Sitede Ara

Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesini Tanımlayabilir Misiniz?

Günde yüz telden fazla dökülme görülüyorsa biz bunu saç dökülmesi olarak adlandırabiliyoruz. Saç derisinde meydana gelen yaralara ve saç derisinden bağımsız kılın kendi yapısındaki problemlere bağlı dökülmeleri birbirinden ayırarak buna yönelik tetkik, tanı ve tedavi işlemleri uyguluyoruz.

Hangi Aşamadaki Saç Dökülmesi Önemli Bir Hale Gelir?

Saçlı derisi dediğimiz alanın görünür olması ve saç bölgesinde rahatsızlıklardan kaynaklı dökülmelerin gözlemlenmesi önemli bir problem olarak değerlendirilebilir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Sedef, egzama, mantar, saç kıran ve kolajen doku hastalıkları gibi saçlı deriyi etkileyen rahatsızlıklar, saç dökülme nedenleri arasındadır. Genetikle birlikte vitamin, demir, çinko eksiklikleri ve psikolojik hastalıklar da dökülme nedenlerindendir.  

Kullanılan Şampuan veya Sabunların Hangi Özellikleri Taşımalarını Öneriyorsunuz?

Şampuanların paraben (ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan koruyucu bir kimyasal maddedir.) ve SLS (Sodium Lauryl Sulfat) gibi saçlı deriye zarar verdiği bilinen maddeler içermemesi gerekiyor. Saç dökülmesini sık yaşayan bireylerin şampuan yerine saçlarına iyi gelebilecek sabunları ( Bıttım, defne, hakiki zeytinyağı )kullanmalarını daha sağlıklı olacaktır. 

Saç Dökülmesi Şikâyeti ile Size Gelen Kişilere Verdiğiniz Tavsiyeler Nelerdir?

Düzenli beslenmek saçlar için çok önemlidir. Ayrıca boya ve jöle gibi kimyasal maddelerden uzak durup organik ürünlere yönelmek saç ve deri sağlığı açısından önemlidir.

Saçlarımızı Ne Sıklıkla Yıkamalıyız?

Saçları sık yıkamak derideki koruyucu bakterileri yok ederek, kepeklenme ve saç dökülmesine yol açabilmektedir.  Bu sebeple hafta iki ya da üç kez yıkama yapılırsa bu tür problemlerin oluşmasını engelleyebiliriz.

Saç Ektirmeyi Düşünenler Ne Yapmalı?

Saç ektirme işleminden önce mutlaka bir dermatoloğa görünmelerinde fayda var. Kapsamlı bir muayeneyle dökülmenin nedenleri öğrenebilmektedir. Eğer hastalığa bağlı dökülme varsa bunun da tedavisi yapılabilmektedir. Hastanemizde bulunan saç ünitemize gelen hastalarımızın tedavilerini yüksek başarıyla uygulamaktayız. Dermatoskopi, PRP, mezoterapi ve kök hücre gibi çoklu tedavi yöntemlerimiz de yine hastanemizde başarıyla yapılmaktadır. Bunun yanı sıra gerektiğinde patoloji için biyopsi işlemi de yapılmaktadır.

Prof. Dr. Mustafa Özdemir
Deri ve Zührevi Hastalıklar U
zmanı