Sitede Ara

X Hastalığı Nedir? X Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

X Hastalığı Nedir? X Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

X Hastalığı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tanımlanan, potansiyel olarak bir pandemiye yol açabilecek ve henüz bilinmeyen bir patojen (hastalığa neden olan her türlü madde) için kullanılan terimdir.

Gelecekte ortaya çıkabilecek ve ciddi uluslararası salgına neden olabilecek bilinmeyen hastalıkların önemini vurgulamak için 2018 yılında WHO tarafından öncelikli hastalıklar listesine eklenmiştir.

X Hastalığı Nedir?

Öncelikle X hastalığı gerçek bir hastalık değildir. Henüz keşfedilmemiş veya tanımlanmamış bir patojene atıfta bulunan genel bir terimdir. Uzmanlar tarafından hastalık X'in COVID-19'dan 20 kat daha ölümcül olabileceği düşünülmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dünya Sağlık Örgütü'nün X hastalığı terimini ilk kez 2018'de dile getirdiğini söylemektedir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre bu terim, "ciddi bir uluslararası salgının, insanlarda hastalığa neden olduğu henüz bilinmeyen bir patojenden kaynaklanabileceği bilgisini temsil etmektedir."

2022'de DSÖ, 25 virüs ailesini ve bakteriyi incelemek ve daha fazla araştırılması gereken öncelikli patojenlerin bir listesini oluşturmak için 300'den fazla bilim insanı bir araya getirilmiştir. Bu liste içerisinde "ciddi bir uluslararası salgına" neden olabilecek bilinmeyen bir patojeni belirtmek için X hastalığı bulunmaktaydı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün listesinde bulunan ve salgına dönüşme riski yüksek olan virüsler şunlardır;

 • Nipah Virüsü
 • Lassa Ateşi
 • Koronavirüs
 • X Hastalığı
 • Kırım Kongo Kanamalı Ateşi
 • Ebola Virüsü
 • Marburg Virüsü
 • Şiddetli Akut Solunum Yetmezliği Sendromu (SARS)
 • Ortadoğu Solunum Sendromu (MERS)
 • Rift Vadisi Ateşi
 • Zika

X Hastalığı Neden Önemlidir?

Geçmişteki pandemiler, genellikle önceden bilinmeyen veya yeterince anlaşılmamış patojenlerden  (örneğin; HIV/AIDS, H1N1 gribi) kaynaklanmıştır. X hastalığı tanımının amacı; muhtemel pandemi veya beklenmedik salgın tehditlerine karşı hızla aksiyon alabilmek ve ilgili teknolojilerin ilerlemesini teşvik etmektir.

X Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

X hastalığı olarak adlandırılan ölümcül yeni bir patojenin varsayımsal olarak ortaya çıkışına karşı hazırlıklı olunması gerektiği konusunda alarm verilmektedir. Potansiyel bir tehlike olarak görüldüğü ve tanımlanamadığı için nasıl bir belirti göstereceği bilinmektedir. 

Fakat yapılan çalışmalara göre X hastalığının muhtemelen bir solunum yolu virüsü olarak görülebileceği yönündedir. Bu doğrultuda üst solunum yolu enfeksiyonuna benzer belirtiler gösterebileceği düşünülmektedir. Bu belirtiler arasında; halsizlik, kas-eklem ağrıları, ateş, boğaz ağrısı ve öksürük yer almaktadır.

24 Ocak 2024