Sitede Ara

Prostat Tedavisinde İleri Cerrahi Robot

Robotik cerrahi yöntemi, uzman akademik kadronun deneyimi ve minimal invaziv cerrahi ile çok küçük deliklerden ameliyatın yapılmasına imkan tanıyarak hem hastaya hem de cerraha büyük kolaylık sağlamaktadır. Üroloji, Robotik Cerrahi Sistemi'nin en yaygın kullanıldığı alanların başında gelmektedir. Dünyanın farklı ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de özellikle prostatın çıkarılması başta olmak üzere pek çok ameliyat da Vinci® Robotik Cerrahi Sistemi ile gerçekleştirilmektedir.

Robotik Cerrahi Sonrası İdrar Kaçıracak Mıyım ?

Robotik Cerrahi ile idrar kaçırma oranları cerrahın da deneyimine bağlı olarak açık cerrahiden daha iyidir. Genellikle bizim hastalarımızda bu sıkıntılar çok az ve geçici sürelerde olmaktadır.

Robotik Cerrahi Sonrası Cinsel Fonksiyon Bozulacak Mı ?

Evet bu sıkıntı hem robotik hem de açık cerrahide hastalığın derecesine göre oluşmaktadır. Sinir koruyucu ameliyat yapabildiğimiz hastalarda 1 yıl içerisinde bu sıkıntıları bitmektedir. Ancak bu şikayetler için ek tedavi gerekebilmektedir.

Ameliyat Sırasında Kan İhtiyacı Olacak Mı?

Hayır, bu hastalarımızda kanama çok az olduğu için genellikle kan ihtiyacı olmamaktadır.

Robotik Ameliyat Sonrası Hastanede Kalma Süresi Nedir?

Genellikle 3 gün kalınmaktadır.

Ameliyat Sonrası İşe Ne Zaman Dönebilirim?

Genellikle 3 hafta sonra bu hastalar normal iş hayatına başlayabilmektedirler.

İlk Tercih Açık Ameliyat Mı, Robotik Ameliyat Mı Olmalı ?

Artık yapılabiliyorsa robotik ameliyatın gelişmiş tüm ülkelerde tercih edildiği ve robotik cerrahinin yapılma oranlarının çok yükseldiğini biliyoruz. Eğer yapılması mümkünse robotik cerrahinin ilk tercih haline geldiğini görüyoruz.