Sitede Ara

Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Önlenebilir?

Günlük 50-150 adet saç dökülmesi normal olarak kabul edilmektedir. Bu sayı yaş ile mevsime göre değişiklik gösterse de bunun üzerindeki dökülmeler patolojik olarak kabul edilmektedir. Kalıtsal faktörler, hormonel bozukluklar ve duyarlılık, tiroid hastalıkları ve kansızlık başta olmak üzere sistemik hastalıklar, ilaçlar, diyet, bazı vitamin ve mineral  eksiklikleri, stres, gebelik gibi fizyolojik nedenler saç dökülmesine yol açabilmektedir. Vitamin B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir, selenyum gibi vitamin ve minarellerin eksiklikliklerinde saç dökülmesi ortaya çıkabilir.
 

Diyetle Saç Dökülmesi İlişkili midir?

Sıkı diyetlerden sonra yaygın saç kaybı görülebilmektedir. Yapılan çalışmalarda özellikle yetersiz protein alımının saç dökülmesine neden olduğu gösterilmiştir. Günlük minimum 0,8 g/kg protein ve en az 1200 kcal alınması önerilmektedir. Diyetin bırakılmasından sonra genellikle geri dönüşümlüdür. Esansiyel yağ asidi eksikliklerinde, yetersiz alımdan 2 ile 4 ay sonra, saçlı deride ve kaşlarda kızarıklık ve pullanma başlamaktadır, sonrasında ise belirgin saç dökülmesi ortaya çıkmaktadır.

Hangi İlaçlar Saç Dökülmesi Yapmaktadır?

Çok sayıda ilaç saç siklusunu (döngüsünü) etkileyerek saç kaybına neden olabilmektedir. Bunların başında kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, doğum kontrol hapları, kan sulandırıcılar, kalp ve damar hastalıklarında kullanılan ilaçlar,  A vitamini türevi ilaçlar, antimikrobiyal ve antiviral ilaçlar ve bazı psikiyatrik ilaçlar gelmektedir.

Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Saç dökülmesinin tedavisi, saç dökülmesinin tipine ve altında yatan nedene yönelik olarak hastaya özel olarak planlanmaktadır.  Saç için gerekli vitamin ve mineralleri eksik olan hastalar bu tedaviler ile desteklenmelidir. Saç mezoterapisi, PRP (Platelet Rich Plasma)- trombosit yani pıhtı hücresi yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması, mikro iğneleme olarak da bilinen dermaroller uygulamaları, lazer uygulamaları ve kök hücre tedavisi saç hastalıklarında son yıllarda sıklıkla kullandığımız popüler tedavi yöntemleridir. PRP tedavisinde hastanın kendi kanından elde edilen plazma, küçük miktarlarda, yaygın olarak derinin içine enjekte edilirken saç mezoterapisinde saçın ihtiyacı olan vitaminler, mineraller, aminoasitler ve enzimler, tek başlarına ya da genellikle karışım halinde derinin orta tabakasına ince uçlu, küçük iğneler ile yaygın olarak enjekte edilmektedir. Dermaroller uygulaması ise çok sayıda, kısa ve ince iğne içeren bir aletin deri yüzeyinde yuvarlanması ile deride, mikroskobik (gözle görünmeyen) yaralanmalar oluşturarak etki gösteren bir tedavi yöntemidir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen androgenetik alopesi; genetik yatkınlığı olan kişilerde, genelde 20-30’lu yaşlarda başlayan, erkeklik hormonu duyarlılığı ile ilişkili olarak saçların dökülmesi veya incelmesiyle, saç çizgisinin geri çekilmesi veya tepe bölgesinin açılmasıyla seyreden bir saç hastalığıdır. Erkeklerde meydana gelen saç dökülmelerinin en sık nedenidir. Tedavide topikal minoksidil ve oral finasterid yanı sıra PRP uygulamaları, dermaroller uygulamaları, lazer uygulamaları ve kök hücre tedavisi kullanılmaktadır.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Kadın tipi saç dökülmesi, kalıtsal olarak yatkınlığı olan kadınlarda hormonel değişiklikler veya duyarlılık nedeniyle ortaya çıkan, saçlı derinin ön kısmında ve tepe kısmında görülen saç kaybı veya saç incelmesine bağlı ortaya çıkan açılma ile seyreden bir saç hastalığıdır. Erkek tipi saç dökülmesinin kadınlarda görülen formudur. Kadınlarda görülen saç dökülmesinin en sık nedenlerinden biridir. Tedavisinde topikal (yerel) olarak uygulanan minoksidil ve hormon düzenleyici tedavilere ek olarak PRP uygulamaları, dermaroller uygulamaları, lazer uygulamaları ve kök hücre tedavisi kullanılmaktadır.

Saç Kıran Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Alopesi areata (saç kıran), kişinin kendi savunma hücrelerinin kendi kıl köklerine saldırması ile ortaya çıkan, genellikle yuvarlak veya oval şekilli, düzgün yüzeyli saç dökülmesi ile seyreden bir hastalıktır. Hastalığın şiddetine göre saçlı deri dışında kaş, kirpik, sakal, bıyık veya vücut kıllarında kayıp ile seyredebilir. Kesin nedeni hala tam olarak bilinmemekle birlikte mevcut kanıtlar kalıtsal yatkınlığı olan kişilerde, bilinmeyen çevresel etkenler ile tetiklenen bağışıklık sistemi aracılığıyla ortaya çıkan bir hastalık olduğunu desteklemektedir. Sınırlı tutulumu olan kişilerde kıllar genellikle kendiliğinden bir yıl içinde geri gelebilir. Tedavide saç dökülen alana başta kortizonlu olmak üzere çeşitli losyon ve kremler,  yerel iğneler, yaygın durumlarda kortizonlu haplar, bağışıklık sistemini baskılayıcı veya düzenleyici hap veya iğneler kullanılmaktadır. 

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Sağlıklı saçlara sahip olmak için; sağlıklı ve dengeli beslenmek, güneş dahil saça zarar veren her türlü fiziksel uyarandan ve kimyasal maddeden uzak durmak ve stres yönetimi yapmak son derece önemlidir. Saçlarımızı yüksek ısıdan mutlaka uzak tutmalı ve sık aralıklarla şekillendirici uygulamalar yapmaktan kaçınmalıyız. Saçlar olabildiğince açık bırakılmalı ya da gevşek toplanmalıdır. Saçlı derimizin yapısına uygun şampuan seçilmeli ve gerekli durumlarda saç uçlarını için banyo sonrası besleyici kremler kullanılmalıdır.

Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir
Dermatoloji Uzmanı
Medipol Mega Üniversite Hastanesi