Sitede Ara

Sağlıklı bronzlaşmak mümkün mü?

Bronzlaşacağım derken sağlığınızdan olmayın! Yaz aylarında solaryuma giderek ya da güneş altında yatarak cildinize zarar vereceğinizi unutmayın…


Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte, çok sayıda insan solaryum salonlarında alıyor soluğu. Birkaç seans sonra belki istenilen bronzluğa sahip olunabilir. Ancak kesinlikle uzak durulması gereken solaryum cihazları, cildinizin rengini büyük bir hızla değiştirir. Güzelleşmek ve estetik açıdan farklı olmak adına yapılan bu işlem son derece zararlıdır. Gerek solaryum sonrasında gerekse bronzlaşmak adına yaz aylarında kontrolsüz bir şekilde güneş banyosu yapma neticesinde, kişilerin derilerinde istenmeyen bir takım değişiklikler meydana gelir. Bronzlaşma cildinizde kahverengi lekeler bırakabilir. Bu güneş lekeleri cildinizin görünümünü olumsuz etkileyebileceği gibi sizi daha yaşlı gösterebilir. Bu lekeleri gidermek için hastalara lazer tedavisi uygulanabilir ancak yine de bu lekelerin bir kısmı geçmeyebilir. Bronzlaşmak için güneş ışınlarına uzun süreler maruz kalmanız, solaryum gibi işlemler cildinizde kırışıklık oluşumunu artırır. Ciltte kolajen ve elastin denilen maddeler bulunur. Yaş ilerledikçe ciltte bu maddelerin üretimi azalır ve yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Fakat cildin güneş ışınlarına fazla maruz kalması bu maddelerin ciltteki düzeyini daha da azaltarak yaşlanma sürecini hızlandırır. Ayrıca cilt elastikiyetini de kaybeder ve sarkar. Bronzlaşma isteğinin deride meydana getirebileceği en büyük zarar tümör oluşumudur. Güneşe fazla maruz kalmak ve bronzlaşmak iyi huylu veya kötü huylu tümör riskini artırır. Bunun haricinde yüz bölgesinin güneşe çok fazla maruz kalması yanak, burun ve kulak bölgelerinde kılcal damar görünümlerini artırabilir. Bronzlaşma sürecinde güne fazla maruz kalınmasından dolayı ciltte kurumalar ve bunun getirdiği tahrişler olabilir. Öte yandan, nem düzeyi azalarak cildin kurumasına yol açabilir.

EN DEĞERLİ GİYSİNİZ, CİLDİNİZ
Sağlıklı bir şekilde güneşlenme, özellikle derinin D vitamini üretimi için önemlidir. Bununla birlikte yukarıda bahsedilen sorunlardan korunmak için alınması gereken bir takım önlemler vardır. Bronzlaşmak için kesinlikle öğle saatlerini tercih etmemelisiniz. Çünkü öğle saatlerinde güneş ışınlarının en zararlı etkileri baş gösterir. Vücudunuzun çeşitli bölgelerinde benleriniz mevcutsa, kesinlikle çok dikkatli olmalısınız. Güneş ışınlarının en dik olduğu saatlerde benlerinizi korumaya özen gösterin. Kontrolsüz bir şekilde güneş ışığına maruz kalan benlerde, deri kanseri (malign melanoma) riski artar. Güneşlenmek için sabahın erken saatlerini veya güneşin batışına yakın zamanları tercih edin. Bunun dışındaki vakitlerde güneş ışınlarına maruz kalmak, cildinizde erken yaşlanmaya neden olacaktır. İlerleyen yaşla birlikte başlayan kırışıklıkların zamanından önce görülmesinin nedenlerinden birisi de yine öğle güneşine maruz kalmaktır. Güneşlenirken muhakkak kaliteli güneş kremleri kullanın (tercihen SPF 50). Merdiven altı veya alışveriş merkezleri gibi yerlerde satılan medikal olmayan ürünleri tercih etmek yerine eczanede satılan güneş kremleri tercih edilmelidir. Çünkü krem üzerinde yazan SPF gerçek koruma düzeyini yansıtmayabilir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise, güneş kremleri güneşe çıkmadan yaklaşık 20 dakika önce sürülmeli ve en etkili güneş kremlerinin bile etkinlik süresinin maksimum 2,5-3 saat olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca uzun süreli değil, parça parça kısa süreli güneşlenmek daha doğrudur. Güneşlenme esnasında ara ara havuza ya da denize girin. Mümkünse şapka takın ve özellikle güneş altında bolca sıvı tüketin. Sonuç olarak; en değerli giysinizin cildiniz olduğunu unutmayın. Cildiniz bir ömür boyu estetik ve sağlık açısından oldukça önemli. Onu, yaz aylarında bronz ve güzel görünebilmek adına tehlikeye atmayın.