Sitede Ara

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir? 

Tıkalı sinüsleri açmak için denenmesi gereken ilk yol ilaç tedavisi. Kronikleşmiş sinüzit vakalarında ise en etkili yöntem, balon sinoplasti. Sinüzitin nedeni, sinüs ağızlarının tıkanmasıdır. Tıkalı olan sinüs ağızları açıldığı zaman sinüzit de iyileşir. Bu tıkanıklığı açmak ise 3 şekilde mümkündür. İlaç tedavisi, balon kateter yardımı ya da fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi ile hastalarımız sinüzit şikayetlerinden kurtulabilmektedirler. Sinüzit tedavisinde eğer erken dönemdeyse ilaç tedavisi oldukça etkilidir. Uygun dozda ve yeterli sürede verilen ilaç tedavisine rağmen düzelmeyen ve kronikleşmiş sinüzitlerde ameliyat gerekebilir. Ameliyattaki amaç tıkalı olan sinüs yollarını açmaktır. Böylelikle sinüslerin havalanması sağlanmış olur. Havalanan sinüste enfeksiyon geriler ve kaybolur.

Sinüzit Tedavisinde Balon Sinoplasti Uygulaması  

Bu işlemi endoskopik sinüs cerrahisi ile yapabildiğimiz gibi balon sinoplasti tekniği ile de yapabilmekteyiz. Peki, balon sinoplasti nedir? Bolon sinoplasti, daralmış olan sinüs kanallarını bir balon kateter yardımı ile açma işlemidir. Burun içine yapılan tüm ameliyatlarda doku hasarı oluşmaktadır. Dokulara zarar vermeden sinüs ağzını nasıl açabiliriz fikrinden balon sinoplasti tekniği doğmuştur. Bu teknikte sorunlu olan sinüs ağzına bir balon kateter yerleştirilir. Daha sonra balon şişirilerek tıkalı olan sinüs ağzını genişletilir. Böylece burun içi hiç bir dokuya zarar verilmemiş olur.

Doku Hasarı Oluşmaz 

Balon sinoplasti işleminde ilk olarak kanül burun içerisinden sinüs ağzına yaklaştırılır ve içinden geçirilen kılavuz tel sinüs içine gönderilir. Daha sonra balon sinoplasti kateteri kılavuz tel üzerinden geçirilerek sinüs ağzına yerleştirilir ve burada şişirilir. Sinüs drenaj kanalı açılıp sinüs havalanması sağlandıktan sonra balon sinolasti sistemi burundan çıkartılır. İşlem böylece tamamlanır. Balon sinoplasti, korkulacak bir işlem olmadığı gibi standart endoskopik cerrahi teknikleri ile karşılaştırıldığında bazı faydalarının da olduğu görülebilir. Öncelikle balon sinoplasti etkili ve güvenli bir yöntemdir, komplikasyon ihtimali yok denecek kadar düşüktür. İşlem sırasında doku hasarı oluşturmaz, kanama riski çok azdır. Ayrıca iyileşme süresi çok hızlıdır, hastalar ertesi gün işlerine dönebilir. Son olarak bu işlem, aynı bölgede daha sonra yapılabilecek diğer tedavileri de engellemez.
 

PROF. DR. FAHRETTİN YILMAZ