Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Spor Yapmanın Sağlığımız Açısından Önemi Nedir?

Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın temel koşulu spor yapmaktır. Spor, aldığımız fazla enerjiyi yakarak onun yağ dokusu olarak depolanmasını engeller. Synovial sıvısının artmasını sağlar ve eklemlerin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca düzenli yapılan spor; bağışıklık, sindirim ve solunum sistemimizin daha sağlıklı çalışmasını destekler. 

Spor Yapmadığımız Takdirde Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşabiliriz?

Hayatımızda önemli bir yere sahip olan spor, yapılmadığı takdirde ciddi rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir.

  • Obezite
  • Diyabet
  • Kalp ve damar hastalıkları
  • Eklem ve kas rahatsızlıkları
  • Yüksek tansiyon

Spora veya Egzersize Vakit Ayıramayanlara Ne Öneriyorsunuz?

Hareketimizi artırmak için yapılması gereken en basit çözüm yürümektir. Günde 10 bin adım atmak sağlık açısından etkili bir başlangıçtır. Sabah işe gitmeden veya akşam iş dönüşü eve dönmeden önce 45 dakikalık orta tempo bir yürüyüş kendinizi daha sağlıklı hissetmenizi sağlayabilir. 

Zamanının Çoğunu Ofiste Geçirenler Ne Gibi Rahatsızlıklarla Karşı Karşıyalar? 

Ofis yaşamı ne yazık ki hareketsizlikle birlikte baş, boyun ve bel rahatsızlıklarına davetiye çıkarıyor. Bu tür olumsuzluklardan sağlığımızı korumak için iki saatlik aralıklarla yerimizden kalkıp 5-10 dakikalık yürüyüşler yapabiliriz. Ayrıca masa başında; hamstring- kalça germe, bel-omurga rotasyon, sandalye squat ve masa push-up gibi hareketleri 2-3 saatte bir 10 dakika uygulamak bizi dinç ve sağlıklı yapacaktır. 

Hastalıkların Tedavisine Yönelik Hangi Tedavi Yöntemlerini Uyguluyorsunuz?

Kapsamlı bir muayeneden sonra hastanın sorunlu bölgesine yönelik egzersiz ve germe programları hazırlayarak sağlığına kavuşmasına yardımcı oluyoruz. Bunun yanında kuru iğneleme, kinesyo bantlama, dinamik atelleme, PRP (plazma)- kök hücre (stemcell) enjeksiyonları gibi birçok enjeksiyon yöntemini de bölümümüzde başarıyla uyguluyoruz.

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünde Başka Hangi Hastalıkları Tedavi Ediyorsunuz?

Omuz eklemi, kas-bağ yırtıklarından halluks valgus dediğimiz ayak problemlerine kadar tüm ekstremite ve eklem hastalıklarının tedavilerini yapmaktayız.  

Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Doç. Dr. Ersin Kuyucu
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
12 Kasım 2018