Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Çocuklarda göz kapağı düşüklüğü Nedir?

Çocuklarda görmeyi engelleyerek göz tembelliğinin oluşmasına neden olan göz kapak düşüklüğü ne yazık ki çocuk büyüyünce halledilir düşüncesiyle ihmal edilebiliyor.  Böyle bir durumla karşılaşmamak için kapak düşüklüğünün seviyesi muayene sırasında iyi değerlendirilmeli ve göz bebeğini örten kapaklar operasyonla onarılmalıdır. 

Göz Kapağı Düşüklüğü Ne Zaman Tedavi Edilmelidir?

Hasta yakınları göz kapağının düşük olup olmadığından genelde şüphelenebiliyorlar. Fakat bazen göz doktoru yerine başka doktorlara gittiklerinden yanlış bilgilendirmeyle de karşılaşabiliyorlar. Göz sağlığının bu durumdan ne kadar etkileneceği operasyonun zamanlamasıyla yakından ilgilidir. Aileler çocuklarında göz kapak düşüklüğünden şüphelendikleri an mutlaka bir göz doktoruna başvurmalıdırlar.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir? 

Göz kapak düşüklüğü operasyonları ortalama 15-20 dakika sürmektedir. Burada iki yöntem uyguluyoruz. İlki göz kapağını kaldıran kas yeteri kadar çalışıyorsa bu kasın kuvvetlendirilerek daha iyi çalışır hale getirilmesidir. İkincisi ise, eğer göz kapağını kaldıran kas çalışmıyorsa yapay bir askı takarak yeniden çalışmasına yardımcı olduğumuz yöntemdir. Operasyon sonrası takibin çok iyi yapılması göz sağlığı açısından önemlidir. 

Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi
Prof. Dr. Didem Serin
Göz Hastalıkları Uzmanı
15 Mart 2019