Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Kulak İltihabına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Orta kulak iltihabı bakterilerin veya virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Enfeksiyon genellikle soğuk algınlığı, grip ve alerji gibi durumların burun kanallarını kapatması nedeniyle oluşur. Burun kanallarının tıkanması orta kulakta drenaj problemi oluşturur. Bu da orta kulak enfeksiyonu ya da orta kulak sıvısı ile sonuçlanır.

Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Kulak iltihabının en sık görülen belirtileri kulak ağrısıdır.  3 yaş altı çocuklarda %80 gibi bir sıklıkla görülen kulak enfeksiyonlarının bu yaş grubunda belirtileri ise uyumada zorluk, kulak çekiştirme, huzursuzluk, normalden daha fazla ağlama, iştahsızlık şeklinde gösterebilir. Uzun süren sıvı birikimi durumlarında ise özellikle işitme azlığı yaşanabilir. 

Kulak İltihabı İşitme Problemi Yaşanmasına Neden Olur Mu?

Kesinlikle, normal şartlar altında orta kulağımızda hava içinde çalışan örs, üzengi ve çekiç kemikleri mevcuttur. Bu bölgede sıvı olması işitmeyi azaltacaktır. 

Kulak İltihabında Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır?

Öncelikle hedef orta kulak drenajının sağlanabilmesidir. Burun açıcı sprey ve oral tedaviler kullanılabilir. Ateş yüksek seyrettiği altta bakteriyel bir enfeksiyonun olduğu düşünülen durumlarda antibiyotik tedavisi başlanabilir 

Kulak İltihabına Karşı Aileler Hangi Önlemleri Almalıdır?

Kulak enfeksiyonlar burun ve geniz yolu iltihaplarından sonra geliştiği için öncelikle üst havayolu enfeksiyonlarından korunmak önemlidir. Özellikle burun kanallarının açık tutulması çok önemlidir. Burun kanalları tıkalıyken çok kuvvetli sümkürmek iltihabın orta kulağa yayılmasını kolaylaştırır. Ayrıca emzik kullanmak da orta kulağa yayılmayı arttırır. Özellikle gece biberon ile süt yine riski arttırır. Reflü de sık orta kulak enfeksiyonunun bilinen sebeplerindendir. Genel olarak da sigara ve hava kirliliğine maruz kalmak da enfeksiyonların gelişmesine sebep olur. 

Orta Kulak İltihabı Uygun Tıbbi Tedaviye Cevap Vermezse Hangi Yöntemler Denenmektedir?

Medikal tedaviye dirençli düzelmeyen vakalarda cerrahi uygulanır. 

Kulak Tüpü Ameliyatı Kulak İltihabının Giderilmesinde Kullanılır Mı?

Yeni başlangıçlı ateşli bir enfeksiyon durumunda tedavi medikaldir. Uzun süren sıvı birikimi durumlarında ise kulak tüpü ameliyatı uygulanılmaktadır. 

Bebeklerde Kulak İltihabı Olduğunda Aileler Hangi Belirtilere Dikkat Etmelidir?

Öncelikle her kulak çekiştirmesi kulak enfeksiyonu anlamına gelmez ancak huzursuzlukla beraber ateşin olması, bu belirtilerin birkaç sürmesi kulak enfeksiyonu olma ihtimalini arttırır. İnatçı kulak çekiştirmelerinde mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. 

Kulak İltihabında Uygulanan Tedaviler Çocukların Yaşına Göre Değişiyor Mu?

Bazı ilaçları 2 yaş altında kullanamıyoruz. Ayrıca 1 yaştan küçük çocuklarda ateş ve enfeksiyon tablosu daha hızlı ilerleyebileceği için tedavide daha agresif olabiliriz. 

İç, Orta ve Dış Olarak Bildiğimiz Kulak İltihaplarının Farkı Nedir? Tedavileri Farklı Mıdır?

Kesinlikle farklıdır. Her bölgenin enfeksiyonu farklı bulgularla ortaya çıkar ve tedavi yaklaşımları da farklıdır.   

Op. Dr. Özgül Gergin Tinay
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı
Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi
25 Haziran 2020