Sitede Ara

Meme Protezi ile Meme Büyütme veya Yeniden Meme Oluşturma Nasıl Yapılır?

Kadın bedeninin önemli bir estetik ünitesi olan memeler gelişimsel olarak bedene oranla küçük olabilir. Gebelik ve süt verme ya da kilo verme sonrası belirgin hacim kaybına uğrayarak küçülebilir. İyi huylu veya kötü huylu kitlelerin alınması ile meme dokusu kaybedilebilir. 

Küçük memelerin büyütülmesi, hacim kaybının giderilmesi amacıyla meme dokusunun yeniden oluşturulması için meme protezi olarak adlandırılan içi jel silikon maddesi ile üretilen protezler yaklaşık 50 yıldır tüm dünyada kullanılmaktadır. Silikon protezler ilk üretildikleri zamandan beri büyük bir değişim geçirmişlerdir. Şu an kullanılan beşinci kuşak protezlerdir ve ilk nesil silikonlardan kalan patlama, sızıntı vb. soruna karşı üretici firmalar ömür boyu garanti vermektedirler. Yeni protezlerin özellikleri koheziv, yani akışkanlığı az bir jel içermeleri, protez yüzeylerinin pürtüklü olması, şekillerinin anatomik ya da yuvarlak olması ve vücut içindeyken de şekillerini koruyabilmeleridir. 

Günümüzde meme protezleri üretilirken farklı biçim, boyut ve farklı yüksekliklerde üretilerek çok farklı beden yapısında olan her hasta için uygun çözümler üretilebilmektedir. Her hastanın bedeni farklı özellikler taşır ve her hastanın bedeni için değişim isteği kendine özgüdür. Her türlü estetik ameliyat öncesi ayrıntılı muayene, beden yapısının analiz edilmesi, probleme ve kişiye özgü çözümler üretilmesi gerekir.

Meme büyütme ameliyatlarında meme dokusunda sarkma varsa meme dikleştirme (mastopeksi) ameliyatının da büyütme işlemi sırasında birlikte yapılması gerekebilir. Her iki meme boyutu arasında eşitsizlik (asimetri) varsa farklı boyut ve biçimlerde protez seçimi yapılarak eşitlik sağlanmaya çalışılır. Meme büyütme veya yeniden meme oluşturma ameliyatları sırasında meme protezi kullanımı dışında hastanın vücudundan alınan yağ dokuları da ameliyatların sonuçlarının iyileştirilmesinde katkı sağlayabilmektedir.

Meme protezi kullanımı meme kanseri riskini artırmaz, meme dokusunda his kaybı süt verme kapasitesinde azalma gibi olumsuz etkiler göstermez. Her hastanın bedeni için uygun meme büyütme operasyon tekniği ve protez biçiminin belirlenmesi, hastanın ayrıntılı olarak muayene edilip değerlendirilmesi uzman plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Deneyimli ellerde özenle uygulanan meme protezi ile meme büyütme veya yeni meme oluşturma ameliyatları özgüveni artırır, beden memnuniyeti ve yaşam kalitesini yükseltir.

Prof. Dr. Ayşin Karasoy Yeşilada
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi