Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Fıtık Nedir?

Bir organın kendi sınırlarını aşıp başka bir organın sınırlarını işgal etmesi durumudur. Bu durum omurgada olursa omurga fıtıkları olarak adlandırılır ve omurganın yerine göre boyun-sırt ve bel fıtıkları olarak isimlendirilir. Omurgalarımız arasında kıkırdak dokusu mevuttur. Bunun herhangi bir nedenle yıpranması sonucu kıkırdak dokunun omurilik kanalına doğru ilerlemesi fıtık olarak adlandırılır. 

Fıtığa Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Aşırı kilo alımı günümüzde çok sıkıntı yaşadığımız bir durumdur. Omurganın ağır yüklere maruz kalması ve ani ters hareketler sonucu fıtık oluşabilmektedir. Buna bilinçsiz yapılan sporları da ekleyebiliriz.

Fıtık Belirtileri Nelerdir? 

Omuriliğin baskıya uğradığı yere göre değişiyor. Boyun omurgasında olan bir fıtık öncelikle kolda uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük şikayetiyle kendi belli edebiliyor. Bel bölgesinde olan fıtıklarda ise yürümede zorlanma, bacak ağrısı ve uyuşma görülebiliyor. 

Fıtık Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Fıtık tedavisindeki ana amaç omurgaya baskı yapan fıtık parçasını alarak omurgalar arasında bozulmuş disk dokusunu boşaltmaktır. Diğer bir amaç ise omurganın kendi fizyolojik yapısını korumaya yönelik olmalıdır. Günümüzde en etkili yöntem ‘mikrocerrahi’ yöntemdir. Mikrodiskektomi ve mikrodekompresyon hasta konforu açısından oldukça önemlidir.

Fıtığın Tek Tedavisi Cerrahi Midir?

Fıtık tanısı alan her hastaya cerrahi müdahale uygulanmamaktadır. Burada önemli olan hastanın nörolojik durumudur. Yapılan muayene ve test sonuçlarına bakılarak bir tedavi programı belirliyoruz. Bazı hastalara yatak istirahati önerip,  ilaç tedavisi uygulayabiliyoruz. Muayene bulguları belirginse yani his kaybı ve güçsüzlük başlamışsa cerrahi tedavi en uygun ve etkin tedavidir.

Fıtık Tedavisinde Halk Arasında Uygulanan Alternatif Yöntemler Etkili Midir?

Fıtık yalnızca alanında uzman hekimler tarafından tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Direkt olarak alternatif yöntemlere başvurmak ciddi sağlık problemleriyle karşılaşma riskini artırmaktadır. 

Fıtık Operasyonu Sonrası Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?

Profesyonel yardım eşliğinde egzersiz yapmalarını öneriyoruz. Ayrıca kilo problemi olan hastalarımıza da zayıflamalarını tavsiye ediyoruz.  

Medipol Üniversitesi Esenler Hastanesi
Op. Dr. Ahmet Özdilmaç
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı
25 Eylül 2019