Sitede Ara

Sindirim sistemi hastalıkları
Yaz mevsimi hava sıcaklığının aşırı yükselmesi sebebiyle özellikle bakterilerin gıdalarda daha hızlı ve kolay çoğalmasına zemin hazırlar.
İSHAL
Günlük dışkılama sıklığının artması ve sulu dışkılama olarak tanımlanan bu durum; virüs, bakteri, parazit ya da bunların toksinleri sebebiyle meydana gelir. Yaz mevsiminde seyahat, piknik, kış mevsimine göre daha fazla sıvı tüketimi gibi sebeplerle hijyenik olmayan su ve kontamine olmuş yiyecek tüketimi nedeniyle daha fazla ishal görülür. Ayrıca ortak kullanılan havuzlardan hastalık etkenleri diğer kişilere bulaşabilir. Bunlara ek olarak havuz ve deniz suyunun yutulması da ishal ve kusmaya neden olabilir. İshal esasen vücuttan su kaybına yol açarak dehidratasyon, böbrek yetmezliği ve şoka sebep olur. Ayrıca mineral kaybı sebebiyle metabolik dengenin bozulması ve bilinç değişikliklerine de yol açabilir. Sık ve sulu dışkılama ile birlikte kusma, aşırı susama, halsizlik, göz kürelerinin çökmesi, ateş, bilinç değişiklikleri ile kendini gösterir. Önlem alınmaz ve uygun şekilde tedavisi yapılmaz ise ölümle sonuçlanabilir.

BESİN ZEHİRLENMESİ
Sıcağın etkisi ile özellikle et ve süt ürünlerinde olmak üzere uygun şekilde hazırlanmamış ya da ambalajlanmamış yiyecek ve içeceklerde mikroorganizmalar çoğalır. Bu mikropların kendisi ya da onların toksinleri ağız yoluyla alındığında karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishale yol açar. Besin zehirlenmesi çoğunlukla toksinler sebebiyle meydana gelir. Aynı gıdayı tüketen birden fazla kişide benzer yakınmalar ile kendini gösterir. Sıklıkla ateş gözlenmez ve destek tedavisi ile 1-2 gün içinde düzelir.

Korunma:
  • Yiyecek ve içeceklerin temiz olmasına dikkat edilmelidir.
  • Satın alınan yiyeceklerin ambalajlı olmasına özen gösterilmelidir.
  • Bozulmuş, kokmuş, renk değiştirmiş gıdalar tüketilmemeli, ambalajlı ürünlerin son tüketim tarihlerine mutlaka bakılmalıdır.
  • İshal ve besin zehirlenmesinde öncelikli ve asıl tedavi vücut su ve minerallerinin yerine konulması ve destek tedavisidir. Öncelikle ağız yoluyla su ve mineral desteği “oral rehidratasyon sıvıları” ile ya da hekimlerin önerileri doğrultusunda damar yolundan sağlanmalıdır. İshalde antibiyotik tedavisinin yeri oldukça kısıtlı olup neredeyse yoktur.