Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Kalp Ameliyatları Hangi Durumlarda Yapılır?

Kalp ameliyatlarında zamanlama çok önemlidir. Hastanın şikayetlerinde artma görünüyor ve yapılan tetkiklerde de önemli bulgular saptanıyorsa mutlaka ameliyat işleminin yapılması gerekmektedir. Kapak ameliyatlarında özellikle efor kapasitesi üç ve üzerindeyse, koroner kalp hastalıklarında anjiyo yapıldığında eğer balon stente uygun değilse mutlaka ameliyat yapılmalıdır. Kalbi delik olan çocuklarda kalp yetmezliği bulguları gelişmeden ameliyat işlemine geçilmesi de önemlidir. Sonuç olarak kalp rahatsızlığı bulunan hastaların sağlık durumlarının gözlem altında tutulması ve hiçbir rahatsızlığı olmayan bireylerin ise düzenli kontroller yaptırmaları sağlıkları açısından faydalıdır.

Kapalı Kalp Ameliyatının Faydaları Nelerdir?

Açık kalp ameliyatları göğüs kafesinin açılarak yapılması işlemi olduğu için hastaların normal yaşantılarına dönmesi biraz zaman alıyor. Kapalı yöntem dediğimiz yani ince kesiler açılarak yapılan ameliyatlarda hastaların aktif yaşamlarına dönmeleri daha hızlı olabiliyor. Tabii bu operasyonların bir inceleme ve karar sürecinden geçtikten sonra yapılması gerekmektedir. Amacımız hastaya en uygun tedaviyi yine en uygun yöntemle yapmaktır. Kapalı kalp ameliyatları bahsettiğim gibi hasta konforu açısından önemli operasyonlardır. Örneğin; açık kalp ameliyatı olmuş bir hastaya belirli bir süre ağırlık kaldırmamalarını tavsiye ederken, kapalı kalp ameliyatı olmuş hastaya böyle bir cümle kurmuyoruz. Bunun da nedeni ameliyatın göğüs kafesi açılmadan küçük kesilerle yapılmasıdır. Diğer yandan kapalı operasyonlar hastanın kısa sürede ayağa kalkıp taburcu olmasına da olanak sağlamaktadır. Kesiler küçük olduğu için kozmetik açıdan da artıları vardır. Ama önemli diyebileceğimiz bir ayrıntı da enfeksiyon riskinin açığa göre daha az olduğudur.

Kalp Ameliyatlarında Yaş Ne Kadar Önemlidir?

Kalp ameliyatları yaşa göre de değişiklik gösterebiliyor. Bunda detaylı tetkikler de etken olabiliyor. Örneğin yaş olarak büyük ve açık kalp ameliyatını kaldıramayacak durumda olan hastalara TAVI yöntemi uygulanmaktadır. Hasta ameliyata alınmadan anjiyo laboratuvarında yapılan bir işlemdir. Kasıktan kateter yardımıyla girilip aort bölgesi genişleterek aort kapağı değiştirilmektedir. Ortalama bir saat süren bir işlemdir ve hasta tamamen uyanıktır. Sağladığı en büyük avantaj kesi olmadığı için hasta kendini kısa zamanda toparlayabilmektedir. Biz hastalarımıza ve çevremize mutlaka hareketli bir yaşam tarzını benimsemeleri gerektiğini dile getiriyoruz. Dengeli bir beslenme, düzenli yapılan spor ki günde otuz dakika yürüyüş mutlaka yapılmalıdır. Ayrıca tütün ve mamullerinin kullanımına da son verilmesi gerekmektedir. Özellikle yaptığımız bypass ameliyatlarında hastaların büyük çoğunluğu sigara nedeniyle rahatsızlanmaktadır. Genetik faktörler de kalp hastalıklarına neden olabilmektedir. Fakat sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek en azından kalp olsun diğer hastalıklar olsun önlenmesi açısından son derece önemlidir. Medipol olarak multidisipliner bir yaklaşımla hastalarımızın tedavilerini gerçekleştiriyoruz. Deneyimli doktorlar tarafından değerlendirilen hastalara en uygun tedaviyi en uygun yöntemlerle uygulamaya özen gösteriyoruz. Hastanın konforu, kısa sürede normal hayatına dönmesi ve sağlığına kavuşması bizim için çok önemli. Bunları yerine getirmek için elimizden gelenin en iyisini hastalarımıza yapmaya özen gösteriyoruz.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Prof. Dr. Halil Türkoğlu 
Kalp Damar Cerrahisi
4 Temmuz 2019