Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

İnme (Felç) Nedir?

Beyin, omurilik ve göz sinirlerinden oluşan merkezi sinir sisteminde damarsal bir nedene bağlı olarak gelişen nörolojik bulgu ve semptomlardır.

İnmeye (Felç) Neden Olan Faktörler Nelerdir?

İnmeye neden olan faktörleri önlenebilir ve önlenemez olarak sınıflandırabiliriz. Önlenemeyen faktörlerden en önemlisi yaş, cinsiyet, ırksal farklılıklar ve genetik faktörlerdir. Önlenebilen nedenler; hipertansiyon, şeker hastalığı, obezite, yüksek kolesterol, sigara kullanımı, kalp yetmezliği, boyun damarlarındaki darlıklar ve strestir. Bir de olası nedenler olarak migren, alkol kullanımı, uyku apnesi, ve pıhtılaşmaya yatkınlık.

İnme (Felç) Tedavisi Nasıl Yapılır? 

İnme geçiren hastanın vakit kaybetmeden tam donanımlı bir hastaneye getirilmesi gerekmektedir. Direkt müdahale yapılması için hazır bir ekibin bulunması gerekmektedir.  İnmenin nedeni tespit edilip buna yönelik müdahalenin aciliyetle yapılması önemlidir. İlk 4,5 saatte pıhtı çözücü müdahale ve yine ilk 6 saat içinde de anjiyo yapılmalıdır. 

İnme (Felç) Önlenebilir Mi?

İnmeyi önlemek özellikle değiştirilebilen risk faktörlerinin yakın kontrol ve tedavisiyle mümkün olabilir. Bunun için sigaranın bırakılması, tansiyonun yakın takibi, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite oldukça önemlidir. 

İnmenin (Felç) Belirtileri Nelerdir?

İnmenin en büyük belirtileri aniden kendini gösteren;

  • Güç kaybı
  • Baş dönmesi
  • Görmede bozukluk 
  • His kaybı

F.A.S.T (Face-Arms-Spech-Time) yani gülümse, kollar, konuşma ve zaman adında belirtilerin fark edilmesinde yardımcı olacak bir test bulunmakta. Eğer yakınınızda bir farklılık gözlemiyorsanız ondan gülümsemesini isteyerek herhangi bir kayma olup olmadığını gözlemleyin. Ardından kollarını kaldırmasını isteyerek kollarını kaldırıp kaldıramadığını kontrol edin. Konuşmasında bozukluk varsa zaman kaybetmeden 112’yi arayın.  

Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi
Uzm. Dr. Berkan Kaplan
Nöroloji
18 Aralık 2019