Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Omurgamızda çeşitli sebeplere bağlı olarak kırıklar oluşabilmektedir.  Bu kırıklar genellikle travmalarda ya da osteoporoz ve kemik erimesi dediğimiz dejenerasyonlara bağlı olarak görülmektedir.  Patlama kırıkları dediğimiz yüksek enerjili travmalar sonucu oluşan kırıklardır.  Bunlar arasında en sık omur hacminin azalması sonucu oluşan çökme kırıklarıyla karşılaşmaktayız. Eğer omurilikte zedelenme çok yoksa korse tedavisi uygulayıp hastayı düzenli olarak takibe alıyoruz. Hasta bu süreç içerisinde kendine dikkat etmek suretiyle normal hayatına devam edebilmektedir. Kemik erimesi (Osteoporoz) derecesine göre takibin seyri de değişebilir. Bu tarz kırıklarda omurilikte zedenle yok ama yükseklik kaybı %50 ve üstündeyse hastaya müdahale edilmesi gerekiyor. Genellikle tek seviye olan kırıklarda Kifoplasti dediğimiz işlemi uyguluyoruz. 

Omurga Kırıklarında Kifoplasti Uygulaması Nedir?

Kifoplasti; kemik çimentosunun kırığın oluştuğu bölgeye uygulanması işlemi olarak tanımlanabilir. Özel bir alet yardımıyla kırığın oluştuğu bölgeye girip aletin ucunda olan balonu şişirerek o bölgenin kırığın oluşmadan önceki haline dönmesini sağladıktan sonra kemik çimentosunu uyguluyoruz. Kifoplasti patlama kırıklarında uygulanamamaktadır. Onun yerine kırığın durumuna göre platin ameliyatları yapılmaktadır.

Kifoplasti Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

  • İşlem süresi kısadır.
  • Çökmeye bağlı gelişen ağrı şiddetinde azalma görülür. 
  • Nekahat devresinin kısadır.

Kifoplasti Hangi Hastalara Uygulanır?

Kifoplasti işlemi, beyin cerrahisi bölümüne başvuran hastanın Emar (MR) ve Tomografi sonucunda yapılan radyolojik inceleme ve hastanın şikayetleri doğrultusunda eğer hasta da uygunsa tavsiye edilir. Kifopilasti sadece omurgadaki kemik erimesine bağlı çökme kırıklarında yapılmaz. Kemikte yıkıcı lezyonlar yapan miyelom ve hemanjiom gibi bazı kemik metastazlarında hem biyopsi hem de tedavi amaçlı uygulanmaktadır. 

Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi
Op. Dr. Mehmet Serdar Balkan
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı
22 Mart 2019