Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

TAVI Yöntemi Nedir?

Anjiyografi yöntemiyle kasıktan veya koltuk altı gibi büyük çaplı damardan aort kapağının değiştirilmesi yöntemine TAVI denilmektedir.  

TAVI Yöntemi Hangi Hastalara Yapılmaktadır? 

TAVI yöntemi açık kalp ameliyatı için yüksek riskli olarak kabul edilenlerle birlikte 75 yaş ve üzeri hastalara yapılmaktadır. 

TAVI Yönteminin Açık Kalp Ameliyatlarına Göre Avantajları Nelerdir? 

TAVI ameliyata gerek kalmadan anjiyo laboratuvarında genel anesteziyle ya da sedasyon kullanılarak yapılan bir yöntemdir. Ortalama bir saat süren bir işlemdir ve hasta tamamen uyanıktır. Sağladığı en büyük avantaj kesi olmadığı için hasta kendini kısa zamanda toparlayabilmektedir.

TAVI yöntemi Hastaya Nasıl Uygulanır?  

 Hastaya sedasyon/sakinleştirici yapıldıktan sonra kasıktan veya koltuk altından kateter ile girilerek aort kapağı değiştirilir. 

TAVI Yöntemi Sonrası Hasta Ne Zaman Normal Hayata Dönebilir? 

Hasta işlemden birkaç saat sonra yemek yemeye başlar, iki saat sonra da tamamıyla hareket edebilecek duruma gelir. Bir gün hastanemizde kaldıktan sonra taburcu olur ve 1 hafta istirahatin ardından normal yaşantısına dönebilir. 

TAVI Her Doktorun Uygulayabileceği Bir Yöntem Midir?

TAVI en ileri teknolojik donanıma sahip bir hastanede deneyimli eller tarafından başarıyla yapılır.  Medipol Mega Üniversite Hastanesi olarak bu alanda oldukça öndeyiz. TAVI yöntemini defalarca yapmış olmanın verdiği tecrübeyle cesaret edilemeyen riskli vakaları da kabul edip tedavilerini yüksek başarıyla yapıyoruz. Aynı zamanda kardiyoloji ve kalp-damar cerrahisi olarak koordineli çalışıyoruz. Bu da en ufak komplikasyonlarda bile acil müdahale imkanı sağlıyor. 

Medipol Olarak Avantajlarımız nelerdir?  

Medipol, kardiyoloji alanında Türkiye’nin öncü merkezlerinden bir tanesidir. Kalp alanında Türkiye’nin en iyi doktorları yine bu çatı altında hizmet vermektedir. Medipol, yüksek teknolojik donanımı alanında uzman akademik kadroyla bir araya getirmiş bir kurumdur. Bazı yerlerde iyi doktor var ama teknolojik alt yapı yok. Bazılarında ise teknolojik donanım var fakat alanda uzman doktor yok. Medipol her iki önemli unsuru da başarıyla sağlayabildiği için birçok alanda olduğu gibi bu alanda da önemli bir konumdadır.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Prof. Dr. Bilal Boztosun
Kardiyoloji Uzmanı
22 Şubat 2019