Sitede Ara

Kelliği kafanıza takmayın
Erkeklerin büyük sorunu olan ‘kellik’ Fue tekniğiyle ekilen saçlar sonucunda tarih oluyor.Saç dökülmesi dünya çapında  birçok insanı etkileyen bir sorundur. Saç kaybının; kişisel imaj algısında ve özgüveninde büyük rol aldığı, beden imge memnuniyetini azalttığı, sosyal olarak çekinik olmaya neden olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla fiziksel ve psikolojik olarak sanıldığından daha fazla etkileyen bu problem için çözüm arayan erkek ve kadın sayısında büyük  bir artış mevcuttur. Saç kaybı; çevresel faktörler; genetik, hormonal değişiklikler ve yaşlılığa bağlı oluşabildiği  gibi bazı dermatolojik hastalıklar, yanıklar ve kazaların sonucu olarak da gelişebilmektedir. Genetik yatkınlığı olan kişilerde erkeklik hormonu olan androjenlerin etkisiyle gelişen saç dökülmesi yani androgenetik alopesi erkeklerde görülen saç dökulmesinin en sık nedenidir. Erkeklik hormonlarından olan dehidrotestesterona genetik olarak duyarlı olan alın ve tepe bölgesindeki saçların kaybıyla gelişir. Bu duyarlılık ne kadar güçlüyse dökülme de o oranda fazla olacaktır.  Ailesel aktarımla gelen bu genlerin aktif  hale gelmesinde stres, yaş ve hormon seviyesi gibi faktörler rol oynamaktadır. Erken dönemlerde alın ve tepe bölgesindeki saçlarda incelme, uzamalarının yavaşlaması, tararken ya da yıkama sırasında kolayca ele gelmesi ve alın çizgisinde geri çekilme, tepe bölgesinde seyrelme görülür. İlerleyen dönemde  kellik olarak da tarif edilen saçsız ve parlak bir deri yapısı ile sonuçlanır. Kadınlarda genellikle kellikle sonuçlanmasa da tepe bölgesi yada kafanın tamamında seyrelme şeklinde etki eder. Saç kaybına neden olan genetik yapı her iki ebeveynden gelen genlerin tesadüfi birleşimi ile oluştuğundan, babanın ya da dedenin saçının olmaması çocuğun da saç problemi yaşayacağı anlamına gelmez.

EKİLEN SAÇ DÖKÜLMEZ
Saç ekimi; medikal ve diğer tedavilere dirençli seyreden ve kalıcı bir çözüm isteyen hastalar için bir seçenektir. Saç restorasyonunda ideal tekniği belirlemek için son elli yıl içinda birçok metod uygulanmış bu metodlardan bir kısmı terk edilmiş ve bazıları da geliştirilmiştir. Sonuç olarak saç ekiminde ideal teknik, ekimin yapıldığının belli olmadığı doğala en yakın saç görüntüsüne ulaşmayı hedefleyen teknik olarak tanımlanmıştır. Modern saç ekiminde kullanılan folikuler ünite ekstraksiyonu (FUE) tekniği saç kökünün alım şeklini ifade eder. FUE, her bir saç kökünün mikromotor yardımı ile tek tek alınarak, taşınacağı alanda yeni açılan yerlerine transfer edilmesi işlemidir. Kafanın arka kısmında bulunan hormona duyarlı olmayan saç foliküllerinin  ağrı duymadan ünite olarak tek tek alınması, tepe ve alın bölgesinde ki saçsız alanlara dikişsiz olarak transfer edilmesidir. Başın arka bölgelerinden alınan saç kökleri hormona duyarlı olmadıklarından ekildikleri yeni yerlerinden bir daha dökülmezler. Bu teknik ile sadece saç değil; kaş, bıyık ve sakal ekimleri de yapılabilmektedir. Köklerin tek tek alınmadığı diğer tekniklere göre dezavantajı ise, operasyon süresinin daha uzun olması, verici alandan fazla miktarda saç alınması durumunda o bölgede seyrelme görülebilmesidir. Dolayisiyla FUE tekniği ile tecrübeli ellerde çok daha iyi sonuçlar elde etmek mümkün olmaktadır. 

LOKAL ANESTEZİ KULLANILIYOR
Saç ekimi için başvuran hastalarımızın muayeneleri sonrasında işleme karar vermeleri durumunda bazı kan tahlilleri yapılır ve ardından randevuları verilir. Ekim günü stüdyomuzda hastamızın fotoğrafları çekilir ve önceki doğal saç çizgisine uygun bir şekilde planlama yapılır. Ekim odamıza geçilerek başın arka bölgesi ve kulak üstü arka bölgedeki verici alan,  saç boyu 1-2 mm uzunluğunda kalıcak şekilde kısaltılır. Uzun saçlı hastalarımızda sadece verici alan kısaltılır ve yan kısmlardaki saçlar verici alanların kamuflajı amacıyla uzun bırakılabilir. Hasta, saç ekim koltuğuna yüzüstü pozisyonunda uzanır. Tüm verici alana lokal anestezi uygulanır. Böylelikle ağrısız bir şekilde ortalama 1-4 arasında saç içeren greftler alınarak alınarak ekime hazır hale getirilir. Bu aşamalar sırasında istendiği takdirde ara verilerek istirahat sağlanabilir. Sonrasında daha önce ekim planlaması yapılan saçsız bölgeye de lokal anestezi uygulanır ve yine ağrısız bir şekilde greftlerin yerleştirileceği kanallar hazırlanır. Saç çıkış yönlerine uygun olarak açılan bu yeni kanallara saç greftleri mikro aletler kullanılarak tek tek yerleştirilir. Ekilecek saç miktarına bağlı olarak ortalama 4-7 saatlik bir işlem olup ekimden sonraki ilk yıkama işlemi de yine ekibimiz tarafından gerçekleştirilir. FUE tekniği ile saç ekiminin; saç ekim açışının ayarlanabilmesi ve böylece doğala en yakın sonucun elde edilebilmesi, daha kısa iyileşme süreci, iş hayatına ve günlük hayata daha hızlı dönüş, verici alanda uzunlamasına izin olmaması gibi bir çok avantajı mevcuttur.