Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Ülkemizde Kilo Artışının Sebepleri Nelerdir?

Ülkemizde ve tüm dünyada kilo artışının temel nedeni yanlış beslenme alışkanlıkları ve sedanter yaşam tarzıdır.  Yaşam ve çalışma koşullarının ülkemizin mutfak kültürünü etkilemesi, aile sofrası ve ev yemeği alışkanlıklarının yerini yağ ile karbonhidrat içeriği zengin yüksek enerjili hazır gıdaların tüketimine bırakması, aynı zamanda günlük fiziksel hareketin giderek azalması obezitenin salgın bir hastalık gibi hızla yayılmasına neden olmaktadır.

Popüler Diyetler Sağlıklı Mı ve Gerçekten Kilo Verdiriyor Mu?

Popüler diyetler, üzerinde yeterli bilimsel çalışma yapılmayan ve kişilerin genel sağlık durumunu göz ardı ederek hızlı kilo kaybını hedefleyen diyetlerdir.  Bu tür popüler diyetlerin kısa ve uzun dönemde sağlık üzerinde ciddi olumsuz etkileri olmaktadır.

Popüler Diyetlerin Zararları Nelerdir? 

Popüler diyetler önerilenden çok hızlı kilo kaybına neden olacağı için en büyük risk kas dokusu kaybıdır. Kalp kası vücudun en önemli kaslarından biridir ve hızlı kilo kaybı başta kalp olmak üzere birçok organda yapısal ve işlevsel bozulmalara yol açarak hayati tehlike oluşturabilir. Düşük enerji içerikli hızlı kilo kaybı hedefleyen sağlıksız diyetler safra kesesi taşı oluşumunu tetikler. Bunun yanında vücudun bağışıklık sistemi olumsuz etkilenir ve vücut savunmasız kalarak enfeksiyonlara daha açık hale gelir. Sık sık hastalanır ve hastalıklarda iyileşme süresi uzar. Kas dokusu vücudun destek dokusudur ve iskelet sistemiyle birlikte vücudu ayakta tutup hareket etmemizi sağlar. Yine hızlı kilo kaybı hedefleyen popüler diyetlerde kas kaybına bağlı olarak yorgunluk, halsizlik, hareketlerde azalma vb. yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek sonuçlar ortaya çıkabilir. Vücudun enerji harcadığı bölüm olan kas dokusundaki kayıplar sonucunda vücudun çalışması yavaşlar, metabolizma hızı düşer ve verilen kilo hatta daha fazlası çok kısa sürede geri alınır. Çok düşük enerji içerikli diyetlerle hızlı gerçekleşen kilo kayıplarının uzun süre korunması mümkün değildir. Yine popüler diyetlerin genellikle yüksek protein içerikli olması böbreklerin yorulmasına, idrarla kalsiyum atımının artarak kemik sağlığının bozulmasına, yetersiz diyet posası alımına bağlı olarak kabızlığa hatta ince ve kalın bağırsak kanserlerine bile neden olabilmektedir.

Yanlış Yapılan Diyetler Kilo Artışına Neden Olabilir Mi?

Yanlış yapılan diyetler ilk etapta olmasa da sonradan vücut hızının ve dengesinin bozulmasına bağlı olarak hızlı kilo artışına neden olabilir.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Neler Yapmalıyız?

Diyet parmak izi gibidir. Her bireyin diyeti kendine özeldir ve kişiye uygun planlanmalıdır. Sağlıklı kilo vermek için mutlaka diyetisyen desteği alınmalıdır. Sağlıklı kilo verme hızı kişisel farklılıklar gösterse de genel olarak ayda 2-4 kilo arasındadır. Diyet programı geçici olarak düşünülmemeli yaşam tarzı değişikliği yapılarak sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanımı hedeflenmelidir. Bu şekilde bir diyet programı ile kazanılan başarı sürdürülebilir. Sağlıklı bir beslenme programında diyet enerjisi bireyin günlük ihtiyacına göre planlanmalı karbonhidrat, protein, yağ dengesi bireyin yaşam tarzı alışkanlıkları ve biyokimyasal bulguları göz önünde bulundurularak düzenlenmeli, yeterli derecede vitamin ve mineral içermelidir. Her gün her besin öğesinden yeteli ve dengeli şekilde tüketilmeli, fiziksel aktivite artırılmalı ve yeterli su tüketimi sağlanmalıdır.

Size Başvuran Bireylere Nasıl Bir Zayıflama Programı Uyguluyorsunuz? 

Diyet bölümümüze başvuran danışanlarımızı iyi tanımamız alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını doğru belirlememiz gerekmektedir. Öncelikle danışanlarımızın detaylı anamnezlerini alarak kişisel özelliklerini, yaşam tarzlarını, alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını belirleriz. Vücut analiz cihazımız ile yapılan detaylı vücut analizini ve biyokimyasal sonuçlarını değerlendirdikten sonra danışanımızın boyuna, kilosuna, kas ve yağ dokusu miktarına, metabolizma hızına, yaşına, cinsiyetine, yaşam tarzına, fiziksel aktivite durumuna, kan bulgularına ve alışkanlıklarına göre en uygun sağlıklı beslenme programını planlarız. Hedefimiz danışanımızın genel sağlık durumunu bozmadan hatta daha da düzelterek, yaşam tarzına ve alışkanlıklarına uygun, uygulanabilir ve sürdürülebilir gerçek sağlıklı besleneme programları planlamaktır. Danışanlarımızı programa uyum durumlarına göre haftada ya da iki haftada bir sıklıkla olacak şekilde kontrollere davet ederek diyette programın devamını sağlarız. 

Medipol Olarak Hastalarımıza Sağladığımız Avantajlar Nelerdir?

Medipol Mega Hastanesi Beslenme Diyet bölümü olarak son teknoloji vücut analiz cihazı kullanıyor olmamız, alanında uzman ve deneyimli bir kadroya sahip olmamız diyetisyen, doktor, psikolog ve diğer tıbbi birimlerle ile multidisipliner bir yaklaşım ile danışanlarımızın her türlü ihtiyacını hızlı bir şekilde karşılayabilmemiz ve diyet programlarını planlarken etik kurallardan ödün vermeden danışanımızın sağlığını ön planda tutmamız bizi ön plana çıkarmaktadır.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Dyt. Burcu Uludağ
Beslenme ve Diyetetik Uzmanı
11 Şubat 2019