Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Sıcak Kemoterapi Tedavisi Nedir?

Sıcak kemoterapi cerrahi ile birlikte yürütülen bir tedavidir. Sıcak kemoterapiyi karın içindeki tüm kanserli dokular temizlendikten sonra bölgenin kemoterapi ilaçlarıyla yıkanması olarak tanımlayabiliriz. 

Sıcak Kemoterapi Kimlere Uygulanır?

Sıcak kemoterapi karın içinde sınırlı kanserlerin belli tiplerinde etkili bir tedavidir. Özellikle halk arasında bilindiği ismiyle apandis kanseri yani psödomiksoma peritonei, yumurtalık kanserleri ve bağırsak kanserlerinde etkilidir. Bazı mide kanserli hastalarda da uygulayabiliyoruz. Bu kanserler sadece oldukları bölgeye değil karın zarına ve karındaki diğer organlara sıçradığı zaman eskiden cerrahi tedavi yapılamamaktaydı. Fakat son yıllardaki gelişmelerle umut verici sonuçlar alabiliyoruz. 

Sıcak Kemoterapi Nasıl Uygulanır?

Operasyonla kanserli tüm dokular temizlenir. Gerekiyorsa kanserden etkilenmiş organlar çıkarılır ve hastanın karnına hortumlar yerleştirilir. Özel bir cihaz yardımıyla hastanın durumuna, hastalığın tipine göre ayarlanan ilaçlar belirlenen süre ve sıcaklıkta hastanın karnında dolaştırarak gözle görülemeyen kanser hücrelerin yok edilmesi sağlanır. 

Sıcak Kemoterapinin Diğer Kemoterapiden Farkı Nedir?

Damar yoluyla verilen kemoterapi karın zarını geçip karın boşluğuna etki edecek seviyeye ulaşamıyor. Bu seviyeye ulaşabilmesi için aşırı dozda kemoterapi ilacı verilmesi gerekmekte. Bu da hasta sağlığı açısından ciddi sorunlara yol açabilir. Aynı zamanda karın içine uygulanan bir işlem olduğu için sistemik yan etki riski de azalmış olmakta. Sıcak kemoterapi genellikle tek seferlik bir uygulamadır. Operasyon sonrasında damardan kemoterapi genellikle devam ettirilir. Bazı hastalarda karına yerleştirilen bir kateterden karın içi kemoterapi de devam ettirilmektedir. 

Sıcak Kemoterapi Her Hastanede Uygulanır Mı?

Sıcak kemoterapi operasyonları deneyimli bir ekip tarafından donanımlı merkezlerde yapılmalıdır. Multidisipliner bir hastanede yapılması çok önemlidir. Çünkü bu tip işlemler farklı birim doktorlarının değerlendirmeleri sonucu alınan ortak kararla yapılmaktadır. Yine hastaların ameliyat sonrası takibinde de farklı birim doktorlarının gözlemi ve tecrübesi gerekmektedir. 

Sıcak Kemoterapi Yaygın Uygulanan Bir Yöntem Midir?  

Sıcak kemoterapi maalesef bazı doktorlar da dahil pek bilinen bir uygulama değildir. Bu sebeple karın zarına sıçrayan kanserlerin tedavi şansının olmadığına dair yaygın bir inanış vardır. Sıcak kemoterapi uygulamasının bilinirliğini artırmaya yönelik çalışmalar yapmak önemlidir. Bu hastaların tecrübeli merkezlere ulaşabilirliğini artırmak hedeflenmelidir. 

Medipol Üniversitesi Esenler Hastanesi
Doç. Dr. Naciye Çiğdem Arslan
Genel Cerrahi Uzmanı
16 Eylül 2019