Sitede Ara

Türkiye'de bir ilk: Robotik Cerrahi İle İzsiz Paratiroid Ameliyatı


Medipol Mega Üniversite Hastanesi Türkiye’de bir ilke daha imza atarak robotik yöntemle izsiz paratiroid ameliyatını başarıyla gerçekleştirdi.

 

Vücudundaki eklem ağrılarının artması şikayetiyle doktora başvuran hastamız Y.K’nın (43) omuzunda bir kitle olduğu tespit edildi. Yapılan tetkikler sonunda hastaya “Primer Hiperparatiroidi” teşhisi konuldu.

 

“Primer Hiperparatioidi”, tiroid bezinin kendi kendine sürekli horman üretmesi sonucunda başlayan, vücuttaki kalsiyumu çekerek kemiklerin erimesine sebep olan bir hastalık. İlerleyen aşamalarında hastanın kemikleri kolayca kırılabilir hale gelip yaşam kalitesi ciddi oranda düşüyor. Böbrek taşı yapma, damar sertiliğine sebebiyet verme gibi etkileri de var.

 

HASTALIĞIN NEDENLERİ

Hastamızı bu hastalıktan kurtamak amacıyla ameliyata alan Genel Cerrahi Uzmanımız Yrd. Doç. Dr. Yaşar Özdenkaya hastalığın nedenlerini şu şekilde açıkladı:

 

"Genellikle genetik yatkınlık söz konusu. Ayrıca D vitamini eksikliği hastalığı belirginleştiriyor. Kadınlarda daha sık görülen bu hastalık toplumda yüzde 0,1-1 oranında görülüyor. Vücutta D vitamini eksikse yavaş yavaş paratiroid bezlerini çalıştırıyor. Bir süre sonra vücutta bulunan 4 paratiroid bezinden yüzde 85 olasılıkla biri kontrolsüz çalışıyor. Bunun sonucunda kemiklerden sürekli kalsiyumu çekiyor. Bunun sonucunda ise kemik erimesi başlıyor ve kandaki kalsiyum yükseliyor. Genetik faktörler dışında bütün bunların önüne geçebilmek için öncelikle D vitamini düzeyimizin belirli bir oranın altına düşürmemeye dikkat etmeliyiz.”

 

VÜCUDUNDA HİÇBİR AMELİYAT İZİ KALMADI

Alt dudaktan yapılan küçük kesiyle ameliyatı yaptıklarını belirten Dr. Yaşar Özdenkaya, "Paratiroid bezi, tiroid bezinin yanında yer alan küçük bezciklerden oluşuyor. Biz o küçük bezin büyümesi neticesinde oluşan paratiroid adenomunu aldık. Ameliyat sonrası Türkiye’nin izsiz, robotik teknikle yapılan ilk paratiroid ameliyatını gerçekleştirdik. Bu yöntemle hastanın vücudunda görülebilir herhangi bir ameliyat izi kalmadı" diye konuştu.