Sitede Ara

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Göz kapağı estetiği; göz kapağı derisinde artış, göz kapağı düşüklüğü ve göz çevresindeki kırışıklıkların belirginleşmesi gibi değişiklikler nedeniyle uygulanmaktadır.

Yaşlanma belirtileri genellikle ilk olarak göz çevresinde fark edilmektedir. Yer çekimi, genetik ve çevresel faktörler ve yaş almanın etkisiyle üst göz kapağı cildinde sarkma ve göz altında torbalanmalar meydana gelmektedir. Bu görüntü yorgun, uykusuz ve yaşlı bir görünüme yol açabilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti), alt ve üst göz kapaklarına uygulanan, sarkmış deri fazla kas dokusunun çıkarılması ve göz çevresi dokularının gerdirilmesine yönelik estetik,plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı tarafından yapılan cerrahi uygulamalar bütünüdür.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Kimlere Yapılır?

Göz kapağı problemleri görme alanını daraltıp görmeyi azaltabileceği gibi gözlerde yorgunluk, ağırlık hissi, asimetri ve bulunduğu yaştan daha yaşlı gözükme gibi estetik sorunlara neden olabilmektedir. 

Göz kapağı estetiği, göz çevresinde oluşan kırışıklık, sarkma vb. problemlerin giderilmesine yönelik yapılan bir işlemdir. Göz kapağı estetiği, gözün üst veya alt kapağında ve göz kapak kenarlarında kırışıklıkla birlikte sarkma olan bireylere yapılmaktadır.

İleri yaşla birlikte göz çevresinde artış gösteren kırışıklıklar ve sarkmalar (blefaroplasti) göz kapağı estetiği ile düzeltilebilmektedir.

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nasıl Yapılır?

Göz kapağı ameliyatıyla sarkan fazlalık deri alınarak, torbalanmaya yol açan yağ dokuları çıkarılmaktadır. Üst kapak ameliyatı lokal anesteziyle yapılabilirken alt göz kapağı ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır.

Göz kapağı ameliyatı kaş kaldırma ve yüz germe gibi başka estetik ameliyatlarla kombine bir şekilde uygulanabilmektedir. Yaklaşık 3-4 günlük istirahat yeterlidir. Sosyal hayata dönüşün hızlı olduğu operasyonlardan biridir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Öncesi Neler Yapılır?

Göz kapağı değerlendirilirken öncesinde göz ve görme muayenesi kapsamlı bir biçimde yapılması gerekmektedir. Daha sonra üst ve alt göz kapağının fonksiyonu, anatomik pozisyonu, üst göz kapağını kaldıran ana kasın, yardımcı kasların ve kaşın fonksiyonu değerlendirilmelidir. Yapılan kontroller sonucu en uygun tedavi planlanmalı ve uygulanmalıdır.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Sonrası Süreç Nasıldır?

  • Göz kapağı estetiğinden sonra 7-10 gün içinde dikişler alınmaktadır.
  • Göz kapağı çevresinde şişlik ve morarma ortalama 10 gün içinde, dikişlerin izleri ise ortalama 3 ay içinde kaybolmaktadır.
  • Ameliyat olan kişilerin normal yaşantısına dönebilmesi yaklaşık 1 hafta içinde mümkündür. 

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Fiyatı Nedir?

Göz kapağı estetiği ameliyatı kişiye göre uygulanan bir tedavi yöntemidir. Yapılacak işlemin yöntemine, her iki göz veya tek bir göz olma durumuna göre fiyatlarda değişiklik olabilmektedir. Bu nedenle göz kapağı estetiği ameliyatı güncel fiyatları için hastanemizden bilgi alabilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Ameliyatı Sonrası Morluk ve Şişlik Olur mu?

Göz kapağı derisi son derece ince olduğun için, ameliyat sonrasında morluk ve şişlikler kaçınılmaz olabilmektedir. 

Operasyon sırasında titizlikle yapılan kanama kontrolü ve buz uygulaması ile birlikte, bu rahatsızlıklar en aza indirilebilmektedir. Ancak, ameliyat sonrası kullanılacak kremler, morluk ve şişliklerin daha hızlı iyileşmesine destek olmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Kalıcı mıdır?

Göz kapağı estetiği ameliyatı sonuçları uzun ömürlüdür. Fakat, cilt esnekliği ve yüz kaslarının kalitesi yaş alma ve çevresel faktörlere göre değişiklik göstermektedir.

Göz kapağı ameliyatının sonuçlarını uzun süre korumak için, hastaların göz çevresini, cildini düzenli olarak nemlendirmesi ve güneşten koruması önemlidir. Bu, ameliyat sonrası sonuçları optimize etmek için önerilen bir yöntemdir. 

Göz kapağı estetiği ameliyatı ile uzun süre kaliteli görünüme sahip olmak için, cildi korumak ve düzenli olarak nemlendirmek önemlidir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrasında, Kadınlar Ne Zaman Makyaj Yapabilir?

Göz kapağı estetiğinden sonra 7-10 gün içinde dikişler alınmaktadır. Bu süre içerisinde makyaj yapılmaması önerilmemektedir. Ancak, bu süre hastanın kişisel iyileşme sürecine ve doktorun tavsiyelerine bağlı olarak değişebilmektedir. 

Göz kapağı estetiği sonrası makyaj yapmadan önce doktorunuza danışmak ve önerilen şekilde tedavi sürecine devam etmek gerekir.

18 Nisan 2023