Sitede Ara

Strep A Enfeksiyonu Nedir? Nasıl Bulaşır?

Çocuklarda Sıkça Görülen Strep A Faranjiti Nedir?

Grup A streptokok faranjiti (sık bilinen adıyla Strep A bakterisi) çocuklarda en sık faranjite neden olan bakteridir. 3-15 yaş grubu boğaz enfeksiyonlarının %25’i Strep A bakterisine bağlı olabilmektedir. Hızlı tanı, tedavi ile hastalık ve bulaştırıcılık süresi kısaltılabilir. Kalbi etkileyen romatizmal ateş gibi komplikasyonlar da önlenebilir.

Avrupa’da Strep A faranjiti sonrası hastalığın ağır seyrederek çocuk ölümlerine yol açmasının ardından, ülkemizde de benzer durumlarla karşılaşılmaktadır. Strep A tanısında önemli olan bakterinin doğru bir şekilde tespit edilmesidir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan antijen testleri bazı olguları saptayamamaktadır.

Medipol Mega Üniversite Hastanemizde, tanıda dünyanın en iyi yöntemi olan Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) ile Strep A bakterisi tanısı konulmaktadır.

Strep A Enfeksiyonu

Strep A Enfeksiyonu Nasıl Bulaşır?

Hastalık çocukların yaygın olarak bulunduğu okul, park vb. yerlerde öksürme, hapşırma gibi yollarla daha hızlı yayılım göstermektedir.

Bilgi ve Randevu Almak İçin Formu Doldurun

Strep A Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda ani başlayan ateş, boğaz ağrısı bulgularının yanında hızlı hızlı nefes alıp verme, yüksek ateş, kendini halsiz hissetme gibi şikayetleri varsa bir en evvel Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) ile Strep A tanısı için doktora başvurulması gerekmektedir.

Strep A Enfeksiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Strep A hastalığı mikrobiyolojik testlerle teşhis edilmektedir. Bu testler boğazda kızarıklık veya ağrı durumunda yapılabilmektedir. Dünyanın en iyi yöntemi olan Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) ile Strep A bakterisi tanısı konulmaktadır.

Strep A Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Strep A enfeksiyonunun tedavisinde antibiyotik kullanımı önemlidir. Tedaviye başlandığı andan itibaren hastalığın yayılımını engellemek için diğer insanlardan uzak durulması gerekmektedir.

Strep A Enfeksiyonunda Kimler Risk Altındadır?

  • Vücutta bulunan açık yaraları olan kişiler
  • Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyon geçirmekte olanlar
  • Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler

Strep A Enfeksiyonundan Korunma Yolları Nelerdir?

Strep A enfeksiyonlarından korunmak için aşağıdaki önerilere dikkat edilmesi gerekmektedir.

  • Eller sık sık yıkanmalıdır.
  • Ağız ve burun hijyenine özen gösterilmelidir.
  • Enfekte olan kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır. Özellikle kalabalık ortamlara girerken dikkat edilmelidir.