Sitede Ara

Kaş Kaldırma Nedir? Yöntemleri Nelerdir?

Kaş Kaldırma Nedir? Yöntemleri Nelerdir?

Kaş kaldırma uygulamaları, kaşların sarkmasını önlemek ve daha genç ve canlı bir görünüm elde etmek için kullanılmaktadır.

Kaş Kaldırma Nedir?

Kaş kaldırma alın germe olarak da bilinmektedir. Alın boyunca yatay olarak gelişen kırışıklık çizgilerinin yanı sıra burun kökünde, gözler arasında oluşan kırışıklık çizgilerini azaltmaktadır. 

Alın, kaş ve göz çevresinin görünümünü iyileştirmek ve daha güzel bir görünüm için yapılan bir kozmetik operasyondur. İşlem, yaşlanmanın neden olduğu kaşların hareket etmesi, yorgun, sinirli ve üzgün görünme gibi sorunları gidermek için yapılmaktadır.

Kaş çatma çizgilerini, kaşlar arasında oluşan dikey kırışıklıkları iyileştirmektedir. Üst göz kapaklarını kapatan sarkık kaşları kaldırmaktadır. Ayrıca, kaşları dinç ve genç bir konuma getirmektedir.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Nedir?

Kaş kaldırma ameliyatı, kaşların doğal yapısını değiştirerek kaşların daha yukarı kalkmasını sağlayan bir estetik cerrahi operasyonudur. Bu ameliyat, kaşların sarkmasını önlemek, kaş arkını yükseltmek ve daha genç bir görünüm elde etmek isteyenler için popüler bir seçenektir. Birçok ünlü arasında hızla yayılmakta olan bu operasyon ülkemizde çok fazla tercih edilmektedir. 

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

Kaş Kaldırma Teknikleri Nelerdir?

Kaş kaldırma, yüz güzelliğinin önemli bir unsuru olarak kabul edilmektedir. Kaşların şekli ve duruşu yüz ifadesini belirlemektedir. Bu işlemin birçok yöntemi vardır. Bunların arasında egzersizler, kaş kaldırma bantları gibi ameliyatsız seçenekleri bulunmaktadır. Fakat tüm bu seçeneklerin yeterli olmadığı durumlarda cerrahi müdahaleler de bulunmaktadır.

Uzun süre boyunca ameliyatsız tekniklerle devam eden kadınlar, artık kalıcı bir çözüm olarak ciltlerde görülen sarkma ve kırışıklıkların ortadan kaldırılması için kaş kaldırma ameliyatını tercih etmektedir. Bu cerrahi müdahaleler uzman doktorun muayeneler sonucunda nasıl bir işlem yapılması gerektiği konusunda şekillenmektedir.

Bu Operasyon ile Birlikte Yapılabilecek İşlemler Nelerdir?

Üst ve alt göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti), yüz germe ameliyatı kaş kaldırma ile birlikte yapılabilecek diğer işlemler arasında yer almaktadır.

Ameliyat Öncesi Yapılan İşlemler Nelerdir?

Plastik, estetik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı öncelikle hastanın genel sağlık durumunu ve risk faktörleri değerlendirmektedir. Yüzün farklı kısımlarını inceleyerek,  gerekli ölçümler yapılmaktadır. Gerekli prosedürler tamamlandıktan sonra ameliyat sürecine geçilmektedir.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Kaş kaldırma ameliyatı sırasında kişinin rahat olması açısından bazı ilaçlar verilmektedir. Seçenekler arasında intravenöz sedasyon ve genel anestezi bulunmaktadır. 

Bu ameliyat farklı şekillerde yapılabilmektedir. Bazı cerrahlar endoskopik (ucunda kamera olan ince bir tüp) ve saç çizgisi içinde yapılan küçük kesilerden yerleştirilen özel aletler kullanmayı tercih etmektedirler. Bu, cildin altındaki doku ve kasın ayarlanmasını sağlayarak alındaki görünür kırışıklıkların ve olukların kaynağını düzeltmektedir. 

Bir başka seçenek olarak da "koronal kesi" olarak adlandırılan yöntemle kaş kaldırmayı tercih etmektedirler. Alın derisi daha sonra kaldırılır ve doğrudan görerek herhangi bir kas ayarı yapılabilmektedir. 

Koronal kaş kaldırmadan kaynaklanan yara izi saçın içinde gizlenmiştir. Alnı çok yüksek olan hastalar için, sadece ön saç çizgisinde bir kesi önerilebilir. Bu sayede ön saç çizgisinin yüksekliğini değiştirmeden kaş kaldırılabilir.

Ameliyat sonlanırken uygulanan kesileri; çıkarılabilir veya emilebilir dikişler, cilt yapıştırıcıları ve özel klipler ile kapatılabilmektedir.
Hastalar ameliyat sonuçlarını şişlik ve morluklar azaldıkça birkaç hafta içerisinde görebilmektedir. 

Endoskopik Kaş Kaldırma 

Endoskopik kaş kaldırma son zamanlarda popüler hale gelmiş bir estetik cerrahi yöntemidir. Bu yöntemle, kaşları kaldırmak için küçük bir kamera kullanılır ve daha az invaziv bir yaklaşım benimsenmektedir. 

Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı, geleneksel kaş kaldırma yöntemlerine kıyasla daha az görünür izler bırakır ve kişilerin daha hızlı bir iyileşme süreci geçirmesine yardımcı olmaktadır.

Altın İğne ile Kaş Kaldırma

Altın İğne ile kaş kaldırma işlemi, kaşın yanındaki bölgeye iğne yerleştirilerek gerçekleştirilmektedir. İğne, önceden özel bir ilaç kullanılarak çok yavaşça enjekte edilmektedir. 

Altın iğne uygulaması ile; yaşlanmayla başa çıkmak, daha enerjik bir görünüm elde etmek veya yüz ifadelerini geliştirmek için kullanılabilmektedir. 

Fakat, doğru çözümün seçilmesi ve olumsuz yüz ifadelerini önlemek için dikkatli dozaj ve kaş tasarımı faktörleri gibi konuların dikkate alınması gerekmektedir. Bu sebeple, işlemi gerçekleştirmek için bir uzman bir estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı ile görüşmek oldukça önemlidir.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hastalara uygulanan işlem tamamlandıktan sonra şişlik ve morlukları en aza indirmek için alın bantlanabilmekte veya baş gevşek bir şekilde sarılabilmektedir.
Derinin altında birikebilecek fazla kanı veya sıvıyı boşaltmak için ince bir tüp(dren) kullanılabilmektedir. Cerrahinin önerdiği süre boyunca başın yüksekte tutulması ve şiddetli fiziksel aktivite yapmaktan kaçınılması gerekmektedir.

Ameliyattan Sonra İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Ameliyattan sonra ilk yara iyileşmesi 10 ila 14 gün aralığında sürmektedir. Uzman doktorun belirleyeceği zaman diliminde dikişler veya klipler alınacaktır. 

Kişiler, İki hafta içerisinde normal aktivitelerine ve işe dönüş yapabilmektedir. Hastanın durumuna göre değişmekle birlikte tamamen iyileşme süreci birkaç ay sürebilmektedir. 

Plastik, estetik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanının önerilerine uymak, ameliyatın başarısı için çok önemlidir. Ameliyat kesilerinin iyileşme süresi boyunca aşırı kuvvete, şişmeye, aşınmaya veya harekete maruz kalmaması önemlidir.

Ameliyattan Sonra Hastayı Neler Beklemektedir?

Ameliyatın sonuçları birkaç ay içinde ortaya çıkacaktır. Güneş koruması, güneş hasarını en aza indirerek gençleşmiş görünümünüzü korumanıza yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir yaşam tarzı da ameliyatın sonuçlarını uzatmaya destek olmaktadır.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olabileceği gibi, kaş kaldırma ameliyatının riskleri de olabilmektir. Ameliyatın riskleri nadir olarak görülse de; anestezi riskleri, kanama, göz tahrişi veya kuruluk, yüz asimetrisi, enfeksiyon, uyuşukluk, kötü yara iyileşmesi, kötü yara izi gibi durumlar görülebilmektedir.

Fakat tüm bu risklerin oluşmasına engel olmak adına alanında uzman doktorlar tarafından işlemlerin yapılması oldukça önemlidir. 

Belirtilen bu risklerin ortadan kaldırmak için yapılması gerekenler;

  • Laboratuvar testi ve anestezi doktoru tarafından değerlendirme yapılması
  • Hastanın düzenli olarak kullandığı ilaçların doktoruna belirtmesi
  • Sigara kullanılmaması
  • Kanamayı ve morarmayı artırabileceği için aspirin, iltihap önleyici ilaçlar ve diğer takviyeleri almaktan kaçınılmalıdır.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Kaş kaldırma ameliyatı kişiye özel uygulanan bir tedavi yöntemidir. Yapılacak işlemin yöntemine göre fiyatlarda değişiklik olabilmektedir. Bu nedenle kaş kaldırma ameliyatı güncel fiyatları için hastanemizden bilgi alabilirsiniz.

12 Mayıs 2023