Sitede Ara

Trombosit Düşüklüğü (Trombositopeni) Nedir?

Trombosit Düşüklüğü (Trombositopeni) Nedir?

Trombosit düşüklüğü, vücutta trombosit adı verilen kan hücrelerinin normalden daha az miktarda bulunması anlamına gelmektedir. Bu durum, kanamaların daha uzun sürmesine veya morlukların daha kolay oluşmasına neden olabilmektedir.

Trombosit (PLT) Nedir?

Kemik iliğinde üretilen trombositler (kan pulcukları), kan damarlarında meydana gelen kanama durumunda kanın pıhtılaşmasını sağlayarak yaranın iyileşmesine yardımcı olan küçük hücrelerdir.

Trombosit (PLT) Normal Değeri Nedir?

Trombosit sayısı, vücudun ihtiyaç duyduğu dengede tutulması gerekmektedir. Çok yüksek trombosit sayısı, kanın aşırı pıhtılaşmasına neden olabilmektedir. Bu durumda damar tıkanıklığına yol açabilmektedir. Öte yandan, çok düşük trombosit sayısı ise kanamanın kontrol altına alınamamasına ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.

Yetişkinlerde normal trombosit sayısı veya düzeyi, mikrolitre kan başına 150.000 ila 450.000 trombosit arasında değişmektedir. 

Trombosit Düşüklüğü (Trombositopeni) Nedir?

Trombositler (trombositler) kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan renksiz kan hücreleridir. Trombositler kan damarı yaralanmalarında topaklanıp tıkaç oluşturarak kanamayı durdurmaktadır.

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

Trombosit Düşüklüğü (Trombositopeni) Belirtileri Nelerdir?

Trombositopeni belirti ve semptomları kişiden kişiye değişmekle birlikte şunları içermektedir:

 • Kolay veya aşırı morarma (purpura)
 • Genellikle alt bacaklarda, nokta büyüklüğünde kırmızımsı-mor lekeler (peteşi) döküntüsü olarak görünen ciltte yüzeysel kanama
 • Kesiklerden dolayı uzun süreli kanama
 • Diş etlerinden veya burnunuzdan kanama
 • İdrarda veya dışkıda kan
 • Alışılmadık derecede ağır adet kanamaları
 • Tükenmişlik
 • Büyümüş dalak

Trombosit Düşüklüğü (Trombositopeni) Nedenleri Nelerdir?

Trombositopeninin birçok nedeni olabilmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kemik iliği hastalıkları
 • Otoimmün hastalıklar
 • Alkol ve ilaçlar
 • Enfeksiyonlar
 • Gebelik
 • Kan Nakli
 • Folik asit
 • B12 eksikliğine bağlı meydana gelen anemiler
 • Zehirlenme, toksik maddeler
 • Kemoterapi yada radyoterapi tedavileri

Trombosit Düşüklüğü (Trombositopeni) Nasıl Teşhis Edilir?

Tam kan sayımı (CBC): Sağlayıcılar trombosit seviyenizi ve beyaz ve kırmızı kan hücresi seviyenizi kontrol edecektir.

Periferik kan yayması: Sağlayıcılar trombositlerinizi mikroskop altında inceler.

Kan pıhtı testi: Kan pıhtı testi, kanın pıhtılaşması için geçen süreyi ölçer. Bu testler kısmi tromboplastin zamanı (PTT) ve protrombin zamanı (PT) testini içerir.

Kemik iliği biyopsisi: Kan testlerinde trombosit sayısının düşük olduğu görülüyorsa, sağlık uzmanınız kemik iliği biyopsisi yapabilir.

Trombosit Düşüklüğü (Trombositopeni) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Trombosit azalmasının nedeni tam olarak belirlenmelidir. Çünkü tedavi bu etkene göre planlanması gerekmektedir. Çoğunlukla uzmanlar altta yatan nedeni tedavi ederek trombosit sayısını artırabilmektedirler. Bu yaklaşım ilaçları değiştirmeyi içerebilmektedir. Diğer tedaviler şunları içerir:

İlaç tedavisi: Bazı ilaç tedavileri trombosit üretimini artırabilmektedir.

Kan nakli: Trombosit seviyesi çok düşük ise, hematoloji uzmanı trombosit seviyesini geçici olarak artırmak için kan nakli yapabilmektedir. Transfüzyonlar yaklaşık üç gün boyunca seviyeleri artırabilmektedir.

Splenektomi: Dalağı çıkarmak için yapılan ameliyattır. Testler dalağın çok sayıda trombosit tuttuğunu gösterirse uzman cerrah bunu yapabilmektedir. Splenektomi geçiren kişilerde enfeksiyon gelişme riski daha yüksektir. Enfeksiyonları önlemek için aşı olabilmektedirler.

Sık Sorulan Sorular

Trombosit Düşüklüğü (Trombositopeni) Kanser midir?

Trombosit düşüklüğü, kanser belirtisi olabilmektedir. Ancak bu durum sadece kansere özgü değildir. Bağışıklık sistemi bozuklukları, ilaçların yan etkileri, viral enfeksiyonlar ve kemik iliği hastalıkları gibi birçok hastalığın da belirtisi olabilmektedir.

Bebeklerde Trombosit Düşüklüğü Tehlikeli midir?

Bebeklerde trombosit düşüklüğü (trombositopeni) potansiyel olarak tehlikeli olabilmektedir. Bebeklerde trombosit düşüklüğünün tehlikeli olup olmadığı, trombosit seviyelerinin ne kadar düşük olduğuna bağlı olarak değişmektedir.

Bebeklerde trombosit düşüklüğü belirtileri arasında; döküntüler, burun kanamaları, diş eti kanamaları gibi kanamalar görülebilmektedir. Kesin teşhis edilebilmesi için fiziksel muayene, tanı testleri, periferik kan yayması ve kemik iliği testlerinin yapılması uzman doktor tarafından yapılması istenmektedir.

Trombosit Düşüklüğü Kimlerde Görülür?

Trombositopeni hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilmektedir. Ayrıca, kemik iliği hastalıkları, otoimmün hastalıkları, bazı ilaç kullanımları ve enfeksiyonlar sonucunda da trombosit düşüklüğü görülebilmektedir.

13 Ekim 2023