Sitede Ara

Prostat Büyümesi Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat, idrar kesesinin hemen önünde bulunan ceviz büyüklüğünde bir bezdir. Erkek treme sisteminin bir parçası olan prostat, spermleri taşıyan sıvıyı salgılar ve idrarin vucuttan atılmasını sağlar. 

Prostat Hastalıkları Nelerdir?

Prostat hastalıkları 3 grupta toplanabilir:

 • İltihaplar,
 • İyi huylu biytimeler(BPH)
 • Kanserler.

Genç yaşlarda daha cok iltihapli sorunlara rastlanırken, 45-50 yaşlarından itibaren iyi huylu büyüme ya da kanser gelişme riski giderek artar.

İyi Huylu Prostat Nedir?

İyi huylu prostat büyümesi, 45-50 yaşlarından itibaren erkeklerin sık karşılaştığı bir prostat hastalığıdır. 45 yaş üzeri her erkeğin yılda bir kez tirolojik muayenede geçmesi ve PSA kan testi yaptırması gerekir. Prostatın iyi huylu büyüme durumlarında, çok güçlü doku buharlaştırması yapabilen Greenlight HPS lazer teknolojisi sayesinde, her büyüklükteki prostat için, dokuya saygılı, dizer fonksiyonlan olumsuz etkilemeyen kapalı ameliyat tekniği uygulanabilmektedir.

Prostat Neden Büyür?

Yaşlanma ve erkeklik hormonunda meydana gelen değişiklikler nedeniyle prostat organı içerisinde belirli bölgelerde büyümeler başlar. 50 yaşına gelmiş erkeklerin yüzde 55'inde, 80 yaşına gelmiş erkeklerin de yüzde 85'inde prostat büyümesine ait değişiklikler vardır. Ayrıca, kanserli doku da prostatın büyümesine sebep olur.

 YAZI gelecek. 

Prostat Bezi Büyüyünce Ne Olur?

Prostat bezi idrar torbası çıkımında yer alır. İdrar kanalı içinden geçerek dışarı atılır. İyi huylu büyümesi kanalı tıkayarak idrar akımına engel olur. İdrar yapma zorluğu başlar. Sık idrar, başlarken bekleme,  boşaltamama hissi veya  eskiye göre ince ve güçsüz idrar yapma bu zorlukların bazılarıdır.

İdeal Prostat Tedavisi Nedir ?

Her hastanın ihtiyacı olan tedavi farklı olabilir. Yaşı, prostatının büyüklüğü ve eşlik eden hastalıkları farklı tedavi yöntemlerini gerektirebilir. 30 gr prostat büyüklüğü olan 50 yaşındaki bir hasta ile 200 gr prostat büyüklüğü olan 85 yaşındaki bir hastanın tedavisi elbette aynı olamayabilir. 
Her prostat tedavi yönteminin aynı anda hazır ve  ulaşılabilir olması bu nedenle kıymetlidir.

Kapalı Yöntem Prostat Tedavi Alternatifleri Nelerdir ?

İyi huylu prostat büyüklüğü tedavisinde prostat kapsülü (kabuğu) sabittir, çıkartılmaz. İçinde büyüyen kısmı çıkartmak amaçtır. Bu amaçla kullanılan enerji kaynaklarının cinsi ve gücü fayda, tekrarlama ve yan etki değişkenliğini  belirler.  

Bu alternatifler ;

 • TURP (monopolar elektrik enerjisi kullanılarak tıkanmış kanalın açılması)
 • BiPolar TURP (bipolar elektrik enerjisi kullanılarak tıkanmış kanalın açılması) 
 • BiPOLEP (Bipolar elektrik enerjisi kullanılarak prostatın çıkartılması)
 • GREENLİGHT 180 W (yüksek laser enerjisi ile kanamasız , prostat buharlaştırılması)
 • HOLEP 150 W (Holmium laser enerjisi kullanılarak prostatın çıkartılması)

HOLEP 150 Watt en faydalı ve geç tekrarlaması ile, Greenlight 180 watt ise en düşük yan etki  özellikleri ile dikkat çekerler. 

HOLEP Nedir?

Büyümüş prostat bezinin holmium laser enerjisi  kullanılarak kesi olmadan kapalı yöntem ile çıkartılması anlamına gelir.

HOLEP Hazırlığı Nasıl Yapılır ?

 • Prostat Muayenesi,
 • İdrar akım hızı testi,
 • Böbrek ve Mesane Ultrasonografisi,
 • İdrar tahlili,
 • Kan PSA testi.

HOLEP Enerjisinin Özelliği Nedir ?

Holmium lazer, çeşitli ürolojik ameliyatların gerçekleştirilmesinde özellikle etkili bulunan bir cerrahi lazerdir. Prostat ve taş tedavisinde kullanılır. Taş tedavisi için 10 -30 watt arası gücü olanlar, prostat cerrahisi için 60 – 140 watt arası olanlar kullanılır. En yeni ve en güçlü holmium laser ise 150 watt olanıdır. 150 watt ameliyat süresini kısaltır, kanamayı daha iyi kontrol eder ve daha büyük prostatları tedavi edebilir. Aynı avantajlar taş tedavisi içinde geçerlidir.

HOLEP Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

HoLEP tedavisinde lazer, idrar akışını engelleyen büyümüş prostat dokusunu kesmek ve çıkarmak için kullanılır. Doğal yollar kullanılır. Cerrahi kesi yoktur. 

HOLEP Ameliyatı Sonrası Hastayı Neler Bekliyor ?

Hasta gözlem için 1 gece hastanede kalır. Ameliyattan sonra prostatta bir miktar kanama olması beklenir. Çoğu hasta için bu yaklaşık 12 saat içinde düzelecektir. HoLEP ameliyatını takiben aşırı kanamaya bağlı olarak kan transfüzyonu ihtiyacı nadirdir. Kanama yoksa kateter genellikle ameliyattan sonraki sabah çıkarılır. Kateter çıkarıldıktan sonra iyi idrar yapabildiğinde taburcu edilir. İdrar yapamıyorsa kateter değiştirilir ve bir hafta sonra tekrar çıkarılır. 

Başlangıçta idrar yapmak ağrılı olabilir ve normalden daha sık olabilir. İlaçlar, birkaç gün içinde bir miktar iyileşme görülene kadar bulguları hafifletmek için kullanılabilir. Hastalar, kateter çıkarıldıktan sonra bol miktarda sıvı içmeye teşvik edilir. Bu sıvı, idrarın daha verimli bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur. Sıklık, zor yetiştirme ve gece idrara çıkma gibi  bulguların kalıcı olarak düzelmesi birkaç ayı bulabilir. Bunun nedeni idrar torbasının prostat dokusunun çıkartılmasına henüz uyum sağlayamamasıdır. İdrar tutmayı güçlendirici egsersizler size anlatılacaktır.

HOLEP Avantajları Nelerdir ?

Çok büyük prostatlarda bile vücutta herhangi bir kesi yapmadan büyük miktarda dokuyu çıkarabilmede benzersiz bir avantaj sağlarken, kanama riskini azaltır ve patoloji için doku sağlar (kanser aramak için). Ameliyat sırasında kan nakli ihtiyacını azaltır, hastanede kalış süresini bir veya iki güne indirir. Tekrar tedaviye ihtiyaç duyma riskini azaltır. En iyi tedavide bile ilk 10 yılda tekrar cerrahi gereksinimi %15 iken, HOLEP te bu oran % 0.7 dir. Bu yüksek muhtemel başka bir prostat cerrahisine ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelir. 

HOLEP Yan Etkileri Nelerdir ? 

İdrar yaparken geçici yanma ve kanama. Bu genellikle ciddi bir sorun göstergesi değildir, sadece iyileşme sürecinin henüz bitmediğini gösterir. Ameliyattan hemen sonra bazı hastalarda  idrar tutmada geçici zorluk görülebilir. Bu genellikle birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Enderde olsa bir süre ped takmaları gerekebilir. Gerektiğinde pelvik taban egzersizlerinin uygulanması bu süreci kısaltmaya yardımcı olur. 

Cinsel ilişki sonrası boşalma sıvısı dışarı gelmeyebilir. Bu sıvı idrarla atılır. Bir sağlık sorunu değildir. Bu bütün prostat tedavilerinde görülebilir. Cinsel ilişki anında sertleşme işlevi genellikle etkilenmez. Hastaların küçük bir yüzdesi sertleşme işlevinde iyileşme bildirirken, küçük bir yüzde ise azalma bildirmiştir. Ameliyat sonrası 6 hafta süre ile cinsel ilişkiye girmemesi önerilir.

HOLEP Komplikasyonları Nelerdir ?

İdrar kanalı darlığı, idrar yolu enfeksiyonu, Prostat kapsülünün yaralanması, kanama nedeniyle transfüzyon veya tekrar ameliyat ihtiyacı enderde olsa görülebilir.
Ameliyattan sonra şikayetlerin tam giderilememesi ve / veya uzun süreli kateterizasyon ihtiyacı olabilir.
Hastaların yüzde 5-15'inin prostat numunelerinde daha önce teşhis edilmemiş prostat kanseri olduğu bulunmuştur. Prostat kanseri, HoLEP'den sonra tedavi edilebilir. Bu tespit HOLEP yönteminin avantajıdır.

HOLEP Sonrası Takip Nasıl Yapılır ?

Ameliyat sonrası 6. Hafta ve 6. Ayda kontrole çağırılır. İdrar kontrolünün daha güçlü olması için pelvik taban eksersizleri anlatılır.

HOLEP sonrası iyileşme süreci ?

Çoğu hasta evde 10 gün kadar dinlenmeye ihtiyaç duyar. Çalıştıkları iş fiziksel olarak yorucuysa, bu süre uzatılabilir. İyileşme süresince ağır kaldırılmamalıdır. Yürüme ve hafif aktiviteler zararlı değildir. 

Ne zaman  doktorumu aramalıyım ?

İdrar yapamama, idrar yangısında şiddetlenme, kanama artışı, 38 derece üstü ateş.