Sitede Ara

Kalp Hastalarına Yaklaşım

Kalp ameliyatı için başvuran birçok hastanın ilk isteği sorunun ameliyatsız çözülmesidir. Bize göre de ameliyat, kalp hastalıklarının tedavisinde gerçekten ihtiyaç duyulduğunda ve güvenle yapılması gereken bir prosedürdür. 

Hastalarda önceliğimiz kardiyoloji ekibimizle birlikte hastayı değerlendirerek kendisi için en uygun tedavi yöntemini seçmektir. Eğer ameliyata karar verdiysek hastayı ameliyata en iyi şekilde hazırlamak da önemlidir. Bunun için gereğinde göğüs hastalıkları, nefroloji, nöroloji gibi bölümlerle koordineli olarak çalışmaktayız.

Kalp ameliyatında amaç hastanın güvenliği ve sağlığıdır. Hastaneye başvuran hastalar bizim için kapalı bir kutudur. Bu nedenle yaşadıkları problemleri detaylı olarak incelemek ve doğru teşhisle birlikte doğru tedaviyi belirlemek önemlidir. Ameliyat seçeneği de iyi değerlendirilmelidir. Ameliyatın riski nedir? Hastanın gerçekten ameliyat olmaya ihtiyacı var mı? Vücudun bütün organlarını ilgilendiren bir ameliyat olduğu için hastanın böbrekleri nasıl? Akciğerleri nasıl? gibi birçok soruyla birlikte gerekli tetkikleri yaparak, sonrasında hasta ve hasta yakınlarıyla ameliyatın gidişatını, planlamasını, risklerini her aşamada konuşarak ameliyatı gerçekleştirmekteyiz. 

Güvenli Bir Ameliyatı Nasıl Yapabiliriz?

Güvenli bir ameliyat için süreç içerisinde bulunan tüm ekibin sağlam ve iyi bir ilişki içerisinde olması gerekmektedir. Örneğin hasta kırk yıldır sigara kullanıyor ise ameliyat öncesi mutlaka göğüs hastalıkları uzmanı tarafından gerekli tedavinin uygulanması gerekmektedir

Doğru bir ameliyat yapmak kadar ameliyat sonrası yoğun bakım gibi süreçlerin de iyi koordine edilmesi önemlidir. Hasta doktoruyla aktif bir iletişim içerisinde olmalıdır.  

Prof. Dr. Abdulkadir Faruk Hökenek
Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı
Medipol Bahçelievler Hastanesi

9 Kasım 2022