Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Diş Eti Hastalıkları Nedir?

Dişleri çevreleyen yumuşak veya sert dokuların iltihaplanmasıdır. Dişler sürüldükten itibaren her yaşta görülebilen bir hastalıktır. 

Diş Eti Hastalıkları Kimlerde Görülebilir?    

  •  Ağız hijyenine dikkat etmeyenlerde
  • Diş veya diş etlerinin üzerinde kalan plaklar ya da diş taşlarından kaynaklanabilir
  • Sigara kullananlarda
  • Diyabet gibi bazı sistemik hastalığı olanlarda
  • Stresli bireylerde

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Diş eti hastalıkları genelde ağrısız olarak ilerlemektedir. Semptomları azdır bazen hiç semptom vermeyebilir. Fakat hastalığın ilk belirtisi fırçalama anında ya da sonrası görülen diş eti kanamasıdır. Diş etlerinde kırmızılık, ağızda kötü tat hissi, hassasiyet, ağız kokusu, dişlerde sallanmalar ve dişlerde çekilmeler hastalığın diğer belirtileridir. 

Diş Eti Hastalıklarında Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diş eti hastalıklarının tedavisinde yapılması gereken en önemli şey ağız hijyenini sağlamaktır. Diş ve diş etlerinin üzerinde kalan plaklardan ve diş taşlarından arındırılan ağız daha sağlıklı bir ortam oluşturur. Hekimin yapacağı ilk basamak tedavi hastanın uzaklaştıramayacağı diş taşlarını temizlemektir. Eğer bu yeterli işlem yeterli gelmezse kök yüzeyine yapışık olan diş taşlarının bölgeden uzaklaştırılmasına yönelik bir tedavi uygulanır. Hastalık ileri ki bir aşamadaysa diş eti ameliyatı yapılmaktadır. 

Diş Eti Hastalıklarından Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Ağız hijyeni sağlanmalıdır. Bunun için dişler günde iki defa iki üç dakika fırçalanmalıdır. Ayrıca diş ipi de kullanılmalıdır. Sigaradan uzak durulmalıdır. Diyabet gibi sistemik bir hastalık varsa mutlaka düzenli kontroller yaptırılmalıdır. 

Medipol Üniversitesi Esenler Hastanesi
Dr. Öğr Üyesi Nurcan Altaş
Periodontoloji Uzmanı
14 Ekim 2019