Sitede Ara

Her safra kesesi taşı ameliyat gerektirir mi?


Ortalama uzunluğu 10 cm. genişliği 3 cm. olan küçük, kese biçiminde bir organdır. Karaciğerin alt yüzünde, karaciğerle temas edecek biçimde bulunur. Safra sıvısını depolamakla görevlidir. Yemekler mideden incebağırsağa geçtiğinde kasılarak içinde konsantre ettiği safrayı bağırsağa akıtır. Böylece yediklerimizin sindirilmesine yardımcı olur.

Safra kesesinde taş neden oluşur?

KC günlük yaklaşık 1 litre safra üretir ve açlık durumunda bu safra, safra kesesinde koyulaştırılarak depolanır. Yemekle birlikte özellikle besinler onikiparmak bağırsağa geldiğinde safra kesesi kasılır ve içindeki safrayı besinler sindirilsin diye bağırsağa akıtır. Safranın içinde çeşitli tuzlar, kolesterol ve safra boyaları gibi maddeler vardır ve bunlar denge içindedir. Eğer herhangi bir nedenle bu denge bozulursa örneğin; kolesterol içeriği artarsa veya safra tuzları azalırsa, safra kesesinde bir çökelek  (kolesterol kristalleri, pigment birikintileri) meydana gelir ve bu durum devam ederse akabinde safra taşları oluşur.

Safra kesesi taşı belirtileri nelerdir?

Hastalarda aynı mide hastalıklarında olduğu gibi şikayetler görülür. Taşların en büyük belirtisi;

Hazımsızlık

Şişkinlik

Gaz

Ağız kokusu

Ciltte ve göz akında sararma

Bazı yiyeceklerin (kızartmalar, yağlı yiyecekler, kuruyemiş, baklagiller, çiğ sebze meyveler gibi) dokunması

Karnın sağ üst tarafında yemeklerden 2-3 saat sonra ortaya çıkan ve sırta vuran şiddetli ağrılardır.

Safra kesesi taşı nasıl teşhis edilir?

Safra kesesi taşı şüphelenilen bir hastada, aç karnına yaptırılacak üst batın ultrasonografisi ile taş çok kolayca tespit edilir. 
Safra kesesi taşının tedavisi nasıldır?

Tedavisi açık ya da kapalı (laparoskopik) ameliyatla kesenin alınmasıdır.


Her safra kesesi taşı ameliyat gerektirir mi?

Safra kesesi içinde taş varsa bunun kesin tedavisi ameliyattır. Eğer taşlar ana safra yoluna düşerse safranın bağırsağa akması engellenerek sarılığa sebep olabilir. O zaman 1 günde tedavisi yapılacak basit bir ameliyatın şekli değişecek, ameliyatta safra yollarına da müdahale etmek gerekebilecektir. Ya da ameliyat öncesi endoskopik olarak (ağızdan hortumla girilip) ana safra yolunu tıkayan taş çıkartılacak daha sonra laparoskopik ameliyatla kese alınacaktır. Yani böylece işlem uzayacaktır. Taşın keseyi iltihaplandırarak üşüme, titreme, yüksek ateş, ağrı, bulantı, kusma yapması ya da uzun süreli tahriş nedeniyle kese içinde kanser gelişimine zemin hazırlaması mümkündür. Bu nedenle ne olursa olsun kese içinde taş tespit edildiğinde laparoskopik ameliyatla kese alınmalıdır. Kesenin alınması hastada bir eksiklik oluşturmaz. Karaciğerin yaptığı safra, kese alındıktan sonra direkt olarak bağırsağa akar. 

Safra kesesi ameliyatı nasıl yapılır?

Altın standart Laparoskopik kolesistektomi denilen karın duvarı kesilmeden 3-4 adet küçük delikten yapılan ameliyattır. Avantajı:  Hasta 1 gün hastanede yatar, 3 gün sonra da normal hayatına döner. Ağrı ve işe dönme süresi diğer ameliyat olan açık koleistektomiye göre çok kısadır. Bir de kozmetik olarak belirgin iz bırakmaması en önemli avantajıdır.

Laparoskopi nedir?

Kansız veya kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopi, karın boşluğuna göbeğin hemen altından 5 mm’lik bir teleskopun sokulması ve karın içinin görünür hale getirilmesidir. Teşhis amacı ile de kullanılan bu yöntemle karın içi organları bir monitör aracılığı ile görüntülenir. 
Laparoskopinin üstünlükleri:

  • Her yara hasta için bir travmadır. Bu yöntem ile hastaya verilen travma minimuma indirilmektedir.
  • Yapılan ameliyat aynı olmakla birlikte hastanın iyileşme süreci kısalmaktadır.
  • Karın açılmadığı için ameliyat sonrası ağrı ve günlük aktiviteyi yeniden kazanma süresi kısalmaktadır.
  • Hasta, safra kesesi ameliyatından 5-6 saat sonra yemek yemekte ve ertesi gün rahat rahat dolaşmaya başlamaktadır.