Sitede Ara

Tiroit Bezi Nedir, Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tiroit, beyin fonksiyonlarının ve metabolizmanın düzenlenmesine yardımcı olan tiroit hormonunu salgılayan bir bezdir. Tiroit bezi hastalıklarında yutma zorluğu, boyunda ağrı, dolgunluk, dışarıdan görüldüğünde büyüme, ses kısıklığı ve nefes darlığı gibi şikayetler görülmektedir.

Tiroit Bezi Nedir?

Tiroit bezi boynun ön yüzünde, ön alt kısmında kelebeğe benzer şekilde 20-30 gram ağırlığında olan beyin fonksiyonlarının ve metabolizmanın düzenlenmesinde çok önemli bir hormon olan tiroit hormonunu salgılayan bezdir.

Tiroit Bezi Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Tiroit bezi hastalıklarında yutma zorluğu boyunda ağrı dolgunluk dışarıdan görüldüğünde büyüme ses kısıklığı, nefes darlığı gibi şikayetler görülmektedir.

Tiroit Bezi Hastalıklarının Tanı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tiroit hormonu vücutta fazla salgılandığında halk arasında zehirli guatr olarak bilinen hipertiroidiye yol açarken, az salgılandığında ise hipotiroidiye neden olmaktadır. Bu da vücudun yavaş çalışmasına, halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk gibi birçok rahatsızlığa yol açmaktadır. Bütün bunların tanısında kan testleri ve radyolojiden yararlanılmaktadır.

Tiroit Bezi Hastalıklarının tedavisinde  ilaç tedavisi, radyoaktif iyot tedavisi ve cerrahi olmak üzere üç yöntem bulunmaktadır.

Tanı kısmında radyolojide eğer bir nodül saptanırsa bu nodüllerin iyi huylu olup olmadığını anlamak için biyopsiler yapılması gerekmektedir.  Bunlar genellikle ince iğne biyopsi denilen küçük bir işlem ile boyundan iğneyle biyopsi alınması tekniğidir. Alınan biyopside kanser hücrelerinin görülmesi durumuna tiroit kanseri denilmektedir.

Tiroit kanserleri dört ana başlıkta incelenmektedir. En sık görüleni papiller tiroit kanseridir. Bu hemen hemen vücuda hiçbir zararı olmayan, oldukça iyi seyreden bir tiroit kanseridir. Tiroit kanserlerinde lenf bezleri ve tiroit bezinin tamamı alınmaktadır. Bu nedenden dolayı kişide tiroit bezi kalmadığı için tiroit hormonu ihtiyacı olduğu için kişiler ömür boyu tiroit ekstresi ilacı kullanmak durumundadır.

Kadınların bu ilacı kullanmaları doğum yaptıklarında bebeklerinde herhangi bir sıkıntıya yol açmamaktadır. İlacı kullanmayan hastalarda hipotiroidi gelişip bazı sorunlara yol açabilmektedir.