Sitede Ara

Bağ doku kök hücrelerini kullanarak, yaşlanma etkilerini azaltmak ve bir miktar geri çevirmek mümkündür.

Hepimiz yolumuza, anne karnında tek hücre olarak başladık. Bu tek hücre bağışıklık sistemimizi, yüzümüzü, karaciğerimizi ve bütün bedenimizi oluşturdu. Bu hücre milyonlarca hücreye evrildikçe artık değişme ve değişik hücre çeşitleri yapabilme şansını kaybetmeye başladı. Bu ve bunun gibi yeni doku ve organları oluşturan hücreye, hayatımızın birçok zamanında ihtiyaç duymaktayız. Yaralanmalar, organ veya doku kayıpları olduğunda ve yaşlanmanın etkilerini geri çevirmek gerektiğinde ihtiyaç duyduğumuz güç, hala vücudumuzun bazı noktalarında saklı olarak uyuyan ve gerektiğinde yeni dokular oluşturan hücreler olarak beklemekte. Bu hücrelere kök hücre diyoruz. Estetik plastik cerrahi de kök hücreyi birçok şekilde kullanılabilir ve kullanmaktadır. Bağ dokuyu tekrar oluşturmak, kollajen lifleri tekrar istediğimiz gerginliğe getirmek ve güzellik sağlamak için gereken hücreleri biz yağ doku içerisinde bulabiliyoruz. Bu hücreleri sadece yaptığımız bir yağ enjeksiyonu uygulamasıyla kullanabildiğimiz gibi, laboratuvar ortamında çoğaltarak da faydalanabiliyoruz. 

3 BOYUTLU DOKULAR YAPILABİLİR

Daha da ötesi doku mühendisliği uygulamalarıyla bir doku tasarısının içine de yerleştirip üç boyutlu dokular yapabiliyoruz. Bu işlemlerin birçok kısmı halen deneysel olarak kullanılmakta. Bunun neden ise hala başarıyı etkileyen bazı faktörlerin bulunması. Bunların başında da hücreyi yerleştirdiğimiz çevredeki uyarıcı moleküllerin eksikliği geliyor. Bu uyarıcı molekülleri böyle bir durumda kök hücre kültürlerine ekleyerek çok miktarda kök hücre yapabilmekteyiz. Bu şekilde birçok hedefe yönelik doku kalitesi iyileştirmelerini de sağlamak mümkün. Kök hücre uygulamalarının birçoğu halen deneysel ve uzun dönem sonuçları kesin değil. Bu nedenle her kök hücre uygulamasına güvenmemek, bio sanayi normlarına uygun tedavi sistemlerini kullanmak gereklidir. 
Unutulmamalıdır ki; hücreler kültür ortamında uyarılarak teorik olarak uzun vadede kanser gelişimine bile neden olabilirler.

TRAVMALI DOKULARDA BAŞARILI NETİCELER

Öte yandan, güvenilir bazı sistemler ile sizden alınacak ufak bir deri parçasından bağ doku kök hücresi üretmek ve estetik olarak doku kalitesini artırmak mümkündür. Ancak bu işlemler kendini güvenilirlik sınırında bir miktar ispatlamış olsa da dokuda yaptığı iyileştirici etkilerin klinik ispatı bilimsel tutarlılıktan yoksundur. Zamanla iyi sonuçların ispat edileceğine de şüphe yoktur. Estetik cerrahi açısından bakıldığında hala en etkili ve kendini ispatlamış yöntem ise yağ enjeksiyonudur. Yağ enjeksiyonu ile yağ doku içerisinde uyumakta olan bağ doku kök hücrelerini kullanarak olabilecek en güvenli biçimde; sadece doku hacim eksiklikleri değil ayrıca deri kalitesi, dolaşım bozukluklarını ve yaşlanma etkilerini azaltmak ve bir miktar geri çevirmek mümkündür. Özellikle radyoterapi görmüş dokularda ve birçok kez ameliyat ya da travmaya maruz kalmış dokularda çok iyi neticeler alınabilmektedir.