Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Bilinçsiz Kullanılan Ağrı Kesicilere Dikkat

Aspirin ve kuvvetli ağrı kesici ilaçların günümüzde yaygın ve bazen de bilinçsizce kullanımı, mide ve on iki parmak bağırsağında ülser, gastrit, kanama ve hatta nadiren de olsa midede delinmeye neden olabilmektedir.

Özellikle yaşlılarda ağrı kesicilerin sık ve uzun süreli kullanımı, daha ağır tablolara, ülser ve kanamalara neden olmaktadır. Genelde,  romatizmal kas ve eklem hastalıklarında, migren, bel fıtığı, kırık ve zedelenmelerde, bayanlarda adet sancılarında, diş ve diğer bölge ağrılarında, ağrı hemen geçsin diye, çok kuvvetli ağrı kesiciler alınmakta ve bazen de çok ciddi mide ve barsak kanamalarına ve ülserlere neden olmaktadır. Ağrı kesiciler, mide ve barsak dışında, ince ve kalın bağırsak da kanamalara, ayrıca, karaciğerde toksik etkilere ve böbreklerde de hasara neden olabilir. Ağrı kesici kullanımında; başlangıçta, öncelikle yan etkisi çok az olan, mide ve bağırsağı kanatmayan, diğer organlara önemli yan etkisi olmayan ağrı kesiciler seçilmelidir. Bu ağrı kesiciler ile ağrı geçmezse, orta etkili ağrı kesiciler kullanılır. Bunlarla da ağrı geçmezse, daha etkili ağrı kesiciler kullanılır. Bu kararı ilgili hekim verecektir. Hekim tavsiyesi dışındaki tavsiyeler, ciddiye alınmamalıdır.

Ağrı kesiciler, mutlaka tok karnına ve bol su ile alınmalı, asla aç karnına alınmamalıdır. Midede ülser veya gastriti olan hastalar, ağrı kesici almak zorunda ise, tok karnına ve beraberinde mide koruyucu hap veya şurup ile beraber almalıdır. Kronik romatizmal hastalıklar gibi durumlarda, uzun süreli ağrı kesici ilaç almak gerekiyorsa, mutlaka endoskopi de yapılarak, midede helicobacter pylori adı verilen bakteri araştırılmalıdır. Çünkü midede helikobakter pylori adlı bakteri varsa, ağrı kesicilerin olumsuz etkileri daha fazla artmaktadır.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Gastroenteroloji Uzmanı
Prof. Dr. Vedat Göral
16 Mart 2020