Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

İnme (Felç) Nedir?

Beyin damarlarının tıkanması ( iskemik inme ) ve yırtılması ( hemorajik inme ) nedeniyle oluşan hastalıklar, beyin damar hastalıkları veya inme olarak adlandırılmaktadır. 

Kimler Risk Grubundadır?

Beyin damar hastalıkları; kolesterol, tansiyon, kan şekeri, fazla kilo ve kalp rahatsızlıklarıyla kendini göstermektedir. İleri yaş ve sigara kullanımı da yine risk grubu içinde yer almaktadır. 

İnmenin Belirtileri Nelerdir?

Hastalık genellikle aniden gelişen konuşma ve anlama bozukluğu, kolda-bacakta uyuşma, bilinç bulanıklığı ve baş dönmesiyle kendini göstermektedir. 

İnmeyi Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Fazla kilolardan kurtulup, sigarayı bırakmak önceliklerimiz arasında olmalıdır. Bununla birlikte kolesterol, tansiyon ve kalp rahatsızlığı bulunan hastaların da tedavilerini aksatmamaları son derece önemlidir. 

Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • Hasta hastaneye erken başvurmuşsa ve beyni besleyen damarlarda tıkanıklık tespit edilmişse; tıkanıklığa neden olan pıhtının alınması için mevcut iki yöntemden biri uygulanır.
  • Beyin Anjiyografisi Yöntemiyle, damar içinden gönderilen yönlendirilmiş ince telle pıhtı çekilip alınır.
  • Trombolotik Tedavi: Pıhtı, damar içine uygulanan pıhtı eritici ilaç ( doku plazminojen aktivatörü ) yardımıyla eritilir.
  • Bu yöntemlerin zamanında uygulanmasıyla hasta, ölüm ve sakat kalma riskinden kurtulabilir.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Dr. Öğr. Üyesi Elmir Khanmammadov
Nöroloji Uzmanı
9 Kasım 2018