Sitede Ara

Rota Virüsü Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Rota virüsü, çocuklarda oldukça sık görülen bir virüs tipi olarak bilinmektedir. Çocukların bağırsaklarında enfeksiyona neden olmaktadır.Rota virüsü, çocukların aşısız olduğu veya aşıların yeterli olmadığı ülkelerde yaygın olarak görülmektedir. Kusma, ishal, ateş, karın ağrısı ve halsizlik gibi şikayetler hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Rota virüsü genel olarak ağız yoluyla bulaşmaktadır. Temiz el hijyeni ile önlenebilmektedir.

Rota Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

Rota virüsünün spesifik bir tedavisi bulunmamaktadır. Fakat simptomatik (belirti ve bulguların azaltılması) tedavi şekli uygulanmaktadır. Böylelikle vücut su kaybının önlenmesine ve belirtilerin rahatlatılmasına yönelik önlemler alınmaktadır. Bu önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Su kaybının önlenmesi: Kusma ve ishal nedeniyle vücut su kaybının önlenmesi oldukça önemlidir. Bu durumda sıvı takviyesi yapılması gerekmektedir.
  • Ağrı kesiciler: Bağırsak ağrısı veya ateş gibi belirtiler varsa, ağrı kesiciler önerilmektedir. Ancak, çocukların yaşına ve ağırlığına uygun olarak doktor kontrolünde alınması gerekmektedir.
  • İstirahat: Rota virüs enfeksiyonu zamanı, çocukların fazla aktivite yapmasının engellenmesi gerektiği anlamına gelmektedir.
  • Uygun beslenme: Kusma ve ishal nedeniyle mide ve bağırsakları rahatsız olabileceği için, çocuğun uygun beslenmesine dikkat etmek gereklidir.
  • Rota virüs enfeksiyonu genel olarak 7-10 gün içinde geçebilmektedir. Fakat, belirtiler devam ediyorsa ya da şikayetler artıyorsa uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.


3 Şubat 2023