Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Kanser her geçen gün daha da iyi anlamaya başladığımız, anladıkça da yapabileceklerimizin farklılaştığı bir hastalıktır. Radyoterapi bu hastalıkla olan mücadelede en önemli silahlarımızdan bir tanesidir. Radyasyon onkolojisi teknolojinin en önemli olduğu bilim dallarındandır.

Radyoterapi cihazlardaki gelişmelere paralel olarak, tümörlü dokunun hemen yanındaki normal dokuyu daha iyi koruyabilerek, hedeflediğimiz tümör alanına daha yüksek dozlar verebiliyoruz.
Radyoterapideki teknolojik gelişmelerin bize kullanma imkânı verdiği en önemli radyoterapi cihazlarından bir tanesi de “Cyberknife”dır. Cyberknife’nın kelime anlamı uzay bıçağıdır. Bu isim konulmuştur çünkü cyberknife ile radyocerrahide, radyoterapi uygulamak istediğimiz alanın hemen yanında bulunan normal dokuda doz düşüşü milimetreler içerisinde gerçekleşir. Yani doz düşüşü bıçak keser gibi olur. Bu radyoterapi dozlarındaki hızlı düşüş, tümörlü alana daha yüksek dozlar verebilmemizi ve hastalığı yok edici etkimizin artmasını ama normal dokuları da korumamızı sağlar.

Cyberknife ile radyocerrahi daha önce radyoterapi uygulanmış ve hastalığı tekrar etmiş olan hastalarda da en güvenli yöntemlerden birisidir. Çoğu zaman ilk radyoterapide normal dokulara verilebilecek doz sınırlarına gelinmiştir. Bu tür olgularda normal dokuları diğer radyoterapi yöntemlerinde kullandığımız teknolojilerden çok daha hassas korumamız gerekir. Bu durumlarda da cyberknife uygun radyoterapi cihazıdır. Uzun yasam süresi beklediğimiz iyi huylu hastalıklarda yan  etkilerin çok önemli olduğu hastalıklardandır. Bu durum da cyberknife cihazının önemini ortaya çıkarmaktadır. Cerrahi uygulanamayan,  baş dönmesi, görmede ve işitmede bozukluklar ya da hormonal bazı bozukluklara neden olan hipofiz bezi  hastalıklarında yani yüksek hassasiyet gerektiren bölgelerde, cyberknife ile radyocerrahi uygulanabilir.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Doç. Dr. Dilek Ünal 
Radyasyon Onkoloji
13 Ekim 2020