Sitede Ara

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği (Rinoplasti) burundaki asimetrilerin, fazlalıkların, kemer ve eğriliklerin düzeltilmesinin hedeflendiği estetik cerrahi işlemdir. Hastalarımız genellikle yüzüne uyumlu, iyi görünümlü ve rahat nefes alabileceği fonksiyonel buruna sahip olmak için bu operasyonu yaptırmaktadır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Nedir?

Mevcut görünümü düzeltmek ve rahat nefes almayı rahatlatmak için burun kemiği ve kıkırdağa yapılan müdahaledir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Hangi Yaşta Uygulanır?

Burun yapısını oluşturan kemik ve kıkırdak yapılar kadınlarda 17, erkeklerde ise 18 yaşında görevini tamamlanır. Bu yüzden burun estetiği ameliyatının 18 yaşını doldurmuş kişilere yapılması gerekir. Burun estetiği için üst sınır belirtilmemiş olsa da ameliyata engel sağlık sorunu olmayan her birey olabilmektedir.

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

Burun Estetiği (Rinoplasti) Çeşitleri Nelerdir?

Burun estetiğinde yapılan kesiğe göre kapalı veya açık teknik kullanılmaktadır. Buna ek olarak yapısal ve koruyucu rinoplasti teknikleri mevcuttur. Kliniğimizde tüm bu teknikler hastanın mevcut burnuna göre en uygun olanı belirlenip yapılmaktadır.

Açık Rinoplasti

Açık rinoplastide burun deliklerinin ortasından yaklaşık 3-4 mm’lik kesi yapılarak operasyon gerçekleştirilmektedir. İleri derecede deformitesi olan veya sekonder operasyonlarda açık rinoplasti sıklıkla tercih edilmektedir.

Avantajı

Bu tekniğin en büyük avantajı cerraha geniş görüş alanı ve uygulama imkanı sağlamasıdır.

Kapalı Rinoplasti

Kapalı rinoplastiler de kesi burun deliklerinin iç kısmından yapılır ve dışarıdan gözle görülmez.

Avantajı

En büyük avantajı operasyon sonrası burunda ödemin daha az olması ve erken dönemde geçmesidir. Dolayısıyla burnun yeni görünümünün erken dönemde oturmasıdır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Hangi yöntemin kullanılacağı ile ilgili karar vermek için bazı kriterler mevcuttur. En önemlisi operasyonu gerçekleştirecek cerrahın hangi teknikte daha iyi sonuca ulaştığı ve deneyimidir. Bu nedenle hastaların bu konuda doktorunun tavsiyesine uyması gerekir. Burun estetiği sonrası hastaların burun, göz çevresinde şişlikler ve hafif morluklar görülebilir. Günümüz şartlarında kullandığımız yeni yöntemler ve yeni teknolojik aletlerle hastalarımıza daha konforlu ameliyat süreci sağlanmaktadır.

Ultrasonik Burun Estetiğinde Piezo Yöntemi Nedir?

Burun estetiği (rinoplasti) en yaygın ameliyatlardan biridir. Gün geçtikçe teknolojinin de desteği ile ameliyat başarısında ve hasta konforunda önemli gelişmeler görülmektedir. Özellikle son 10 yılda yaygın kullanılmaya başlayan piezo rinoplasti tekniği en önemli gelişmelerden bir tanesidir. Son zamanlarda sık kullanılan bu yöntemde, burun kemikleri piezo cihazı yardımıyla şekillendirilir.

Piezo cerrahisi sırasında çevre dokulara zarar vermeden, ses dalgaları kullanılarak sadece kemik doku şekillendirilir. Böylece ameliyat sonrasında daha az şişlik ve morarma gözlenir. Eskiden kullanılan bez tamponların burun içinde yapışarak çekim sırasında ağrı ve kanamalara neden olmaktaydı. Günümüzde kullanılan silikon tamponlarda bu tür sorunlar görülmemektedir.

Ultrasonik Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Eğri burun ve kemerli burun gibi kemik yapısının şekillendirilmesine dayalı tüm operasyonlarda kullanılan bir yöntemdir.

Ultrasonik Burun Estetiği Avantajları Nelerdir?

Ultrasonik burun estetiği yalnızca açık cerrahide kullanılabilmektedir. Çekiç kullanılarak yapılan yöntemde burun kemiği orantısız olarak kırılabilirken, ultrasonik buru estetiğinde kemikler görerek ve milimetrik olarak ölçülerek kontrollü bir şekilde kesilmektedir. Klasik yöntemle yapılan operasyonlarda yüzde şişme ve morluk daha fazla iken ultrasonik burun estetiğinde bu durum daha az görülmektedir. Operasyon süresi içinde tecrübeli ellerde yapıldığında işlem 10-15 dakika sürmektedir. Bu da ekstra hız ve kolaylık sağlamaktadır. Burun kemiği kırılmadığı için iyileşme süresi daha hızlıdır.

Ultrasonik Burun Estetiği Sonrası Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?

Buruna baskı yapmasını önlemek için yan yatılmalıdır. Hasta başını yüksekte tutarak uyumalıdır. Ödem ve morluk azaltıcı krem sürülmelidir. İki gün sık aralıklarla şişlik ve morluğun azalmasını sağlamak için buruna buz uygulaması yapmalıdır.

Burun Ucu Estetiği (Tip plasti) Nedir?

Burun ucu tip olarak adlandırılmaktadır. bu bölgenin herhangi bir nedenle normalden farklı olması durumunda hem estetik durumlar hem de solunum ile ilgili sorunlara neden olmaktadır. Burun ucu estetiği (Tip plasti) burnun sırt kısmına müdahale edilmeden sadece uç kısmının şekillendirildiği operasyon şeklidir. Düşmeler, travmalar ve burun ucu bölgesinde sorun yaşayan kişiler varsa hem düzeltilebilir hem de güzelleştirilebilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Sıkça Sorulan Sorular

Burun Estetiği Ameliyat Sonrası Herhangi Bir İz Kalır Mı?

Burun ameliyatları tamamen burun kanadının içinden yapılan ameliyatlardır. Dışarıdan görülebilecek bir iz kalmaz. Yalnız ameliyat sonunda burunda bir miktar ödem gelişeceği için başlangıçta burun biraz şiş görünebilir. Bu şiş görünüm 3-4 hafta içinde azalarak kaybolacaktır.

Burun Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun ameliyatından 8 saat önce yemek ve su tüketiminin durdurulması gerekmektedir. Sigara kullanımının yara iyileşmesine olumsuz etkisi olduğu için içilmemelidir. Operasyon öncesi kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların hekim kontrolünde bu ilaçların belirlenen günlerde durdurulması gerekmektedir. Ayrıca hastanın genel sağlık durumu kullandığı ilaçlar ve herhangi bir hastalığının olup olmaması oldukça önemlidir.

Ameliyat Öncesi Değerlendirmede Dijital Ortam Neden Önemlidir?

Hastanın hekim tarafından muayene edilmesi ve bilgilendirilmesinden sonra en önemli unsur bilgisayardır. Ameliyat öncesi değerlendirmede hastanın değişik açılardan dijital fotoğrafları çekilmektedir. Çekilen dijital fotoğraflar bilgisayar ekranında gösterilerek beklentiler, değiştirilmesi planlanan yerler ve yüz ile uyumu tartışılmaktadır.

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıldır?

Hasta bir gün sonra taburcu edilmektedir. İlk bir hafta spor yapılmamalıdır. Ameliyattan bir gün sonra duş alınabilmektedir. Üç gün morarma ve şişlik olabilmektedir. Bir hafta sonra tampon çıkarılmaktadır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Sırasında Sadece Dış Görünüş mü Düzeltilir?

Burun, estetik açıdan önemli bir organ olmasının yanında aynı zamanda nefes almamıza yarayan fonksiyonel bir organdır. Burun estetiği sırasında, eğer hastanın nefes alma sorunu var ise bu problemi de giderilmektedir. Yüzdeki oransal uyumu sağlamak için gerektiğinde çene ucu büyütülmesi, dudak kalınlaştırılması ve diğer bölgelere yönelik tamamlayıcı estetik ameliyatlar yapılmaktadır.

Ameliyattan Sonra Hasta Kaç Günde Normal Yaşantısına Geri Dönebilir?

Burun ameliyatından sonra hastaların 7 ila 10 gün kadar kontrollere gelmeleri gerekmektedir. Burun alçısının değiştirilmesi ve burundaki şişlik indikçe burna tam oturan bir alçı konulması gerekir. Bir haftanın sonunda buruna sadece flaster ile bandaj konulmaktadır. Hasta bir haftanın sonunda alçıdan kurtulduğu için işine dönebilmektedir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatından Sonra Burun Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Burun ameliyatından sonra doktor tarafından verilen özel su ile burun temizliği yapılmalıdır. Burun temizliği yapılırken dikkatli ve nazik hareketlerle yapılmalıdır. Burun silmekten kaçınılmalıdır. Burun temizliği yapılırken nefes verme ve zorlama gibi durumlardan kaçınılmalıdır.

Ameliyattan Sonra Koku Alma Sorunu Olur mu?

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatından sonra geçici olarak koku alma sorunu yaşanabilmektedir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatının Fiyatı Nedir?

Burun estetiği (rinoplasti) kişiye özel uygulanan bir tedavi yöntemidir. Yapılacak işlemin yöntemine göre fiyatlarda değişiklik olabilmektedir. Bu nedenle burun estetiği (rinoplasti) güncel fiyatları için hastanemizden bilgi alabilirsiniz.