Sitede Ara

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir? Yöntemleri Nelerdir?

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir? Yöntemleri Nelerdir?

Meme büyütme, plastik cerrahi veya meme protezleri kullanarak meme boyutunu arttırmak için yapılan bir estetik işlemdir.

Meme Büyütme Nedir?

Meme büyütme için meme implantları veya yağ transferi kullanılmaktadır. Bu işlem kilo verme veya hamilelikten sonra kaybedilen meme hacmini geri kazandırabilir, daha yuvarlak bir meme şekli elde edebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme büyütme ameliyatı ile kişilerin meme boyutlarının arttırılması sağlanır. Ayrıca, memelerin dolgunluğu ve projeksiyonu artırılabilir. Meme ve vücut hatlarının dengesi iyileştirilebilir.

Meme implantları, mastektomi sonrası meme rekonstrüksiyonu için de kullanılabilir. Meme büyütme tek başına sarkmış memeleri düzeltmez. Bu nedenle meme dikleştirme ile kombine edilmesi gerekebilir. Meme dikleştirme genellikle büyütme ile aynı anda yapılabilir veya iki ayrı seanslarda gerçekleştirilebilir.

Meme Büyütme Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

  • Fiziksel olarak sağlıklı olanlar
  • Hamile olmayan veya emzirme dönemi biten kadınlar
  • Meme gelişimi tamamlananlar
  • Memelerin çok küçük olduğu hissinden rahatsız olanlar
  • Hamilelik, kilo verme veya yaşlanma sonrasında memelerin şekil ve hacim kaybetmesinden memnun olmayanlar
  • Memelerinizin üst kısmının "boş" görünmesinden memnun olmayan kişiler
  • Memeleri asimetrik olan kişiler
  • Bir veya her iki meme normal şekilde gelişme göstermemiş kişiler

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

Meme İmplant Yöntemleri Nelerdir?

Meme implant yöntemleri; salin meme implantları, silikon meme implantları, damla (anatomik) meme implantları, yuvarlak meme implantları ve pürüzsüz (düz yüzeyli) meme implantları olmak üzere kişiye en uygun yöntemler belirlenmektedir. 

Salin Meme İmplantları

Salin meme implantları steril tuzlu su ile doldurulur. İmplant kabuğunun sızması durumunda, salin implantı çökecek ve salin vücut tarafından emilecek ve doğal olarak dışarı atılacaktır. Salin meme implantları 18 yaş ve üzeri kadınlarda büyütme için kullanılmaktadır.

Silikon Meme İmplantları

Silikon meme implantları silikon jel ile doldurulur. Jel biraz daha doğal meme dokusuna benzemektedir. İmplant sızdırırsa jel, implant kabuğunun içinde kalabilir veya meme implantı cebine kaçabilir. Silikon meme implantları güvenilir bir şekilde uygulanmaktadır.

Damla (Anatomik) Meme İmplantları

Bu implantlar pozisyon değişikliğine rağmen formlarını korudukları için damla (anatomik) meme implantları olarak adlandırılır.

İmplant içindeki silikon jelin kıvamı, geleneksel silikon jel implantlara göre daha koyudur ve daha sıkıdır.

Damla (anatomik) meme implantlarının alt kısmı daha çıkıntılı ve üste doğru incelir. Bu implantlar yerinde dönerse, düzeltilmesi için ayrı bir işlem gerektiren alışılmadık bir meme görünümüne neden olabilir.

Yuvarlak Meme İmplantları

Yuvarlak meme implantları, damla formlu implantlara göre memeleri daha dolgun gösterme eğilimindedir. Daha yüksek profil seçenekleri daha da fazla projeksiyon sağlayabilir.

Yuvarlak implantlar her yerde aynı şekle sahip olduklarından, yerlerinden dönmeleri durumunda anatomik implantlarda görülen risk mevcut değildir.

Pürüzsüz (Düz Yüzeyli) Meme İmplantları

Pürüzsüz meme implantları, meme implant cebi ile birlikte hareket edebilirler, bu da daha doğal hareket sağlayabilir. Ancak pürüzsüz implantların cilt altında elle hissedilebilen veya görünür bir dalgalanması olabilir.

Pürüzlü meme implantları, implant etrafında oluşan kapsüle yapışıklığı pürüzsüz implantlara göre daha fazladır. Bu da memenin içinde hareket etme ve yeniden konumlanma olasılığını azaltır. Pürüzlü meme implantları, meme implantını kapsül kontraktürü riskini azaltma gibi bazı avantajlar sunar.

Meme implantı ile ilişkili anaplastik büyük hücreli lenfomanın en sık pürüzlü yüzeylere sahip meme implantları olan hastalarda meydana geldiğini hastalarca bilinmesi gerekmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Estetik ameliyat olmaya karar vermek oldukça özeldir. Meme büyütme ameliyatının riskleri ve muhtemel komplikasyonları ile hedeflerinize ulaşmanın potansiyel faydalarını dikkate almak önemlidir. Kadınlar en iyi hissetmek için bu kararı verirken, her zaman ameliyat öncesi ve sonrası süreç hakkında doktorundan ayrıntılı bilgi edinmek ve kararı bilinçli bir şekilde almak oldukça önemlidir.

Her ameliyatta olabileceği gibi, meme büyütme ameliyatının riskleri de olabilmektir. Ameliyatın riskleri nadir olarak görülse de; anestezi riskleri, kanama, meme ucu veya meme hissindeki değişiklikler, sıvı birikimi, enfeksiyon, revizyon olasılığı, implant üzerindeki derinin buruşması durumu gibi riskler görülebilmektedir.

Meme İmplantı Güvenliği

Meme implantları, makul güvenlik ve etkinlik güvencesini göstermek için kapsamlı testlerden geçmektedir.

Meme implantı olan kişilerin büyük çoğunluğu ciddi bir komplikasyon yaşamamaktadır. Bununla birlikte, meme implantı ile ilişkili anaplastik büyük hücreli lenfoma ve bazı hastaların implantlarına atfedilen ve yaygın olarak meme implantı hastalığı olarak adlandırılan sistemik semptomlar gösteren durumlar olabilir. 

İmplantlarının ömür boyu dayanacağı garanti edilmez ve implantlardan birinin veya her ikisinin değiştirilmesi için gelecekte bir ameliyat gerekebilir.

Hamilelik, kilo kaybı, menopoz ve yaşam süreniz büyütülmüş memeleri görünümünü etkileyebilir.

Meme büyütme sonrası düzenli muayene edilmeli ve meme implantlarının durumu değerlendirilmelidir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme operasyonu sırasında kişinin rahat olması açısından ilaçlar verilmektedir. Seçenekler arasında intravenöz sedasyon ve genel anestezi bulunmaktadır. Doktor, kişi için en iyi seçimi önerecektir.

Görünür yara izini en aza indirmek için göze çarpmayan alanlarda kesiler yapılmaktadır. Kesi yapıldıktan sonra, meme implantı; göğüs kasının altına (kas altı yerleşimi), göğüs dokusunun hemen arkasında, göğüs kasın üzerine (bir meme altı) ve göğüs adalesinin üzerindeki fasyanın (cilt altında yer alan bağ doku katman) altına yerleştirilmektedir.

Kesiler dikişlerle, cilt yapıştırıcısı veya cerrahi bant ile kapatılır. Zamanla kesi çizgilerinin görünürlüğü azalacaktır. Yara izinin kalitesi, genetiğiniz, vücudunun nikotine maruz kalması ve enfeksiyon gibi birçok şeye bağlıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Meme büyütme ameliyatının sonuçları hemen görülmektedir. Meme büyütme ameliyatı sonrası göğüsler bir bandajla sarılır veya destek sutyen giydirilerek, şişliği en aza indirecek ve göğüsler iyileşirken destekleyecektir.

Hastaneden ayrılmadan önce, ameliyat sonrası özel talimatlar ve bir kontrol randevusu verilecektir. Reçeteli ilaçların ağrı kesiciler ve enfeksiyonu önlemek için bir antibiyotik içerebilir.

Destek giysinizi (sutyen veya elastik bant) plastik cerrahinin talimatına göre günün her saatinde giyin. Akut ağrı tipik olarak bir ila beş gün sonra azalır, ancak birkaç hafta boyunca ağrı ve şişlik yaşayabilirsiniz. Kesi çizgilerinin azalması birkaç ayı, hatta birkaç yılı alabilir.

Meme İmplantı Değişimi

Meme implantları ömür boyu kullanılan cihazlar olarak kabul edilmez ve ilerleyen zamanlarda değiştirilmesi gerekebilir. Meme sağlığınızı ve implant bütünlüğünü değerlendirmek için estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı ile yıllık muayene olunması önerilmektedir.

Yaşlanma, kilo dalgalanmaları, hormonal faktörler ve yerçekimi nedeniyle memeleriniz zamanla değişecektir. Memelerinin görünümü zamanla değiştiğinden, bazı hastalarda daha genç bir konturu restore etmek için meme dikleştirme ve implant değişimi yapılabilir.

Meme Büyütme Fiyatları

Meme büyütme ameliyatı kişiye özel uygulanan bir tedavi yöntemidir. Yapılacak işlemin yöntemine göre fiyatlarda değişiklik olabilmektedir. Bu nedenle meme büyütme ameliyatı güncel fiyatları için hastanemizden bilgi alabilirsiniz.

8 Mayıs 2023