Sitede Ara

Polip Nedir? Bağırsak Polipleri Nasıl Tedavi Edilir?

Polip, bağırsak iç yüzeyinde bulunan küçük veya büyük, tabakalı veya yumuşak bir doku kütlesidir. Bağırsak polipleri, bağırsak duvarının bir kısmı üzerinde bulunan hücrelerin anormal şekilde büyümesi sonucu oluşmaktadır.

Bağırsak polipleri; adenomatöz (kanserli hücreler içerebilen) veya non-adenomatöz (kanserli hücreler içermeyen) şeklinde görülebilmektedir.

Bağırsak Polipleri Nasıl Tedavi Edilir?

Bağırsak poliplerinin tedavisi; polip boyutu, tipi ve lokasyonuna göre değişebilmektedir. Bazı tedavi yöntemleri şu şekildedir.

Poliplerin Alınması: Poliplerin alınması, endoskopik olarak yapılan bir işlemdir. Bu işlem, poliplerin küçük veya büyük olmasına göre bir süreç olabilmekte ve genel anestezi veya lokal anestezi kullanılabilmektedir.

Polipektomi: Bu işlem, bağırsak poliplerinin cerrahi olarak alınması yöntemidir. Bu işlem, polip boyutu veya tipine göre laparoskopik olarak veya açık cerrahi olarak yapılabilmektedir.

Konservatif Tedavi: Bağırsak polipleri kanserli değilse, doktorunuz konservatif tedavi önerebilmektedir. Konservatif tedavi, polip büyümesinin veya tekrarlamasının önlenmesi için sağlıklı bir diyet, düzenli egzersiz ve kilo kontrolü gibi önlemleri içerebilmektedir.