Sitede Ara

Anal Bölge Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

{%= Faq.Title %}

Hemorit (Basur) Nedir?

Hemoroidal hastalık halk arasında basur olarak ifade edilen bir hastalıktır. Makat bölgesinde yerleşmiş olan damarlar o bölgeyi korumakta ve sıvı-gaz kaçışına engel olmaktadır. Bu damarların büyümesi ve dışarı sarkması ile ortaya çıkar. Hemoroidler makat içine ve dışına doğru taşabilmektedirler. Hemoroidlerin içerisinde kan pıhtılaşması olabilmekte ve bunun sonucunda da kanama ve ağrı olabilmektedir. Büyüyen bu damarlar yerleşim yerine göre makat içinden ya da dışından kaynaklanabilirler. 

Hemoroidal Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Hastalık, en sık dışkılama sırasında ya da sonrasında parlak taze kanama ve makat bölgesinde ele gelen şişlik olarak belirti verir. 

Hemoroidal Hastalık ile Karıştırılan Hastalıklar Nelerdir?

Anal fissür, perianal fistül, perianal apse ve kolon tümörleri hemoroidal hastalık ile karıştırılabilmektedir. 

Hemoroidal Hastalık Neden Gelişir? 

  • Kronik kabızlık
  • Hamilelik
  • Katı gıdalarla beslenme
  • Tuvalette uzun süre vakit geçirme
  • Dışkılamayı erteleme

Hemoroidal Hastalığa Nasıl Tanı Konur? 

Fizik muayene ile tecrübeli hekimler tarafından tanısı kolaylıkla konabilir. Tanı için ayrıca rektoskopi ya da kolonoskopi yapılmasında da fayda vardır. 

Hemoroidal Hastalığin Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Erken evre hastalıkta ilaç tedavisi, yaşam ve beslenme tarzı değişiklikleri önerilir. Sıcak su banyoları şikayetleri azaltmada ve o bölgenin temiz kalmasında yardımcı olur. Bu şekilde, önce hastalık kontrol altına alınarak daha basit girişimlerle sorun çözülebilmektedir. Durmayan kanama, kozmetik nedenler gibi durumlarda ise ameliyat ile tedavi gerekebilir.  

Hemoroidal Hastalığin Tedavisi İçin Hangi Ameliyatlar Yapılır? 

Longo, hemoroidektomi (hemoroid pakesinin tamamının alınması), Band ligasyonu, skleroterapi (hemoroid kesesini küçülten ilaç enjeksiyonu), lazer ve radyofrekans yöntemleri uygulanabilmektedir. Hemoroit keselerinin varlığı ile birlikte makatın iç yüzeyinde sarkma var ise Longo (stapler olarak tanımlanan zımbalama yöntemi) uygulanabilir. Ayrıca yeni gelişen tedavi seçenekleri arasında yer alan damar bağlama (THD) yöntemi de uygun hastalarda kullanıldığında ameliyat sonrası daha az ağrı gelişmesine ve daha az kanamaya neden olarak ameliyat sonrası hasta konforuna katkı sağlar.   

Hemoroidal Hastalığın Önlenmesi İçin Neler Yapılmalı?

Hemoroit kaynaklı şikayetlerin etkisini azaltmak ve bunları önlemek için yaşam tarzında değişiklik yapılmasında fayda vardır. Ameliyat olan ve olmayan hemoroidal hastalığı bulunan hastaların lifli yiyecekleri tüketmeleri, yeterli miktarda su tüketmeleri (günde 2-2,5 litre), tuvalet alışkanlıklarını düzene sokmaları (sabah kahvaltıdan sonra yapılması), uzun süre oturmamaya özen göstermeleri ve düzenli egzersiz yapmaları önemlidir.

Anal Fissür Nedir? 

Anal fissür, anal kanal içerisinde oluşan ve dışarı doğru uzanan genelde arka orta hatta olan yırtılmalardır. Anal fissür, her yaşta görülebilmekle birlikte sıklıkla genç ve orta yaş kadınlarda daha fazla rastlanır. Anal fissürler akut (ani) ve 1.5 aydan fazla süreli ise kronik (uzun süreli) olmak üzere iki şekilde tanımlanır. Kronik fissürlerde fissürün anüs dışına uzandığı alanda et parçası oluşabilir.

Anal Fissür Neden Oluşur?

Anal fissür genelde kabızlığa bağlı sert dışkılama, uzun süreli ishal, bazı bağırsak hastalıkları, düzensiz diyet, düzensiz tuvalet alışkanlığı ve hamilelik gibi nedenlere bağlı olarak oluşur.

Anal Fissürün Belirtileri Nelerdir? Tanı Nasıl Konur?

İlk belirti dışkılama sırasında ve sonrasında anal kanal çevresinde ağrı (cam kesiyormuş hissi), yanma ve dışkılama sonrası damla damla kanamadır. Tanı sadece muayene odasında anüse bakılarak konmaktadır. 

Anal Fissür Nasıl Tedavi Edilir?

Akut anal fissürlerin yaklaşık %90’ı çeşitli önlemler ve ilaçlarla kendiliğinden iyileşir. Kronik anal fissürlerde ise iyileşme oranı daha düşüktür. Eğer anal fissür kronikleşmişse medikal tedavi fayda etmeyip cerrahi tedavi gerekebilir. Bol su içmek, lifli gıdalardan zengin beslenmek, defekasyon sonrası temizlenirken aşırı silinmeden kaçınmak ve dar, sentetik çamaşırlar giymemek gibi hayat tarzı değişiklikleri fayda sağlar.

Medikal Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Ağrıyı azaltmak amaçlı lokal anestezikli pomadlar, anüs çevresindeki kası gevşetmek amaçlı kremler (nitrogliserin içeren kremler, kalsiyum kanal blokörü içeren kremler) tedavide kullanılır. Botoks uygulaması geçici olarak 6 ay süren rahatlama sağlar. Bu sürede fissürün iyileşmesi beklenir. 

Cerrahi Tedavide Ne Yapılır?

Anüs çevresinde yer alan kasın (iç sfinker kasının) kesilmesi ile yapılır.

Anal Fistül Nedir?

Anüs çevresindeki salgı bezlerinin iltihaplanması sonucu bölgede oluşan kanallara anal fistül denilmektedir. Oluşan kanallardan iltihap ve dışkı parçaları gelebilir. Eğer bu kanallar tıkanırsa apseler oluşabilir. Anüs çevresindeki dışkı tutmayı sağlayan kaslar mevcuttur anal fistüllerin yapılan tetkiklerde ve fizik muayene ile bu kaslar ile ilişkisine göre basit ve komplike fistüller şeklinde sınıflandırılır.

Anal Fistül Belirtileri Nelerdir? Tanı Nasıl Konur?

Anal fistülde genelde akıntı, kanama, apse, anüs etrafında kaşıntı ve o bölgede ele gelen sertlik şikayetleri görülebilir. Anal apsesi olanların büyük kısmında anal fistül gelişme olasılığı artar. Tanı için fizik muayene, basit veya kompleks olup olmadığını anlamak içi MR ve gerekli durumlarda kolonoskopi ile değerlendirme yapılır.

Anal Fistül Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Anal fistülün tedavisinde cerrahi ile yapılır. Fistülün tipine göre tedavi yöntemi seçmek gerekir. Basit fistüllerde tedavi fistülün çıkarılmasıdır. Komplike fistüllerde dışkıyı tutmamıza yarayan kasların zarar görmemesi için seton uygulama yapmak gereklidir. Bu tedavi 6-8 haftalık bir tedavidir. Son yıllarda Normal hayata dönüş hızlı olduğu ve ameliyat sonrası ağrının az olması gibi nedenlerle popüler olan lazer tekniği fistül tedavisin de uygulanmaktadır. Yüksek ısı vererek fistülün kapanması ile olan bir tekniktir. Anal bölgedeki kaslarla yakın ilişkide olan fistüllerin tedavisinde kullanılabilir. Farklı tipte cerrahi teknikler (plug, flep uygulama) mevcut olup fistülün tipine göre yapılabilir. Tekrar etmemesi için hijyen kurallarına uymak gereklidir, bol lifli gıdalar tüketmek gereklidir.

Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi
Doç. Dr. Refik Bademci
Genel Cerrahi Uzmanı
18 Ocak 2022