Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Botoks Nedir?

Kırışıklık tedavilerinde yapılan işlemlerden bir tanesi de botoks uygulamasıdır. Botoks, botulunum toksin clostrudium botulinum denilen bir bakteriden elde edilen protein yapılı toksindir. Botoks uygulamaları ince enjektörlerle yüzdeki kırışıklıklara yol açan kasların kasılmasını azaltmak ya da önlemeye yönelik yapılan işlemlerdir. Genellikle 20-30 yaş arasına yapılan uygulamalar kırışıklık gelişmemesi için koruyucu amaçla yapılmaktadır. 30 yaş sonrası uygulamalar ise hem koruyucu hem de tedavi amaçlıdır. 

Botoks Hangi Bölgelere Uygulanır?

  • Alın
  • Kaş arası ve kaş çatma çizgileri
  • Göz çevresindeki kazayağı kırışıklıkları

Bunların dışında; kaşların kaldırılması, gözaltı çizgileri, burun yanlarında oluşan tavşan çizgileri, diş etinin aşırı belirginleştiği gummy smile dediğimiz durumlarda, burun ucu düşüklüğünde, boyun bantlarının aşırı belirginleştiği durumlarda, sigara çizgilerinde, çene kırışıklıklarında ve yüzdeki asimetrik durumların görüldüğü kas problemlerinde botoks uygulanabilir. Kozmetik uygulamalar dışında botoks aşırı terleme problemleri olan bireylerin koltuk altına, ellere ve ayak tabanlarına da yapılmaktadır.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Botoks uygulaması ortalama 10-15 dakika süren bir işlemdir. Uygulama öncesi ağrı hassasiyeti olan bireylerde anestezik kremler sürülerek işlemi ağrısız hale getirmek mümkündür. İşlemin etkisi ilk 48-72 saat içinde görülmeye başlar. Maksimum etki bir hafta içinde belirginleşir. Botoks etkisi yaklaşık 4-6 ay sürmekle beraber bu süre uygulama alanı, kullanılan malzemenin kalitesi, hasta yaşı ve kasların kullanımı gibi faktörlere bağlı olarak 3-12 ay arası değişebilir. Botoks 4-6 ay gibi bir süre geçtikten sonra tekrar uygulanabilir. Tekrarlanan botoks işlemi kırışıklık anlamında cildin yaşlanma süresini uzatabilir. Ayrıca tekrarlanan uygulamalarla kalıcı statik çizgilerin oluşmasını da uzun yıllar geciktirebilir. 

Botoks Uygulamasından Sonra Ne Yapılır?

Botoks uygulaması sonrası hastalarımızı 3 hafta sonra kontrole çağırıp genel bir muayeneden geçiriyoruz. Bu uygulama deneyimli ve yüz anatomisine hakim dermatolog tarafından yapıldığı takdirde komplikasyon görülme ihtimali oldukça düşüktür. İşlem sonrası hastalarımız günlük hayatlarına dönebilirler. Yüzde herhangi bir şişlik ve kızarıklık oluşmaz. Nadiren de olsa yan etkiler görülebilir. Botoks sonrası hastalarımıza o gün alkol almamalarını, aşırı egzersiz yapmamalarını, iki hafta süreyle hamam, sauna gibi yerlere gitmemelerini öneriyoruz. Ayrıca işlem yapılan bölgeye masaj yapılmamalıdır. 

Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi
Dr. Öğr. Üyesi Orkun Erden
Dermatoloji Uzmanı 
2 Mayıs 2019