Sitede Ara

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın germe ameliyatı, karın bölgesinde oluşan cilt ve yağ fazlalıklarına yönelik yapılan sarkma ve karın bombeliğini gideren, daha fit bir görünüme ulaşılmasının hedeflendiği cerrahi işlemlerdir.

Cilt fazlalığı olan, doğuma veya aşırı kilo alıp vermeye bağlı karın kaslarında ayrışma ve doku sarkması oluşan hastalara karın germe ameliyatı önerilmektedir.

Karın Germe Nedir?

Karın germe ameliyatı, diğer adıyla abdominoplasti, karın bölgesindeki fazla yağ ve sarkmış deri dokusunu güzelleştirmek için cerrahi yöntemler aracılığıyla çıkartılarak yapılan bir estetik cerrahi işlemdir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı, genellikle genişlemiş veya gevşek karın kasları ve cilt dokusu nedeniyle oluşan belirgin bir karın sarkması olan hastalara uygulanan bir cerrahi işlemdir. Operasyon, genellikle tam bir anestezi altında yapılmakta ve yaklaşık 2-4 saat sürmektedir.

Ameliyat sırasında, cerrah karın bölgesinde bir kesik yapar ve sarkmış cilt ve yağ dokusunu uzaklaştırmaktadır. Daha sonra, karın kaslarını daha sıkı hale getirmek için çekme işlemi yapılmaktadır. 

Son olarak, cildi gererek fazla deriyi keser ve dikerek ameliyatı tamamlanmaktadır.Karın germe ameliyatı, sonuçları kalıcı olabilen bir operasyondur. Ancak ameliyat sonrası iyileşme süreci ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Kimler Yaptırabilir?

Karın germe ameliyatı, genellikle fazla yağlar veya doğum sonrası oluşan gevşek ve sarkmış cilt ve yağ dokusunu düzeltmek için tercih edilmektedir.

Karın germe ameliyatı, genellikle doğum, yaşlanma ve kilo kaybı gibi nedenlerle cilt ve kas sarkması yaşayan kişiler için önerilmektedir. Ancak, herkes bu ameliyatı yaptıramaz. İşte karın germe ameliyatını yaptırmak için uygun adaylar:

 • Sağlıklı kişiler
 • Stabil kilolu kişiler
 • Doğum yapmış kadınlar
 • Yaşlanma etkileriyle mücadele etmek isteyenler

Karın Germe Ameliyatını Kimler Yaptıramaz?

Karın germe ameliyatı, karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Ancak bu ameliyat herkes için uygun değildir. Karın germe ameliyatına uygun olmayan kişileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hamile kadınlar
 • Çok fazla kilolu kişiler
 • Kronik hastalığı olanlar
 • Kanama bozukluğu olanlar

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

Karın Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Karın germe operasyonunun ardından hasta iki gece hastanede misafir edilmektedir. Taburcu olduktan sonra üç veya dört hafta korse kullanılması gerekmektedir. Ameliyattan on gün sonra hasta günlük hayatına devam edebilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik

Karın germe ameliyatı gebelik sonrasında süt verme süreçleri henüz vücudun tam olarak şekil almadığı bir dönem olduğu için operasyonlar süt verme döneminin bitiminden sonra gerçekleştirilir. 

Hamilelik sürecinde ciddi bir hacimsel artış meydana geldiği için karın bölgesinde, karın kaslarında ayrışma, karın dokusundaki yağ bölgelerinde aşırı bir birikme, genişleyen ve büyüyen karın dokusunun esnemesine bağlı olarak derideki bollaşma gevşeme, gebelik sonrasında deri yapısı sıkı olan hastalarda gebelik bitiminde derinin sıkılaştığı kilo verme ile birlikte çok fazla deformasyonun olmadığı az sayıda hasta vardır.

Fakat çoğu hastada gözlenen durum karın dokusunda belirgin bir sarkma ve genişleme, ciddi bir çatlak oluşumu, özellikle gebeliğin son aylarında kilo alımına bağlı olarak deri dokusunun hızla genişlemesine ve belirgin çatlakların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Karın germe ameliyatı ile çatlakların ortadan kaldırılması mümkündür.

Karın Germe Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Karın germe ameliyatları, izlerin iyileştiği etkili bir ameliyat türüdür. Ameliyat izlerinin iç çamaşırı tarafından örtülmesi sayesinde, hastalar bikini veya mayo giyse bile ameliyat izlerinin dışarıdan fark edilme olasılığı düşüktür.

Karın Germe Ameliyatı Kalıcı mıdır?

Karın estetiği, kalıcı sonuçlar sağlayabilen bir operasyondur. Ancak hastaların, uzun süreli sonuçların korunması için yaşam tarzlarında değişiklik yapmaları ve sağlıklı bir diyet uygulamaları gerekmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Karın germe ameliyatı genellikle 18 yaşını doldurmuş tüm kadın ve erkek bireylere yapılabilmektedir. Ancak, ameliyat öncesinde kişinin genel sağlık durumu değerlendirilerek uzman estetik, plastik, rekonstrüktif cerrahinin önerileri doğrultusunda karar verilmektedir.

Ameliyat ile Karın Tamamen Düzleşiyor mu?

Hastadan hastaya değişmekle birlikte düzleşme sağlanabiliyor. Bazı hastalarda karın içi yağlanma fazla olduğu için bu durumu yine en iyi şekilde düzeltmeye özen gösterilmektedir.

Ameliyat Sonrasında Kilo Almak Cildin Yeniden Eski Haline Dönmesine Sebep Olur mu?  

Kilo alma durumuyla birlikte karın bölgesinde yağlanma oluşmaktadır. Burada hastanın kendine dikkat etmesi gerekmektedir.

Ameliyattan Ne Kadar Zaman Sonra Spor ve Egzersiz Yapılmalıdır?

Hastalarımızın operasyondan bir ay sonra spor ve egzersiz yapmalarına izin verilebilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Geçiren Hastalar Ne Kadar Süre Sonra Çocuk Sahibi Olabilirler?

Operasyon yaptıran kadınların bir yıl sonra hamile kalmaları sürecin daha sağlıklı ilerlemesi için uygundur. Yine aynı şekilde doğum yapan kadınların da emzirme dönemi bittikten ve kasların kendini toparlamasından sonra operasyon yaptırmaları önerilmektedir.

Sezaryenle Doğum Karın Gerdirme İşlemini Yaptıranlar İçin Sorun Oluşturur mu?

Sezaryenle doğum yapmalarında bir sakınca yoktur. Ama operasyondan sonra en az bir sene geçmesi önemlidir.

Karın Germe Ameliyatı Tekrarlanabilir mi?

Karın germe ameliyatı tekrarlanabilir. Bunun nedeni, vücuttaki yağ ve deri dokusunun zamanla birikmesi, aşırı kilo alma veya hamilelik gibi nedenlerle yeniden oluşabilmesidir. Ancak, tekrarlanan ameliyatlar, önceki ameliyatların neden olduğu yara izleri ve diğer komplikasyonlar nedeniyle daha zor ve riskli olabilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Karın germe ameliyatından sonra bir ay korse kullanılması gereklidir.
 • Ameliyat olduktan sonra ilk hafta istirahat edilmesi önerilmektedir.
 • İki hafta sonra doktorunuz uygun görürse iş hayatına geri dönüş yapılabilmektedir.
 • Doktorun verdiği ilaçlar düzenli ve eksiksiz kullanılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası yağ ve karbonhidrat ağırlı yiyecekler bırakılmalı ve protein ağırlıklı beslenmelidir.
 • Ameliyatın ikinci haftası komplikasyonları engellemek için olabildiğince hareketli olunmalıdır. Yara iyileşmesi ve vücut kan dolaşımı açısından oldukça önemlidir.
 • Ameliyat sonrasında yüz üstü ve yan yatış pozisyonu önerilmemektedir. Sırt üstü yatılması önerilmektedir.
 • Karın germe ameliyatı sonrası sigara ve alkol kullanılmaması gerekmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe ameliyatı kişiye göre uygulanan bir tedavi yöntemidir. Yapılacak işlemin yöntemine göre fiyatlarda değişiklik olabilmektedir. Bu nedenle karın germe ameliyatı güncel fiyatları için hastanemizden bilgi alabilirsiniz.