Sitede Ara

Doktor Öğretim Üyesi Bilge YILMAZ

Kalp Damar Cerrahisi

Bağcılar Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Doğum Yeri

NİĞDE

Yabancı Diller

İNGİLİZCE

2010 - 2016İstanbul Mehmet Akif Ersoy GKDC Eğitim ve Araştırma Hastanesi
2009 - 2010İstanbul Bahçelievler Bedriye Yılmaz sağlık ocağı
Muş Devlet Hastanesi
Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi Kalp ve Damar cerrahisi
2016İstanbul Mehmet Akif Ersoy GKDC Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi
2009Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi
Int J Surg.2017 Mar;39:88-94. doi: 10.1016/j.ijsu.2017.01.105. Epub 2017 Jan 29. Patient body image, self-esteem, and cosmetic results of minimally invasive robotic cardiac surgery. İyigün T1,Kaya M2,Gülbeyaz SÖ3,Fıstıkçı N4,Uyanık G5,Yılmaz B2,Onan B2,Erkanlı K2.
Türk Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Dergisi. 2014 Jul;22(3):509-516 . Analysis of results according to the Aristotle scoring system in congenital heart surgery.Ersin Erek, Bilge Yılmaz, Mehmet Kaya, İsmihan Selen Onan, Onur Şen, Kürşad Öz, Özgen Ilgaz Koçyigit, Alper Güzeltaş, Ender Ödemiş
Patient prothesis mismatch in bioprothesis aortic valves : Comparison surgical aortic valve replacement with transcatheter aortic valve implantation(TAVI). Departments of Cardiovascular Surgery, Cardiology,İstanbul Mehmet Akif Ersoy Thoracic and Cardiovascular Surgery Education and Training Hospital, İstanbul, Turkey
Bilge Ecemiş Yılmaz, Burak Onan, Burak Ersoy, Korhan Erkanlı
Minimal invazif J-Sternotomi ile Aort Kapak replasmanı: ilk deneyimlerimiz, İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniği, İstanbul, Türkiye , 13. Uluslararası Katılımlı Türk Kalp Damar Cerrahisi Kongresi, 30 Ekim - 2 Kasım 2014, Belek, Antalya
Dikişsiz Aort Kapak İmplantasyonu: Kliniğimizin ilk deneyimleri, Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniği, İstanbul, Türkiye , 13. Uluslararası Katılımlı Türk Kalp Damar Cerrahisi Kongresi, 30 Ekim - 2 Kasım 2014, Belek, Antalya
Sternal Yara Enfeksiyonlarında Vakum Yardımlı Kapama (VAK) Yöntemi ile Tedavi Tecrübelerimiz , Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniği, İstanbul, Türkiye , 12. Uluslararası Katılımlı Türk Kalp Damar Cerrahisi Kongresi,
Varis Nedir? Varis Belirtileri nelerdir?
Varis, ilerleyici bir hastalık olup , toplardamarların ve dallarının genişlemesi ve kıvrımlar yapmış olarak deri altında görülmesidir. Varis ilk yıllarda çoğunlukla görüntü rahatsızlığı verse de daha sonra ağrı gibi çeşitli semptomlara yol açabilir. Toplardamar (venöz) yetmezliği gelişirse bacaklarda şişme meydana gelir. Varisli damarlarda pıhtı oluşursa (tromboflebit) bacaklarda ağrı, şişlik ve kızarıklık oluşur.
Varisneden olur?
Varisin oluşum mekanizmasında pek çok faktör rol alır. Gebelik, şişmanlık, uzun süre ayakta kalmak, bazı meslekler, kadın olmak, doğum kontrol hapları ve hormon tedavileri, dar giysiler giymek, kabızlık, yaşlılık ve genetik faktörler nedeni ile varis oluşabilir.
Varis, toplardamar kapakçığındaki yetmezlik sonucu oluşur.Kan sürekli geriye kaçar ve göllenir. Bu durum damarda basınç artışına ve şişliğe yol açar. Zamanla damarda genişleme artar ve kıvrılmalar olur. Varisler toplardamarların herhangi bir seviyesinde ortaya çıkabilir. Varisler, kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. İlerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artar.
Varisin Belirtileri nelerdir?
Varisin neden olduğu başlıca şikayetler şunlardır:
Bacaklarda mavi mor genişlemiş toplardamarlar
Ağrı
Bacaklarda ağırlık hissi
Bacaklarda şişlik
Bacaklarda uyuşukluk
Kaşınma
Varisin çeşitleri
Varisler; kılcal damar varisleri, retiküler varisler ve büyük toplardamar varisleri olarak üçe ayrılır.Kılcal damar varisleri,telenjiektazi olarak adlandırılır. Bu varisler görüntü olarak örümcek ağına benzerler. Gebelik ve hormon kullanan genç kadınlarda sıkçagörülürler.
Retiküler varislerdaha ziyade diz arkası ve ayak bileği çevresinde görülen ciltten hafif kabarık ve mavi renklidir.
Büyük toplardamar varisleribacaktaki safen ven denilen büyük toplardamarın yetmezliği sonucunda oluşur. Ciltten oldukça kabarık ve yeşilimsi olurlar.Varis belirtilerinin tamamını gösterirler.
Varislerin yol açabileceği sorunlar
Başlangıçta sadece görüntü olarak rahatsızlık veren varisler; bacakta şiddetli ağrı, toplardamarda iltihaplanma, varisin yırtılıp kanaması ve varisin içinde pıhtı oluşup akciğerlere pıhtı atması (pulmoner emboli) gibi durumlara yol açabilirler.
Varis Tedavisi
Varis tedavisinde ilk amaç yetmezlik olan damarı ortadan kaldırmaktır. Varisli damarın çıkarılması en geleneksel yöntemdir. Ancak hem zahmetlidir hem de iyileşmesi uzun sürer. Günümüzde kapalı yöntemler kullanılmaktadır. Lazerle tedavi yönteminde damar içine bir katater yerleştirilmekte ve lazer cihazından bir ışın gönderilerek damar yakılmaktadır. Radyofrekans yönteminde ise yine bir katater yardımı ile damar içine radyo dalgaları gönderilir. Bu esnada bir ısı oluşur ve damar yakılmış olur. Bu işlemler esnasında genel anestezi kullanılmaz ve hastalar günübirlik tedavi olup hastaneden çıkabilirler.
Eğer büyük toplardamarlarda yetmezlik yok ve sadece kılcal varisler varsa damar içine köpük vererek varisi görüntü olarak düzeltmek yani damar skleroterapisi bir diğeryöntemdir.