Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Kuru göz toplumun yaklaşık %54,3’ünde görülebilmektedir. Oldukça yüksen olan bu oran 55 yaş ve üzeri hastalarda daha da artmaktadır. Özellikle son dönemlerde bilgisayar, televizyon, cep telefonu kullanımının artmasıyla birlikte kuru göz görülme oranı da yükselmiştir. Her kuru göz hastasında sebep aynı değildir. Tedavi için doğru tanı konulması önemlidir. Kuru göz şikayeti olanların %86’sında görülen neden göz kapaklarında meibomi bezleri olarak bilinen ince kanalların tıkanmasıdır. Bu kanallar salgıladıkları yağ içerikleri ile gözyaşının buharlaşmasına engel olurlar. Eğer kapaklardaki kanallar tıkanır ya da daralırsa yağ içerikleri salgılanamaz ve gözyaşı buharlaşır. Bu da gözde batma, yanma, kızarıklık gibi şikayetlerin yaşanmasına yol açar.
 
Kuru göz hastalığının tedavisinde damlanın yanı sıra meibomi kanallarını açmaya yönelik LipiFlow işlemi uygulanır. #LipiFlow; kesi gerektirmeyen, ağrısız, basit ve kısa süren bir yöntemdir. Uygulama sonrası hastalar normal hayatlarına hemen dönebilmektedir.
 
Keratokonus hastalarının geleceği KeraNatural.
 
Keratokonus, normalde yuvarlak şekilli olan korneanın öne doğru koni şeklinde sivrileşerek görme kalitesini bozan bir hastalıktır. Genetik yatkınlığın yanı sıra gözün ovalanması hastalığın ilerlemesine sebep olabilir.
 
Keratokonus hastalarına uyguladığımız KeraNatural, Amerika’daki göz bankası ‘Lions Vision Gift’ ile ortaklaşa yaptığımız bir çalışmanın ürünüdür. Dünyada ilk kez Medipol’de yapılmaya başlayan KeraNatural, testten geçmiş, sterilize edilmiş ve şekillendirilmiş kornea şeritlerinin anestezi kullanılmadan lazer yardımıyla zayıflayan kornea tabakasına tünel açılarak doğal kornea dokusunun ağrısız, hızlı, güvenli ve konforlu bir şekilde yerleştirilmesi işlemidir.
 
Keranatural tedavisinin diğer yöntemlerden farkı; doğal yoldan, biyolojik yani organik bir ürünle, yabancı cisim, halka uygulamadan keratokonus hastalarında görme artışı sağlamasıdır. 
 
Medipol Mega Üniversite Hastanesi 
Doç. Dr. Aylin Kılıç
Göz Hastalıkları Uzmanı
20 Kasım 2020