Sitede Ara

Genital Estetik Nedir? Kimlere, Nasıl Yapılır?

Genital Estetik Nedir? Kimlere, Nasıl Yapılır?

Genital estetik operasyonları kadınların hayatlarını daha sağlıklı ve konforlu yaşamalarını sağlamaya yönelik işlemlerdir.

Genital Estetik Nedir?

Genital organda meydana gelen fonksiyonel ve işlevsel bozuklukların cerrahi ya da cerrahi olmayan yöntemlerle düzeltilmesine genital estetik denilmektedir. 

Genital Estetik Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?

Genital estetik operasyonları yalnızca estetik kaygılar için değil, kadın sağlığının korunması ve iyileştirilmesine yönelik yapılan bir cerrahidir. Bunlar şu şekildedir:

  • Birden fazla yapılan doğumdan kaynaklı oluşan deformasyonlar
  • Doğumsal olarak genital organın yapısındaki fiziksel anormallikler
  • İşlevsel bozukluklar neticesinde oluşan rahatsızlıklar

Genital Estetik İçin Hangi Doktora Gidilir?

Genital estetik için Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanına başvurulabilmektedir.

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

Genital Estetik Operasyonları Nelerdir?

Genital estetik operasyonları cerrahi operasyonlar ve cerrahi olmayan operasyonlar olarak ikiye ayrılmaktadır. cerrahi operasyonlar içerisinde vajina daraltma ameliyatları, iç dudak estetiği ve klitoris estetiği gibi cerrahi operasyonlar yapılabilmektedir.

Cerrahi olmayan operasyonlar içerisinde de özellikle lazerle tedaviler ön plana çıkmaktadır.

Lazerle vajina daraltma, vajinal gençleştirme, idrar kaçırma ameliyatları yapılabilmektedir.

Dış genital bölgede labium minus olarak adlandırılan dış dudaklardaki renk koyulukları lazer tedavileriyle açılabilmektedir. Tüm bunların dışında G noktası büyütme ameliyatları da yapılabilmektedir. Bunlar cerrahi olmayan müdahalelerdir.

İyileşme süreleri çok daha kısa olup, hem kişinin estetik kaygıları düzeltilebilir, hem de kişinin yaşam kalitesi arttırılır. 

Genital Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genital estetik ameliyatları, kişinin cinsel organlarının görünümünü değiştirme veya işlevselliğini artırma amacıyla yapılmaktadır. Bu tür ameliyatlar özellikle doğum sonrası vücut değişiklikleri, yaşla ilgili değişiklikler veya kişisel estetik tercihler nedeniyle talep edilebilmektedir. En çok uygulanan genital estetik işlemleri şu şekildedir:

Labioplasti

Dış genital bölgenin labia minora (iç dudak) ve labia majora (dış dudak) kısımlarının boyutunu veya şeklini değiştirmek için yapılan cerrahi işlemidir. 

Labia minora'nın aşırı büyüklüğü veya asimetrisi kadınlarda rahatsızlık hissine veya estetik kaygılara yol açabilmektedir. Labioplasti sırasında fazla dokunun çıkarılması ve şekillendirilmesi işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Vajinoplasti

Vajinanın sıkılığını ve yapısını yeniden kazandırmak için yapılan ameliyattır. Doğum yapmış kadınlarda sıklıkla talep edilebilmektedir.

Himenoplasti

Hymenin (kızlık zarının) yeniden yapılandırılması için yapılan bir ameliyattır.

Klitoral Hudoplasti

Klitoris çevresindeki fazla derinin çıkarılması işlemidir.

Lazerle Yapılan Genital Estetik İşlemleri Nelerdir?

Lazerle genital estetik işlemleri, son yıllarda popülerliğini artıran ve özellikle kadınlarda genital bölgede fonksiyonel ya da estetik nedenlerle değişiklik yapılmasını amaçlayan cerrahi olmayan prosedürlerdir. Lazerle yapılan bazı genital estetik işlemleri şunlardır:

Lazerle Vajinal Sıkılaştırma

Yaş, doğum veya genetik faktörler nedeniyle vajinanın elastikiyetinin azalması sonucunda bu işlem uygulanabilmektedir. Lazer enerjisi, vajinal dokunun kolajen üretimini teşvik ederek sıkılaşmasına yardımcı olabilmektedir.

Lazerle Labia (Dudak) Estetiği

Genital bölgenin dış dudakları olan labia majora ve iç dudakları olan labia minora'nın estetiği için kullanılabilmektedir. Lazerle, dudakların boyutunu ve şeklini değiştirmek mümkündür.

Lazerle Koyu Renkli Cilt Lekelerinin Azaltılması

Genital bölgedeki koyu renkli lekeler veya renk eşitsizlikleri için lazer tedavisi kullanılabilmektedir. Lazer, melanin pigmentini hedef alarak bu lekelerin rengini açabilmektedir.

Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Lazer, genital siğillerin tedavisinde de kullanılabilmektedir. Lazer enerjisi, siğilleri yakarak ortadan kaldırabilmektedir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır? 

İyileşme süreci yapılan işleme göre değişim göstermektedir. Lazer tedavisi yapılan işlemlerde iyileşme süresi birkaç gün sürerken cerrahi tedavilerde bu süre 3 ile 6 hafta arasında değişmektedir.

Genital Estetiğin Faydaları Nelerdir?

Genital estetik operasyonları kadınların hayatlarını daha sağlıklı ve konforlu yaşamalarını sağlamaya yönelik yapılan işlemlerdir. Cerrahi ve cerrahi dışı yöntemlerle yapılan bu operasyonlar sonucu fonksiyonel ve estetik kaygıların giderilmesi hastaların hayatlarını da olumlu yönde etkilemektedir.  

Sık Sorulan Sorular

Genital Estetik Sonrası Sosyal Hayata Ne Zaman Dönülebilir?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanları açısından genellikle ilk üç gün çok önemlidir. Özellikle hastalara verilen tedavileri ve buz uygulamaları yapıldığı takdirde altı haftanın sonunda istenilen şekilde sosyal yaşantılarına rahatlıkla geri dönebilmektedirler.

Genital Estetik Ameliyatından Sonra Ağrı Olur mu?

Ameliyat sonrası ağrı çok fazla görülmemektedir. Uygun teknikler kullanıldığında konforu yüksek olan ameliyatlardır.

Ameliyatsız İşlemlerde İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyatsız işlemlerde özellikle lazerle yapılan işlemlerinde aynı gün çalışmaya başlanabilmekte ve normal hayata aynı gün devam edilebilmektedir. Hiçbir kısıtlama bulunmamaktadır.

Her Hastaya Genital Estetik Uygulanır mı?

Hayır. Hastanın anamnezi çok önemlidir. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra karar verilmektedir. Çünkü bu hastalıklar psikiyatrik hastalıklar ile karıştırılabilmektedir. Özellikle vücut dismorfik bozukluğu olan hastaları bu kategoride ayrıştırılmalıdır.

Genital Estetikte Ameliyatlı İşlemler Nelerdir?

Ameliyatlı işlemlerde en çok tercih edilen vajinoplasti ve labioplasti denilen operasyonlardır.

Labioplasti operasyonu; iç dudak denilen küçük dudakların küçültülmesi ya da şekil bozukluklarının düzeltilmesi işlemidir. Vajinoplasti işlemi ise; vajen dokusunun sarkan, geniş kısımlarının onarılmasıdır.

Genital Estetik Fiyatları Nedir?

Genital estetik kişiye özel uygulanan bir tedavi yöntemidir. Yapılacak işlemin yöntemine göre fiyatlarda değişiklik olabilmektedir. Bu nedenle genital estetik güncel fiyatları için hastanemizden bilgi alabilirsiniz.
 

6 Eylül 2023