Sitede Ara

Meme Estetiği Nedir? Kimlere, Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme Estetiği Nedir? Kimlere, Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme estetiği, estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilen memenin şekli, büyüklüğü ve meme onarımına ihtiyacı olan hastalara uygulanan bir cerrahi tedavidir.

Meme protezleri meme büyütülmesi amacıyla 1960 yılından beri dünyada olduğu gibi ülkemizde de güvenle kullanılmaktadır. Meme estetiği günümüzde çok fazla tercih edilmektedir. 

Meme estetiğinin tercih edilmesinde birçok farklı sebep yer alabilmektedir. Meme estetiğini hastaların şikayetleri doğrultusunda genellikle 4 ana başlık altında incelenebilir. Örneğin; küçük olan memelerin tedavisi, iri olan memelerin tedavisi, sarkık ve sönmüş memelerin tedavisi ve kanser nedeniyle meme kaybedildiği takdirde yeniden onarım tedavisidir. 

Meme Estetiği Nedir?

Meme estetiği, plastik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilen bir dizi ameliyattan oluşmaktadır. Bu operasyonlarda amaç memenin şekil ve büyüklük olarak ideal estetik standartlara göre planlanmaktadır. Estetik meme ameliyatlarının başında silikon implant ile “meme büyütme” ameliyatı gelmektedir. 

Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme estetiği büyütme işlemi için meme protezleri meme dokusu altına, adale altına veya her iki alan arasındaki fasya altına yerleştirilmektedir. Buralara protezi yerleştirebilmek için meme altı kıvrımı meme ucu veya koltuk altı tercih edilmektedir. 

Koltuk altından yapılan kesilerde endoskopik yaklaşımla protez konulmaktadır. İşlem koltuk altından yapıldığı için memede iz kalmamaktadır.

Meme Büyütmede Kullanılan Teknikler Nelerdir?

Meme büyütmede seçeneklerden ilki silikon meme implantlar iken bir diğeri hastanın kendi yağ dolgusu ile meme büyütme işlemidir. Meme protezleri 1960 yılından beri dünyada olduğu gibi ülkemizde de güvenle kullanılmaktadır. 

Son dönemlerde protezlerin yapı ve şekillerindeki gelişmelere paralel olarak daha doğal protezler kullanılmaktadır. Bu işlemler ayrı ayrı yapılabileceği gibi kombine olarak da gerçekleştirilebilmektedir.

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

Meme Küçültme ve Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyüklüğü ve sarkıklığı estetik anlamda hastayı rahatsız etmesinin yanı sıra bel-sırt ağrıları, duruş bozuklukları, omurga problemleri, pişikler ve kıyafet seçiminde zorluk oluşturması nedeniyle arzu edilmeyen bir durumdur. 

Fazlalık oluşturan meme dokusu daha az iz bırakan ameliyat teknikleri kullanılarak çıkarılmaktadır. Kalan meme dokusu şekillendirilerek daha dik, daha küçük ve diri bir görünüm elde edilmektedir. Meme dikleştirmede meme dokusu yerine fazla deri çıkarılarak sarkmış meme dokusu normal yerine taşınarak yeniden şekillendirilmektedir.

Meme Estetiği Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme ameliyatlarından sonra ortalama iyileşme süresi bir haftadır. Bir hafta sonunda hastalar araba kullanmak gibi günlük işlerini yapabilmektedirler. Birinci ayda hafif spora, ikinci ayda ağır spora başlamaktadırlar. 

Hastalara operasyon sonrası bir ay hastane tarafından temin edilen özel sütyenlerin kullanımını önerilmektedir. Ayrıca hastalara ilk bir ay yüzüstü yatmalarını tavsiye edilmektedir.

Meme Estetiği Ameliyatlarında Yaş Sınırı Var mıdır?

Meme ameliyatları, meme gelişimini tamamlamış her yaş grubuna yapılmaktadır.

Meme Ameliyatlarından Sonra Anneler Bebeklerini Emzirebilir mi?

Meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatları sonrası emzirmede hiçbir problem yaşanmazken meme küçültme ameliyatlarında meme bezi dokusunun bir kısmı çıkarıldığından emzirmede az da olsa risk görülmektedir.

Meme Estetiğinden Sonra İz Kalır mı?

Meme büyütme dışındaki tüm meme ameliyatları izle iyileşen ameliyatlardır. Ameliyat, izin mümkün olduğunca az kalmasını sağlayacak tekniklerle yapılmaktadır. 

İzler, kişinin kendi bünyesine bağlı olabildiği gibi uygulanan teknik ve kullanılan malzemelere göre de değişebilmektedir. Meme büyütme ameliyatlarında bunlara ek olarak koltuk altına yapılan insizyonla meme üzerinde izsiz olarak operasyon tamamlanmaktadır.

Meme Estetiği Aşamaları Nelerdir?                              

  • Meme hacminin yetersiz olduğu durumlarda meme büyütme
  • Meme hacminin fazla olduğu büyük memelerde meme küçültme
  • Meme dokusunda yapısal, yaşlanma, kilo alıp verme ve doğumlardan sonra oluşabilen meme sarkmalarını gidermek amacıyla yapılan meme dikleştirme
  • Meme kanseri sonrası kaybedilen memenin yeniden oluşturulmasına yönelik meme rekonstrüksiyonu
  • Erkeklerde kadınsı meme büyümesi olarak adlandırılan jinekomasti problemlerinin düzeltilmesi ve jinekomasti dışındaki işlemler ayrı ayrı yapılabileceği gibi birbiriyle kombine edilmektedir. 

Meme Kanseri Sonrası Meme Rekonstrüksiyonu (Onarımı)

Meme kanseri nedeniyle memesini kaybetmiş hastalara yeniden meme oluşturulmaktadır. Öncelikle yapılan kanser ameliyatı ile ilgili olarak nasıl bir yol izleneceğine karar verilmektedir. Daha sonra kanser nedeniyle uygulanan meme cerrahisinde ne kadar meme çıkartılır ise, kalan doku üzerinden plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanları uygulayacakları tekniğe karar verecektir. 

Meme protezi tek başına bunun için yeterli olabilmektedir. Ayrıca  sırttan, karından veya vücudun başka bir yerinden bir doku nakli ile de yeniden meme onarımı yapılabilmektedir.

Meme Estetiği Sonrası Emzirme Dönemi

Meme büyütme ve meme dikleştirme operasyonları sonrasında emzirme konusunda herhangi bir sorun yaşanmayabilirken, meme küçültme operasyonlarında meme dokusunun bir bölümü çıkarıldığından, emzirme konusunda hafif bir riskle karşılaşılabileceği bilinmektedir.

Emzirme konusunda sorun yaşamamak için meme büyütme ve dikleştirme ameliyatları tercih edilebilirken, meme küçültme ameliyatlarından önce emzirme planı yapılması önerilmektedir.

Meme küçültme ameliyatları sonrasında emzirme problemleri nadir görülse de, operasyon sonrası emzirme konusunda doktorunuzla detaylı bir şekilde görüşmeniz ve mümkün olan en iyi seçeneği belirlemeniz önemlidir.

Jinekomasti

Meme dokusunun iyi huylu büyümesi olarak bilinen, ergenlik döneminde veya sonrasında bazen kilo almaya bağlı, bazen de hormonal değişikliklere bağlı olarak gelişen, çoğu zaman nedeni belli olmayan erkek meme dokusunda büyüme görünümü rahatsızlık verici yaygın bir durumdur.

Meme dokusundaki büyümeye deride sarkma da eşlik edebilir, hastaların çoğunda liposuction teknikleri ile düzelme sağlanırken bazı hastalarda küçük kesiler uygulanarak meme dokularının cerrahi çıkarımı gerekebilmektedir. Aşırı kilo kaybına bağlı olarak deride aşırı sarkma görünümü bulunuyorsa daha uzun kesilerle düzeltim yapmak gerekmektedir.

27 Nisan 2023