Sitede Ara

Çıkarılabilir Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi

Dişleri ideal pozisyona getirebilmek için artık diş teli yerine şeffaf plaklar ile tedavi yapılabilmektedir. Sabit diş telleri kullanmak istemeyen kişilerin tedavilerinin yapılabilmesi için ortaya çıkmış bu tedavi şeklinde dişlerin önce ağız içi tarayıcısıyla dijital ölçüsü alınır. Bilgisayar ortamında tedavi sonunu öngörerek tedavi planı yapılır ve 3 boyutlu yazıcılar vasıtasıyla hastaya özel şeffaf plaklar oluşturulur. Bu plaklar dişteki çapraşıklığın durumuna göre belli süreler takılarak dişler düzeltilir. Bu yöntemde kişiler, yemek yerken, iş görüşmesi ve sunum gibi kısa süreli özel zamanlarda plaklarını çıkartabilir.

Şeffaf Plakların Avantajları

Şeffaf plakların en büyük avantajı, dışarıdan bakıldığında neredeyse hiç fark edilmemesidir. Günlük hayatınızda dişlerinizi saklamadan gülebilirsiniz. Ayrıca tedavi süresince herhangi bir kısıtlama olmaksızın istediğiniz her şeyi yiyip içmeniz mümkündür. Yemek sırasında şeffaf plaklarınızı kolayca çıkarabilir ve ardından dişlerinizi fırçalayıp yerine kolayca takabilirsiniz.
Tedavi süresince dişlerinizde tel olmayacağından ağızda ve dudak içlerinde daha az hassasiyet oluşacak ve yara oluşumu azalacaktır.

Şeffaf Plaklarla Tedavi Ne Kadar Sürer?

Tedavi süresi tedavinin zorluğuna bağlıdır ve genellikle klasik braket tedavilerine benzerdir.

Şeffaf Plak Tedavisi Ağrılı Mıdır?

Bazı kişiler, her yeni tedavi aşamasının başlangıcında, yeni bir plak takıldığı zaman birkaç gün boyunca geçici küçük bir rahatsızlık hissi yaşayabilir. Bu normal bir durumdur ve genelde baskı hissi şeklinde tarif edilir. Bu, şeffaf plakların işe yaradığının ve dişleri son hedeflerine doğru hareket ettirdiğinin bir işaretidir.

Şeffaf Plaklar Günde Kaç Saat Takılır?

Plaklar günün büyük bir kısmında dişlerde kalmalıdır. Yaklaşık 20 ile 22 saat arası dişlerde olması gerekir. Yemek yerken yahut bir şeyler içerken çıkarılabilir.

Şeffaf Plaklarla Diş Teli Arasındaki Farklar Nelerdir?

  •  Dişlerde tel olmadığı için yara ve alerji gibi sorunlar yaşanmaz.
  •  Diş teli tedavisine göre daha basit ve ağrısız bir yöntemdir.
  •  Diş telleri estetik olarak görünümü olumsuz etkiler. Ancak şeffaf plaklarla tedavide bu görüntü oluşmaz.
  •  Diş tellerini temizlemek zordur ancak şeffaf plakların ve dişlerin temizliği ve oral hijyeni sağlamak daha kolaydır.