Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

İnme Nedir?

Beyin dolaşımındaki değişiklikler sonucu ani olarak gelişen ve vücudun genelde bir yarısında hareket bozuklukları (felç) ile görülen tabloya inme (hemipleji) adı verilir.

Hastalarda Hangi Şikayetler Görülebilir?

İnme beynin etkilenen damarları ve etkileniş biçimine göre farklı şekillerde görülür. Hastada çok kısa sürede ve ani gelişen şikayetler kol ve/veya bacaklarda hareket kaybı yani felç, uyuşma karıncalanma tarzında duysal bozukluklar, denge bozukluğu, görme bozuklukları, idrar ve gaita tutamama, hafıza sorunları, konuşma bozuklukları olabilir.

İnme Nedenleri Nelerdir?

İnme beyin kan damarlarda oluşan pıhtı ya da kanamalara bağlı olarak gelişebilir. İnme meydana geldiğinde beyin kan akımındaki bozukluklara bağlı olarak bazı beyin hücreleri zarar görür, bazıları ise ölür.  İnmenin sebep olduğu yetersizlikler beynin hangi kısmının ne kadar hasar gördüğüne bağlıdır.

İnme Sonrası Rehabilitasyona Ne Zaman Başlanmalıdır?

İnme rehabilitasyonuna nöroloji doktoru tarafından hastanın yaşamsal fonksiyonlarının düzene girip hayati tehlikesinin bittiğinin belirtildiği en erken dönemde başlamak çok önemlidir. Erken tedavi rehabilitasyonun başarı şansını arttırır. Rehabilitasyon tedavisinde amaç hastanın fiziksel, sosyal ve ekonomik yönden bağımsızlığını kazandırmak, fonksiyonları en üst düzeye ulaştırmaktır. Bu amaca yönelik olarak düzenlenen rehabilitasyon; fizik tedavi uzman hekimi tarafından yönetilir. 

İnme Sonrası Rehabilitasyon Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Tedavi yaklaşımları hastaya ve hastalık tablosuna özel olarak belirlenir. Rehabilitasyon nörofizyolojik egzersizler,  fizik tedavi cihazları kullanılarak yapılan tedaviler, robotik rehabilitasyon ve günlük hayatı devam ettirmek için gerekli olan becerilerin yeniden kazandırılması (örneğin yürümek ya da konuşmak, tek eli kullanarak giyinmek ya da tekerlekli sandalye ile dolaşmak gibi) için verilen tedavileri içerir.

Rehabilitasyon Başarısı Nelere Bağlıdır?

Hareketlerdeki geri dönüş olayın nedeni, şiddeti ve yeri ile yakından ilgilidir. Her ne kadar iş birliği ve başarma azmi rehabilitasyonda önemli faktörler olsa da, belli bir noktadan sonra ilerleme kaydedilemeyebilir, bu durum beyindeki hasarın yaygınlığından kaynaklanabilir. İnme sonrasında iyileşme süreci kademelidir. Öncelikle diğer beyin hücreleri inmeden zarar gören beyin hücrelerinin fonksiyonlarını belli bir ölçüde üstlenir. Ayrıca oluşan yetersizliklerle başa çıkmanın başka yolları öğrenilmektedir. Rehabilitasyon, bu süreçlerin gerçekleşebilmesine yardımcı olur.

Dr. Öğr. Üyesi Arzu Dinç Yavaş 
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı
Medipol Üniversitesi Sefaköy Hastanesi
15 Mart 2021