Sitede Ara

Vücudumuzun üçte birinin su olduğu hepimizin bildiği bir gerçek. Su, tüm canlıların yaşam kaynağı olduğu gibi, derinin genç kalabilmesindeki temel unsurlardan biridir.

Bu yüzden sağlıklı bir hayat için günde 2 litre su tüketilmesi her uzmanın ilk uyarıları arasında yer alır. Su içmenin cilt sağlığına yani güzelliğimize de katkısı su götürmez bir gerçek. Boşuna demiyoruz, ‘sudan gelen güzellik’ diye. Peki, su cildimize nasıl bir güzellik sağlar? Öncelikle güzelliğine ve sağlıklı cilde önem veren herkesin bol su içmesi ve bu konuya dikkat etmesi gerekiyor.  Sivilce, siyah nokta ve yağlı ciltlerin bakımında su tüketimi önemli bir yer kaplamakta. Toksinleri içtiğimiz sular sayesinde attığımızı düşünürsek vücudumuzu susuz bırakmamamız oldukça önemli. Su içmeye başladıktan sonra cildinizdeki düzelmeyi fark edebilirsiniz. 

CİLDİNİZİ SUYLA NEMLENDİRİN

Sağlıksız olarak görünen ciltlerin pek çoğunun esas sorunu nem kaybetmeleri ve bu nedenle kuruluk sorunlarıyla karşılaşmalarıdır. Vücudumuzun büyük bir kısmını su oluşturduğuna göre onu böyle bir kaynaktan mahrum etmek büyük bir sorun teşkil etmektedir. Yeterli miktarda su içilmediğinde kırışıklıklar, çatlaklar gibi cildi bozan sorunlar ortaya çıkabilir. Güneş, kirli hava ve klimaların yarattığı sağlıksız ortamlarda cildimizin doğal parlaklığını da yine bol su içerek koruyabiliriz. Öte yandan suyu sadece içerek değil, cildinizi temizlemek için de kullanabilirsiniz. Çok sıcak yerine ılık suyla cildi yıkamak, yağ tabakasının temizlenmesine neden olacaktır. Cildi durulamak için en son soğuk su kullanılabilir. Bu, cilde canlılık kazandıracaktır. Öteden beri banyoda soğuk su kullanımı halk arasında yaygındır. Banyoda soğuk su kullanımı kan dolaşımını arttırır ve cildi canlandırır. Bu da bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Soğuk suyla yapılan duş, selülitle savaşın da destekçisidir.