Sitede Ara

Yumurtlama Dönemi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama dönemi, bir kadının menstrual cikli süresince vücudunda yumurtalıklarından bir yumurtanın döllenmeye hazır hale geldiği zaman dilimidir. Bu dönemde, yumurta rahim içinde bulunan folikül tarafından desteklenerek, döllenmeye hazır hale gelmektedir. Eğer sperm ile buluşursa, hamile kalma olasılığı artmaktadır.

Adet döneminin ortalama süresi 28 gündür ve yumurtlama dönemi genellikle adet dönemi ortasında, yani 14. gününde gerçekleşebilmektedir. Ancak her kadının yumurtlama dönemi farklıdır ve doktorunuz size en uygun tarihi belirleyebilmektedir.

Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama dönemi, bir kadının adet dönemi süresi ve düzenliği ile belirlenmektedir. Genellikle, yumurtlama dönemi aşağıdaki yöntemlerle hesaplanabilir:

Adet dönemi takibi: Kadınlar, adet dönemi başlangıcından itibaren her ay süresini ve uzunluğunu takip ederek yumurtlama dönemini tahmin edebilmektedir. Yumurtlama dönemi genellikle ortalama süresi olan 28 gün içinde 14. gününde gerçekleşebilmektedir.

Basal vücut sıcaklığı ölçümü: Basal vücut sıcaklığı, kadının uyku halindeki vücut sıcaklığıdır. Yumurtlama dönemi boyunca belirgin bir artış gösterebilmektedir. Bu artış, yumurtanın rahim içinde bulunan folikülde salgılanan progesteron seviyelerinin artmasına bağlı olmaktadır.

Yumurtlama dönemini hesaplamak için bu linki tıklayınız.