Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Çocuklarda gece altını ıslatma konusunu gerek aileler gerekse hekimler tarafından önemsenmesi gereken bir durumdur. 5 yaşın üstündeki çocuklarda gece altını ıslatma durumu devam ettiğinde bir takım psikolojik problemler de akabinde gözlemlenebilir. Biz bu tür problemlerin önüne geçmek adına elimizden geldiğince çaba gösterip ailelerin ve hekimlerin bilgilenmelerini sağlıyoruz.

Çocuklarda gece altını ıslatma nedir?

Gece altını ıslatma dediğimiz durum; çocuğun uyku anında farkında olmadan idrar yapması olarak tanımlanmaktadır. Bu durum farklı nedenler sonucu da oluşabilmekle birlikte genellikle mesane gelişimindeki problemden kaynaklanmaktadır.

Gece altını ıslatmanın çeşitleri nelerdir?

Gece altını ıslatmanın Primer ve sekonder olarak adlandırdığımız iki tipi vardır. Çocuk doktora getirilene kadar altını ıslatıyorsa bu birincil (primer); fakat bir süre sonra yeniden altını ıslatmaya başlamışsa buna da ikincil (sekonder) diyoruz.

Gece altını ıslatmanın nedenleri nelerdir?

Çocuğun gece altını ıslatması kronik böbrek hastalığının, çocukluk çağı şeker hastalığının, gece idrarı azaltan hormonun az salgılanmasının ya da mesane tembelliğinden kaynaklı da oluşabilir. Psikolojik sorunlar yaşayan çocuklarda da görülebilir. Yakın birinin kaybı, hastanede yatma, okul değiştirme veya anne baba ayrılığı gibi sorunlar da buna neden olabilir.

Gece altını ıslatma nasıl tedavi edilir?

Burada önemle belirtilmesi gereken şey, gece altına ıslatmanın kimsenin suçu olmadığıdır. Aileler bu bilinçle çocuklarına yaklaşmalı ve ona göre yapıcı bir davranış sergilemelidirler. Bu nedenle altını ıslatan çocuğun konuyla ilgilenen bir hekim tarafından muayene edilmesi ve uygun bir tedavi yöntemi belirlemesi önemlidir. Çocuğu motive edip onu tedaviye katmak da önemlidir. Gece idrarının azalmasına yardımcı olan bir ilaç yardımıyla çocukların altını ıslatmasını önlemeye çalışmaktayız. Diğer tedavi metodu ise alarmdır. Fakat başlangıçta başarılı olan bu tedavi alarmı bıraktıktan sonra ıslatmanın yeniden başlamasından ötürü artık pek yaygın değildir.

Çocukluk çağında sık görülen gece yatak ıslatma problemi ailelerin mutlaka bilinçlenmesi gereken bir durumdur. Çocukların konuyla ilgilenen hekimler tarafından muayene edilmeleri gerekmektedir. Burada yapılacak uygun tedavilerle çocukların yaşadıkları bu problemin önüne geçilebilmektedir.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Prof.Dr. Önder Yavaşçan 
Çocuk Nefrolojisi Uzmanı
15 Ağustos 2019