Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Gamma Knife Teknolojisinde Amaç Nedir?

Gamma Knife radyo cerrahi yöntemi, beyin içerisinde oluşan lezyonların yüksek doz radyasyon verilmesiyle tek seferde yok edilmesini amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Yaklaşık elli yıldır kullanılan bu teknolojisi sayesinde ortalama bir milyona yakın hastanın tedavisi gerçekleştirilmiştir. 

Gamma Knife Teknolojisi Hangi Hastalıklarda Kullanılmaktadır?

Gamma Knife iyi huylu diye tabir edebileceğimiz beyin tümörlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra vücudun farklı bölgesinden beyne sıçramış tümörlerle birlikte özel durumlarda kötü huylu diye adlandırdığımız tümörlerde de uygulanmaktadır. Gelişimsel damar yumağı olarak tanımladığımız ve zaman içinde beyin kanamasına yol açabilecek hastalığın tedavisinde de yine Gamma Knife teknolojisine başvuruyoruz. Şiddetli hissedilen yanak ağrılarının ve nadiren de olsa psikiyatrik hastalıkların tedavisinde de Gamma Knife teknolojisini kullanıyoruz.

Gamma Knife İle Yapılan Uygulama Kaç Seans Sürmektedir?

Bazı durumlarda eğer tümör çok büyükse birkaç seans sürebilmektedir ama genellikle tek seansta işlem tamamlanmaktadır.

Gamma Knife Teknolojisinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Gamma Knife ile operasyona gerek duyulmadan, herhangi bir kesi açılmadan beyin içerisindeki tümöre müdahale edebiliyoruz. Bu da hasta konforu açısında önemli bir artıdır. Seans bittiğinde hastaları çok özel bir durum olmadıkça evine gönderebiliyoruz. Yan etkileri oldukça az. Hastalar en fazla birkaç gün süren baş ağrısı şikâyetiyle karşılaşabiliyorlar. 

Uygulama Yapıldıktan Sonra Hemen Etki Ediyor mu?

Hızlı büyüyen tümörler tedaviye daha hızlı sürede yanıt verip küçülürlerken; iyi huylu olup yavaş büyümüş sert kıvamlı tümörler daha yavaş küçülebilmektedirler. Hatta bazen bu tümörlerde küçülme görülmez oldukları boyutta kalırlar. Bu da tedavinin bir diğer olumlu göstergesidir. 

Gamma Knife Teknolojisinde Uygulanan Radyasyonun Hastaya Bir Zararı Var mıdır? 

Gamma Knife ile amaç hedeflenen kitleyi etraf dokulara zarar vermeden tedavi etmek. Burada hedef odaklı bir radyasyon uyguluyoruz. Yalnızca tümörün etkilendiği bir yöntem olduğu için çevre dokular bu işlemden etkilenmiyor. 

Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Op. Dr. Mehmet Tönge
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı
16 Ağustos 2019